Dla poczatkujacych


Windsurfing – sport dla każdego
 
 
Windsurfing, czyli deska z żaglem cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Moda na aktywne spędzanie czasu wolnego powoduje, że wielu z nas chce inaczej od standardowego „leżaczka i piwa” spędzać wolne chwile nad wodą. Windsurfing, czyli żeglowanie na desce z żaglem napędzanej siłą wiatru może dostarczać wielu niezapomnianych emocji i jednoczenie pozytywnie wpływa na naszą kondycję psychofizyczną.

 
 
Wielu z Was pewnie powie, że to nie dla mnie. Windsurfing wcale nie jest zarezerwowany wyłącznie dla wąskiej garstki młodych, bogatych, żądnych ekstremalnych emocji ludzi.


"W obecnych czasach sprzęt windsurfingowy jest szeroko dostępny. Rozwijający się rynek wtórny pozwala nabyć własną deskę z żaglem za naprawdę nieduże pieniądze. Coraz większa ilość szkółek i wypożyczalni sprzętu, nie tylko na wybrzeżu, umożliwia szybką naukę podstaw żeglugi na desce nie angażując przy tym większej sumy pieniędzy. Jednocześnie coraz bardziej doskonały i przyjazny sprzęt pozwala w bardzo krótkim czasie zapoznać się z tajnikami żeglugi i czerpać frajdę z obcowania z wodą, wiatrem i prędkością. Windsurfing stał się obecnie sportem rodzinnym, dostępnym dla każdego."

Maciej Witkiewicz - właściciel szkół windsurfingu i kitesurfingu Fun Surf >

                                               
SZKOŁY WINDSURFINGOWE >>>>

JAK WYBRAĆ SZKOŁĘ WINDSURFINGOWĄ >>>>

Szerokie kadłuby i lekkie żagle pozwalają pływać nawet najmłodszym. Aby dobrze bawić się na desce wcale nie potrzeba morskich fal i huraganowego wiatru. Wystarczy niewielki akwen wodny oraz trochę wiatru i już możemy bawić się żeglując na desce windsurfingowej.
 
Windsurfing to jednak przede wszystkim olbrzymia frajda. Wraz ze wzrostem naszych umiejętności rosną nasze możliwości. Możemy naprawdę szybko żeglować (obecny rekord prędkości na desce z żaglem wynosi 87 km/h), skakać czy wykonywać dynamiczne i bardzo efektowne ewolucje w powietrzu i na wodzie.


"Należy jednak zdecydowanie podkreślić, że windsurfing zalicza się do bardzo bezpiecznych sportów, w których przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa możemy być narażeni jedynie na drobne kontuzje."
 
 
Sprzęt windsurfingowy
 
Windsurfing, czyli połączenie deski z żaglem zrodził się dzięki grupie entuzjastów pod koniec lat sześćdziesiątych w Kalifornii. Na początku nikt nawet nie przypuszczał, że żeglowaniem na desce napędzanej siłą wiatru „zarażą” się miliony ludzi na całym świecie.
 
Pierwsze duże i ciężkie deski oraz mało wydajne żagle dawały ograniczone możliwości poruszania się na wodzie. Zapał i zaangażowanie entuzjastów tego sportu oraz rosnąca jego popularność przyczyniły się jednak do szybkiej ewolucji i unowocześniana sprzętu. Do budowy desek zaczęto stosować ultra lekkie i zarazem niezwykle wytrzymałe materiały jak: włókna węglowe i kevlar. Dzięki temu deski stały się lżejsze, bardziej wszechstronne, dając jednocześnie dużo więcej frajdy w żegludze. Żagle również zostały poddane mocnej modyfikacji. Do budowy żagli zaczęto stosować lekki monofilm zastępując nim dakron. Obecnie używa się jeszcze trwalszych i wytrzymalszych materiałów. Dzięki projektowaniu komputerowemu znacznej zmianie uległ również kształt żagli. Obecne znakomicie wyprofilowane konstrukcje, pracujące w bardzo dużym zakresie wiatru w niczym nie przypominają pierwszych trójkątnych żagli dakronowych.  

W ostatnich latach prym w dziedzinie innowacji sprzętowych dzierży firma Starboard. Deski Starboard >> to synonim nowoczesnych rozwiązań i funkcjonalności. Dzięki nim możemy się cieszyć szerokimi kadłubami ułatwiającymi naukę pływania na desce.
Oficjalny dystrybutor - Starboard windsurfing w Polsce - Hydrosfera >>>


Przydatne narzędzie na naszej stronie
Trzeba pamiętać, że windsurfing to nie tylko deska i żagiel. Kompletny sprzęt windsurfingowy składa się z wielu elementów. Podstawowy element to deska zaopatrzona na spodzie w statecznik-fin, dzięki któremu utrzymujemy zadany kierunek. Nasz żagiel nie może się obejść bez masztu, na którym jest zawieszony oraz bomu okalającego żagiel jak poręcz za pomocą, której sterujemy rękoma żagiel. To tylko te podstawowe elementy budowy sprzętu. Dlatego przed zakupem koniecznie skorzystajmy z porady doświadczonej osoby, która dobierze odpowiedni do naszych potrzeb i umiejętności sprzęt.
 
Sprzęt windsurfingowy jest obecnie szeroko dostępny zarówno w sklepach stacjonarnych jak i w internecie. W sklepach windsurfingowych można nabyć praktycznie każdy element wyposażenia windsurfingowego. Co najważniejsze w sklepie można zasięgnąć profesjonalnej porady w sprawie doboru sprzętu: pianki, deski, żagle windsurfing
 
Windsurfing jest sportem technicznym, w którym siła nie odgrywa kluczowej roli. Dlatego też kobiety i dzieci uczą się żeglowania na desce równie szybko jak silni mężczyźni. Jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić jest właściwy dobór sprzętu. Producenci oferują obecnie kilkanaście modeli desek, żagli i akcesoriów, których przeznaczenie zależy od naszych umiejętności, wagi oraz stylu żeglugi. Przed zakupem należy skonsultować się z doświadczoną osobą (instruktorem, sprzedawcą w specjalistycznym sklepie windsurfingowym lub doświadczonym windsurferem).

TECHNIKA >>>>
 
"Na początek zdecydowanie polecam skorzystanie z kursów windsurfingowych, na których pod okiem doświadczonych instruktorów, na odpowiednim sprzęcie szybko nauczymy się podstaw windsurfingu. Po zdobyciu podstawowych umiejętności w szkółce windsurfingowej będziemy mogli dalej szlifować technikę na własnym, bardziej uniwersalnym i rozwojowym sprzęcie."

Maciej Witkiewicz - właściciel szkół windsurfingu i kitesurfingu Fun Surf >

 
SZKOŁY WINDSURFINGOWE >>>>

JAK WYBRAĆ SZKOŁĘ WINDSURFINGOWĄ >>>>Kupić deskę windsurfingową czy wypożyczać?

Takie pytanie zadaje sobie z pewnością wielu z początkujących adeptów windsurfingu. Niestety nie można na nie odpowiedzieć jednoznacznie. Na decyzję o kupnie deski ma wpływ wiele czynników, nie tylko finansowych.

Aby pomóc wam w podjęciu tej trudnej decyzji poniżej przedstawiamy argument za każdą z opcji


Argumenty za kupnem deski dla początkujących

-> Jeśli dysponujemy dużą ilością czasu i możliwości, własny sprzęt pozwoli maksymalnie wykorzystać każdą chwile na doskonalenie swoich umiejętności
-> nowoczesne deski umożliwiają wykorzystanie sprzętu przez wszystkich członków rodziny lub znajomych
-> nowe, uniwersalne, szerokie i stabilne konstrukcje umożliwiają pływanie w różnych warunkach, pozwalając doskonalić swoje umiejętności, również ślizgowe. Szeroki zakres użyteczności pozwala znacznie dłużej cieszyć się zakupioną deską


Argumenty za pożyczaniem sprzętu na początku przygody z windsurfingiem

-> wraz ze wzrostem umiejętności będziemy zmieniać sprzęt. Dzięki wypożyczalnią nie wiążemy się finansowo z dużymi deskami
-> coraz lepsza dostępność sprzętu w wypożyczalniach daje nam swobodę, szczególnie w transporcie
-> korzystniejsze rozwiązanie finansowe gdy nie jesteśmy jeszcze do końca przekonani, że to sport stworzony dla nas
-> od wypożyczenia sprzętu już bardzo blisko do lekcji w szkole windsurfingowej. Zachęcamy do tej formy nauki. Znacznie skraca i uskutecznia cykl nauczania, pozwala szybciej i bezpieczniej cieszyć się wolnością na desce


Porównania bezpośrednie

Koszt nowego zestawu dla początkujących = ok. 5000 zł
Średnia cena wypożyczenia zestawu dla początkujących = 35 zł/h

Równowartość nowego zestawu = 142 godziny wypożyczenia zestawu

Średnie koszty tygodniowego kursu na kompletnym zestawie = ok. 700 zł
Koszty nowego zestawu dla początkujących = ok. 5000 zł

Równowartość nowego zestawu = ponad 7 tygodni szkolenia (cena nie obejmuje zakwaterowania)

Dobrą alternatywą albo kompromisem może być zakup używanego sprzętu. Prawdopodobnie będzie to znacznie tańszy zakup. Dodatkowo używany sprzęt może okazać się korzystniejszą inwestycją – na początku naszej nauki sprzęt jest mocno eksploatowany i często narażony na uszkodzenia lub zniszczenia


Pamiętajmy jednak aby odpowiednio dobrać do swoich potrzeb sprzęt windsurfingowy. Dobrze dobrany komplet windsurfingowy w znaczny sposób może uprzyjemnić i skrócić cykl nauczania.


W powyższym artykule nie znajdziecie gotowej odpowiedzi na pytanie kupić deskę czy wypożyczać? Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom łatwiej będzie Wam podjąć tę decyzję, a sam proces będzie przemyślany i poparty mocnymi argumentami.

Pamiętajmy windsurfing to doskonała zabawa ale zabawa, która niestety kosztuje.