2006-08-29 09:08, ~Konrad Jamroz konradj@hotsports.pl

Jak wybrać szkołę windsurfingową
Sezon wakacyjny jest dla wielu bodźcem do rozpoczęcia przygody z windsurfingiem. Słoneczna pogoda, wiatr i woda a przede wszystkim widok surferów zachęca i zaciekawia wielu turystów odwiedzających polskie wybrzeże.

Na dobry początek trzeba jednak pamiętać, że windsurfing jak większość sportów wymaga odrobiny szkolenia i wiedzy o sprzęcie. Pomimo, że istniej kilka możliwości przyswajania tej wiedzy to zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest korzystanie z usług szkoły windsurfingowej.

Nie jest to najtańsza metoda ale wbrew pozorom dzięki skuteczności może zaoszczędzić nasz czas, a co za tym i pieniądze. Przede wszystkim radość z pływania na desce przyjdzie dużo szybciej.

Niestety szkółka szkółce nierówna. Aby efekty naszego szkolenia były zadawalające trzeba wybrać odpowiednią szkołę. Przedstawiamy najistotniejsze cechy dobrej szkoły windsurfingowej na przykładzie nowopowstałego
Centrum Windsurfingu Chałupy 6 >>>


->> Wiarygodności szkoły
Korzystając z różnych usług zazwyczaj dla pewności weryfikujemy ofertę lub usługę. Nie inaczej powinno być w przypadku szkolenia windsurfingowego. Dobrze jest popytać lub poczytać opnie o danej szkole. Najważniejsza jednak to weryfikacja uprawnień szkoły do prowadzenia działalności i szkolenia oraz uprawnień osób szkolących w danej szkole.

Każda szkoła powinna posiadać:
-> ubezpieczenie OC
-> pozwolenie na działalność gospodarczą
-> licencje szkoły windsurfingowej
-> instruktorzy powinni posiadać uprawnienia instruktorskie
-> na zatoce i wodachmorskich wymagane jest zezwolenie na prowadzenie działalności z Kapitanatu odpowiedniego portu


->> Zaplecze szkoły
Równie ważnym elementem mówiącym nam dużo o szkole jest jej zaplecze. Kilka żagli i desek porozrzucanych na plaży powinny od razu nas zniechęcić. Od szkoły możemy wymagać:
- przechowalni sprzętu
- biura w którym możemy zawsze uzyskać kompetentne informacje
- przebieralni i przechowalni ubrań i rzeczy osobistych
- punktu obserwacyjnego oraz sprzętu ratowniczego - motorówka, ponton (najlepiej z napędem mechanicznym)
Dobrze jeśli w pobliżu znajdują się również sanitariaty z prysznicami, lokal gastronomiczny i sklep ze sprzętem windsurfingowym.


->> Położenie szkoły
Równie ważne w szkoleniu może okazać się położenie bazy szkoleniowej. Szkoła powinna być położona w bliskiej odległości od wody z szerokim i bezpiecznym zejściem do wody, najlepiej z piaszczystym i trawiastym brzegiem. Dobrze jeśli linia dna łagodnie opada oferując w strefie przybrzeżnej bezpieczna płyciznę (takie warunki znajdziemy na półwyspie helskim). Idealny jest akwen z płaską wodą, bez żadnych przeszkód na wodzie o przewadze wiatrów dopychających. Szkoła powinna zagwarantować dogodny dojazd i miejsce do parkowania samochodu w rozsądnej odległości od stacji. Dobrze jeśli w pobliżu jest jakiś punkt gastronomiczny, sklep spożywczy oraz sklep ze sprzętem windsurfingowym.


->> Wyposażenie
Odpowiednio dobrany sprzęt może znacznie skrócić i uprzyjemnić szkolenie. Idąc za tym stwierdzeniem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sprzęt, który oferuje nam szkoła windsurfingowa. Nowoczesny sprzęt windsurfingowy przeznaczony do szkolenia może w znacznym stopniu wspomóc nasze postępy w nauce.

- Nowoczesne szerokokadłubowe deski szkoleniowe zaopatrzone są zazwyczaj w miecz oraz pokryte są miękką pianką zabezpieczającą EVA.
- szkoła powinna nam również zagwarantować lekkie szkoleniowe pędniki dobrane rozmiarem do naszych umiejętności i siły fizycznej
- każdy szkolący powinien zostać zaopatrzony w kamizelkę asekuracyjną dopasowaną do jego ciała
- na miejscu powinniśmy mieć możliwość wypożyczenia pianki oraz butów piankowych

W profesjonalnej bazie windsurfingowej nie powinno również zabraknąć wypożyczalni sprzętu oferującej deski i żagle zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych. Wypożyczalnia powinna jednocześnie oferować możliwość przechowania naszego sprzętu.->> Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo szkolenia to bardzo istotny element. Po sprawdzeniu uprawnień szkoły upewnijmy się czy sprzęt szkoleniowy jest w należytym stanie, czy akwen szkoleniowy oferuje bezpieczne warunki do szkolenia i czy szkoła posiada sprzęt asekuracyjno-ratowniczy.


->> Ceny i jakość usług
Aby uchronić nasz portfel od nadmiernych wydatków dobrze jest porównać ceny w kilku bazach szkoleniowych. Do porównania proszę wziąć również jakość oferowanych usług. Pamiętajmy jednak że niska cena może kryć za sobą bardzo niską jakość usług.->>Weryfikacja szkolenia
Już po pierwszej godzinie szkolenia możemy sami zweryfikować jakoś oferowanych nam usług.

- Zwrócimy szczególną uwagę na jakość sprzętu, na którym się szkolimy oraz na odpowiedni jego dobór do naszych predyspozycji i umiejętności.

- Szczególną uwagę należy przywiązać do pracy instruktora. Po pierwsze sprawdźmy czy zostaliśmy przydzieleni do grupy kursantów odpowiadającej naszym umiejętnościom. Czy instruktor poświęca nam należytą uwagę i nie wykonuje przy tym innych zajęć. Czy ma z nami bezpośredni kontakt, a nie krzyczy z brzegu. Czy panuje nad bezpieczeństwem i przebiegiem szkolenia i czy przyczynia się do postępów w naszej nauce.


Najważniejsze abyśmy byli zadowoleni z efektów szkolenia, a atmosfera panująca w bazie zachęcała nas do powrotu.Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.