Krzysiek 2015-09-21 11:33, Krzysiek

Bonaire – raj na ziemi
Bonaire – doskonale znana wśród miłośników windsurfingu mała holenderska wyspa na Morzu Karaibskim. Położona jest u wybrzeży Wenezueli i wraz z siostrzanymi wyspami Arubą i Curacao tworzą tzw. wyspy ABC. Historyczne źródła wskazują, że Bonaire zamieszkiwało plemię Arawaków, później pojawili się tu Hiszpanie aż z czasem wyspa trafiła pod panowanie Holendrów. Obecnie wyspa stanowi doskonałe miejsce na prawdziwe egzotyczne, karaibskie wakacje.Stolicą wyspy jest Kralendijk zamieszkały zaledwie przez 10 tys. osób na stałe. Przypomina ona trochę większą wieś – głównym elementem krajobrazu miasta są jednorodzinne domki co najwyżej jednopiętrowe. W drugim co do wielkości mieście Rincon na ulicach można spotkać np. kozy i dzikie osły. Taka prowincjonalność jest niebywałym atutem Bonaire, gdzie można podziwiać dziewiczą przyrodę wyspy i jej naturalne skarby. Świadomi zagrożenia ekologicznego mieszkańcy są z tego bardzo dumni, dzięki temu Bonaire jest wyjątkowa. I poza miłóśnikami sportów wodnych przybywa tu wiele osób pragnących poznać to nieskażone przez masową turystykę, wyjątkowe miejsce.Panują tu doskonałe warunki do nurkowania: przezroczysta woda sprawia, że doskonale widzoczne są w wodzie podziwiane różne gatunki ryb i ponagd 100 rodzajów koralowców. Bogactwo i piękno życia wodnego sprawiło, że okolice Bonaire objęto ochroną parku morskiego. Morski Park Narodowy (Bonaire National Marine Park) założył tu w 1979 r. Amerykanin Don Stuart, którego wyspa i jej bogactwo wokół tak oczarowały, że osiadł tu na stałe i założył bazę nurkową.

Aby móc nurkować na terenie parku zarówno z butlą czy też tylko z maską i fajką trzeba mieć wykupiony roczny bilet wstępu. Punkty do nurkowania i snorkelingu oznaczone są wzdłuż wybrzeża żółtymi bojami lub kamieniami. Aby dotrzec do tych blisko 90 punktów dobrze jest wynająć samochód, który z pewnością ułatwi poruszanie się po wyspie.

Komunikacja
Bonaire jest niewielką wyspą, jednak nie na tyle aby móc ją zwiedzić pieszo. Dlatego wynajęcie samochodu jest tu dobrym pomysłem i pozwala dotrzeć do wielu ciekawych miejsc. Można też skorzystać z taksówek, a najkorzystniej przede wszystkim dla oka jest poruszać się rowerem lub skuterem. Natomiast nie można tu skorzystać z połączeń autobusowych, gdyż takich tu nie ma. Podobnie jest z koleją.Warto zobaczyć
Na wyspie jest wiele miejsc, które warto poznać. W północno – zachodniej części wyspy znajduje się Park Narodowy Washington-Slagbaai i w zasadzie obejmuje prawie całą północną część wyspy i przypomina trochę tropikalną pustynię na której rosną liczne kaktusy. Teren parku przemierza się wyboistymi, gruntowymi drogamii jednak trudy trasy rekompensują wspaniałe widoki i niesamowite zaciszne miejsca, gdzie jedynymi towarzyszami jest całe mnóstwo flamingów i pelikanów. Park daje schronienie ponad 200 gatunkom ptaków, co przyciąga tu miłośników przyrody.

Poza tym warto na wyspie zobaczyć wcześniej wspomnianą stolicę Kralendijk, niewielki Fort Oranje, czy drugie co do wielkości miasto na wyspie – Rincon, gdzie np. w soboty funkcjonuje targ, na którym można zakupić lokalne wyroby lub starocie. Warto też wybrać się na południe wyspy, gdzie na jej krańcu stoją murowane maleńkie chatki, w których nocowali niegdyś niewolnicy pracujący przy produkcji soli. Widoczne też są tu wielkie kilkunastometrowe kopce solnych kryształów gotowych do załadunku. Swym wyglądem przypominają trochę śnieżne szczyty gór. Miłośnicy przyrody koniecznie muszą zajrzeć do Pekelmeer (Sanktuarium Flamingów Pekelmeer). Jest to podmogły teren zamieszkiwany przez tysiące różowych flamingów.

Warto też zobaczyć Klein Bonaire – małą niezamieszkałą siostrę Bonaire oferującą przepiękne plaże, jaskinie, rafy koralowe, która jest także domem dla wielu zółwi.

Windsurferzy najbardziej cenią sobie pół- jezioro Lac Cai i zatokę Lac Bay. Jest to miejsce, gdzie są bardzo dobre warunki do urpawiania windsurifngu, a wyjątkowości temu miejscu nadaje niesamowity niebiesko-zielony kolor wody, oślepiający swoim blaskiem.Windsurferzy najczęściej zakwaterowanie znajdują w bardzo dobrym, jak przystało na Karaiby hotelu Sorobon Beach Resort. Ośrodek to około 30 domków o wysokim standardzie, z których można podziwiać przepiękne widoki. Posiada on własną plażę, na której można wypocząć również w zacienionym miejscu. Pokoje są komfortowo i nowocześnie urządzone, niektóre z elementami w stylu rustykalnym. Obok samego hotelu znajdują się bazy windsurfingowe – Jibe City oraz Bonaire Windsurf Place oraz stacja nurkowa Wannadive Bonaire. 
Średnia temperatura to ok. 30° C przy względnej wilgotności 75%. Temperatura wody jest bardzo zbliżona do powietrza i zazwyczaj wynosi ok. 28° C. Na wyspie panuje klimat podrównikowy, na północy wilgotny, a na południu suchy. 
Wiatr na Bonaire jest dość stabilny przez cały rok, ale najwięcej dni z mocnym wiatrem odnotowuje się od maja do lipca ; statystycznie najniższy sezon wiatrowy to okres: październik-listopad.Spot Lac Bay charakteryzuje się ciepłą i płytką ( do pasa) wodą, białym piaskiem, bez kamieni oraz stałym wiatrem on-shore. Nie ma tam ani niebezpiecznych prądów ani żadnych przeszkód, które uniemożliwiałyby  bezpieczne pływanie zarówno dorosłym jak i dzieciom. Płytka i płaska woda ułatwia naukę i doskonalenie tricków freestylowych. 
Spot dla osób o róznym poziomie umiejętności.

Nieopodal znajduje się inny spot - Lac Cai, jest trudniejszy, polecany osobom raczej dobrze pływającym.
Centra windsurfingowe: Jibe City oraz Bonaire Windsurf Place znajdują się na wschodnim wybrzeżu Bonaire w rezerwacie przyrody o nazwie Lac . Lac jest częścią Parku Narodowego Bonaire i największej laguny Antyli Holanderskich ( 700 ha) . Lac ograniczone jest rafą i bujnymi lasami namorzynowymi. Posiada dwa półwyspy : Cai i Sorobon.

Bonaire jest prawdziwym rajem dla miłośników windsurfingu. Jest też wiele innych powodów aby udać się na wyspę – doskonały klimat, woda, słońce a przede wszystim serdeczni i gościnni mieszkańcy. Miejsce to uznawane jest za najlepiej zachowany skarb Karaibów, a wiele możliwości spędzania wolnego czasu sprawia, że pobyt na wyspie staje się niezapomnianą przygodą.

Z Polski na Bonaire najlepiej lecieć z WAW liniami KLM ( z przesiadką w Amsterdamie). Niedawno uruchomiono dodatkowe połączenie z Krakowa i Łodzi. Aby zamieszkać bezpośrednio na spocie proponujemy zakwaterowanie w komfortowym kompleksie Sorobon Beach Resort.

Przykładowa oferta wyjazdowa na Bonaire: 7 listopada 2015

Po szczegóły ofert dzwońcie 81 4 415 416, 81 4 415 945 lub piszcie: travel@funsurf.pl
Więcej informacji na stronie: www.surftravel.pl
 
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.