Krzysiek 2019-02-20 20:41, Krzysiek

Windsurfer LT deską olimpijską?




Gdyby na pytanie „jak wygląda współczesny windsurfing?” odpowiedzieć, bazując na materiałach reklamowych producentów sprzętu, pewnie uznalibyśmy, że większość z nas pływa na foilach. I zapewnie właśnie w takim kierunku widzimy dalszy rozwój naszej dyscypliny. W tym również deski olimpijskiej. Stąd niemałym zaskoczeniem może być propozycja organizacji Windsurfer Class, która wysunęła nominację na miano sprzętu olimpijskiego wskrzeszoną wersję klasycznego Windsurfera.



Choć wydawałoby się, że deski mieczowe z trójkątnymi żaglami spotkać można już tylko w muzeach, są miejsca, gdzie na nowych Windsurferach startuje ponad setka zawodników. Przykładem mogą być ubiegłoroczne regaty na jeziorze Garda, w których brało udział 103 windsurferów z 12 krajów, czy tegoroczne mistrzostwa Australii z 107 zarejestrowanymi zawodnikami. Skoro żartów nie ma, zaczęła się poważna gra. International Windsurfer Class Association niedawno zgłosiło swoją kandydaturę deski olimpijskiej do organizacji World Sailing, która ma zadecydować o wyborze sprzętu na Igrzyskach w Paryżu w 2024 roku (a ściślej ujmując, na akwenie olimpijskim w Marsylii).



W swoim wniosku IWCA podkreśla szereg zalet klasy Windsurfer LT, kładąc szczególny nacisk na takie cechy tego sprzętu jak: prostota, widowiskowość oraz jego niską cenę. Czy to przekona komisję World Sailing? To się okaże po serii testów. Dużym atutem nowego Windsurfera jest sposób jego dystrybucji. Choć deska powstaje w fabryce Cobry, to na rynku pojawia się pod różnymi markami: Starboarda, Exoceta, 99 lub po prostu jako Windsurfer LT. Co istotne, jednym z kryteriów wyboru nowego sprzętu olimpijskiego ma być uniknięcie monopolu. Czyli koniec z dotychczasowym modelem, w którym jedna firma (Neil Pryde) dostarczała cały sprzęt.



Windsufer LT to zmodernizowana wersja klasycznego modelu Windsurfer z lat 80-tych ubiegłego wieku. Również mieczowa, ale znacznie lżejsza i szybsza od swego pierwowzoru. Na pędnik składa się dakronowy żagiel o powierzchni 5.7 m, 2-częściowy maszt 460 cm SDM 40% i aluminiowy bom 180-240 cm.



https://windsurferclass.com
 
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.