Krzysiek 2014-01-03 12:06, Krzysiek

Gaastra Vapor kończy z „hard topem”
Jakiś czas temu pisaliśmy już o nowym regatowym żaglu Gaastry, modelu Vapor, jednak dopiero niedawno wyszły na jaw najciekawsze fakty z nim związane. Okazuje się, że Gaastra po raz pierwszy od wielu lat postanowiła zastosować w swoim żaglu krzywiznę ugięcia masztu typu constant curve! A co się z tym wiąże, wprowadzić na rynek zupełnie nowe maszty SDM 100% o tej samej charakterystyce. Przypomnijmy, że do tej pory wszystkie żagle Gaastry wymagały masztów „hard top”, czyli o wyraźnie sztywniejszej górnej części. Skąd ta zmiana? Projektanci Vapora uznali, że ze stara krzywizna uniemożliwia im wykrzesanie lepszych osiągów od poprzedniego modelu. Trzeba przyznać, że był to dość odważny ruch, ponieważ cała reszta modeli w dalszym ciągu bazuje na charakterystyce „hard top”. Jedynie maszty Gaastra SDM 100% 2014 będą costant curve, pozostałe bez zmian.

Jeśli macie w planach zakup masztu SDM 100% do swojej starszej Gaastry, warto przyspieszyć ruchy. Co prawda, jak nas zapewnił polski dystrybutor Gaastry, starszych masztów jest jeszcze pod dostatkiem na rynku, ale hardtopowe setki nie będą już produkowane. Tym sposobem jedynym producentem żagla race z charakterystyką HT pozostała firma Maui Sails i jej model TR-X.

Pozostaje otwarte pytanie czy Gaastra pójdzie za ciosem i w kolejnym rzucie projektów dostosuje pozostałe maszty/żagle do charakterystyki CC. Jak na razie brak jest takich sygnałów.

A oto jak nowy Vapor prezentuje się w akcji na wodzie:

Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.