Krzysiek 2015-07-24 11:06, Krzysiek

Lanzarote - windsurfing na wyspie ognia


LANZAROTE – jadna z Wysp Kanaryjskich, nazywana Wyspą Ognia, wyjątkowa pod względem krajobrazowym – białe, złote oraz czarne plaże, mnóstwo wulkanów, zielone palmy i ciemna lawa, z którą kontrastują śnieżnobiałe domy. Te niesamowite widoki, wspaniała atmosfera oraz wiele możliwośći spędzania czasu wolnego sprawiają, że Lanzarote jest dość popularnym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych również dla windsurferów. W Costa Teguise panują doskonałe warunki na windsurfing – Las Cucharas. Mieszczą się tam bazy: FBC Lanzarote i Windsurf Paradise, a baza hotelowa oferuje dość szeroki wachlarz usług – także każdy znajdzie coś dla siebie.
Wyspa Lanzarote położona jest ok. 150 km od wybrzeży Afryki i jest czwartą pod względem wielkości wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ponad połowę powierzchni Lanzarote pokrywa zastygła lawa a nieodłącznym elementem krajobrazu są stożki wulkaniczne, któych na wyspie jest ponad 300. W 1993 r Lanzarote została wpisana na listę UNESCO jako Rezerwat Biosfery. Nigdy nie był tu prowadzony żaden przemysł, w związku z czym naturalny krajobraz został nienaruszalny. Zadbał też o to Cesar Manrique, który opracował artystyczne koncepcje zagospodarowania wyspy, dzięki czemu krajobraz Lanzarote nie jest oszpecony betonowymi wysokimi budynkami Mieszkańcy przestrzegają tradycyjnego stylu budownictwa, a kurorty, nawet te bardzo popularne zachowały kanaryjski styl. Z wyjątkiem stolicy wyspy Arrecife nia ma tu wysokich zabudowań.Wybrzeże Lanzarote obfituje w liczne piaszczyste i białe plaże – pomimo tego, że jest to wulkaniczna wyspa. Wokół tych najpiękniejszych plaż skupia się baza hotelowa tworząc kurorty turystyczne. Największe z nich to m. in. Pureto del Carmen, Playa Blanca oraz Costa Teguise.

Puerto del Carmen uważane za najbardziej popularny kurort Lanzarote. Wakacyjna atmosfera, plaże, kluby, mnóstwo restauracji, barów, sklepów – miejsce dla osób szukających rozrywki. Playa Blanca – trochę spokojniejsza miejscowość z pięknymi plażami i widokami - szczególnie urokliwe klifowe wybrzeże. Tu również można znaleźć spry wybó sklepów restauracji barów i kawiarni. Ok 4 km stąd leżą słynne i uważane za najpiękniejsze plaże Papagayo. Z portu kursują promy na Fuertevenutrę.

Costa Teguise z kolei jest doskonałym miejscem dla rodzin z dziećmi i osób szukających odpoczynku oraz dla miłośników windsurfignu – długa na 640 m plaża Las Cucharas jest dobrze znana w świecie windsurferów i słynie z doskonałych warunków do uprawiania tego sportu. W miejscowości tej znajduje się wiele hoteli o różnym standardzie np. El Trebol, Los Zocos, Mansion Nazaret, Barcelo Lanzarote, Barcelo La Galea, Luabay Lanzarote Beach, H10 Lanzarote Gardens czy też znany pięciogwiazdkowy hotel projektu Cesara Manrique- Gran Melia Salinas. Bardzo łatwo tu połączyć wypoczynek rodzinny z pływaniem na desce. Wiele hoteli ma w swojej ofercie atrakcje dla dzieci – animacje, zjeżdżalnie itp. Znajduje się tu również park wodny z różnorodnymi basenami i zjeżdżalniami oraz niewielkie lecz bardzo interesujące akwarium, w którym można zobaczyć wiele gatunków przedstawicieli oceanicznej fauny.Klimat

Temperatura wody waha się pomiędzy 18ºC a 24ºC, natomiast powietrza między 17ºC a 30ºC.

Wiatr
Letnie pasaty zaczynają wiać na przełomie marca i kwietnia, przybierając na sile między czerwcem a sierpniem. Ustają powoli na przełomie września i października. Od listopada do marca pogoda uzależniona jest od różnicy ciśnień panującej nad Atlantykiem, która może wpłynąć na pasaty.

Windsurfing
W pólnocno-wschodniej części wyspy ( Costa Teguise, plaża Las Cucharas) znajduje się spot windsurfingowy z bazami: Lanzarote Windsurf oraz Windsurf Paradise. Windsurfing na Lanzarote mozna uprawiać przez cały rok.

Spot na plaży Las Cucharas w naturalny sposób oferuje warunki do uprawiania windsurfingu osobom o różnym poziomie zaawansowania.

Płaska woda w zatoce sprawia, iż jest to idealne miejsce dla początkujących, bądź uczących się różnych manewrów. Wiatr wiejący z południowego wschodu stwarza idealne warunki „side shore”, co znaczy, że lewa strona zatoki jest osłonięta – idealna do nauki.
Strefa windsurfingu w zatoce ma powierzchnię ponad 500 m2, co gwarantuje bezpieczeństwo 
i łatwość żeglowania.
Gdy pojawiają się fale, instruktorzy prowadzą zajęcia dla początkujących w miejscach osłoniętych, natomiast dla uczących się pływania w ślizgu, startu z wody lub używania footstrap’ów- u wyjścia z zatoki.Za wyjściem z zatoki można surfowac na długich, niełamiących się falach.
Płynąc pod wiatr do strefy po lewej stronie od wyjścia z zatoki, gdzie wiatr jest mocniejszy, można spotkać łamiące się fale na zewnętrznej rafie, która jest bezpieczna, a jednoczesnie jest atrakcją nawet dla najbardziej doświadczonych windsurferów.Największą zaletą tego spotu jest mozliwość wyboru najlepszego dla siebie miejsca i warunków do surfowania...Atrakcje

Na Lanzarote isntieją zabytki i atrakcje, których nie można ominąć wypoczywając na wyspie. Niektóre z nich są charakterystyczne również dla całego archipelagu Kanarów inne typowe tylko dla Lanzarote. Większość miejsc związana jest z życiem i twórczością słynnego artysty Cesara Manrique, którego wpływu na charakter wysy nie można nie docenić, dzięki krajobraz wyspy jest pełen harmonii, przyjemny dla oka i jedyny w swoim rodzaju. Jednym z miejsc związanym z artystą jest fundacja od jego imienia – Fundacion Cesar Manrique. Mieści się ona w domu Manrique w niewielkiej wiosce Tahiche, położonej kilka km na północ od stolicy Arrecife. Dom został zarpojektowany na pięciu wulkanicznych grotach, z których każda charakteryzowała się innym kolorem lawy - doskonale komponuje się ze źródłami, basenem, palmami, kaktusami. Całość tworzy doskonałą kompozycje, co oddaje ideę fundacji – dopasowanie architektury do otaczającej przyrody oraz zachowanie naturalnych i kulturowych walorów wyspy. Jednym z najważniejszych dzieł Manrique jest zaaranżowane zapadlisko w tunelu wulkanicznym, powstałym na skutek wybuchu wulkanu La Corona. W środku jest sala koncertowa, restauracja a także basen Wewnątrz znajduje się słone jezioro stanowiące unikalną formę geologiczną. Żyją w nim maleńkie kraby albinosy, które normalnie występują tylko bardzo głęboko w oceanie.

Kolejnym i jednym z ostanich dzieł artysty Manrique jest kaktusowy ogród o powierzchni 5 tys m2, znajdujący się w północno-wschodniej części wyspy i przypominający kształtem amfiteatr. W ogrodzie można zobaczyć ok. 10 000 kaktusów reprezentujących różne gatunki.

Innym miejscem, które należy zobaczyć na wyspie jest Cueva de los Verdes – część najdłuższego na świecie tunelu de Atlantida, który powstał w wyniku erupcji wulkanu. Do zwiedzania dostępne są zawiłe korytarze, przepaście, podziemne jeziora wszystko w niesamowitych kolorach i kształtach zastygłej lawy.
Wśród najbardziej znanych atrakcji Lanzarote jest Park Narodowy Timanfaya – Parque Nacional de Timanfaya. Park zajmuje obszar 51 km2, na któym w latach 1730-36 miały miejsce jedne z największym w historii erupcje. W centralnej części znajdują się Góry ognia – Montanas del Fuego – rozległe pasmo kraterów.Na Lanzarote można podziwiać wiele miejsc zapierających dech w piersiach. Jednym z takich miejsc jest Mirador del Rio położony w najbardziej wysuniętej na północ części wyspy na wysokości 479 m n.p.m. Można stąd podziwiać pobliskie wysepki archipelagu Chinijo. Innym stworzonym przez naturę miejscem wartym zobaczenia jest Los Hervideros – fragment bardzo stromego i urwistego wybrzeża. Fale wpływające z morza wciskają się do szczelin i tuneli stworzonych przez zastygłą lawę po cczym z wielką siłą i hukiem wypływają tworząc kłębowiska białej piany. Innym ciekawym zjawiskiem przyrodniczym jest Laguna Verde – "zielone" jezioro u stób wulkanu El Golfo. To głębokie na 8-10 m jezioro o zielonkawym odcieniu kontrastuje z czarną lawą tworząc niezwykły widok.

Będąc na Lanzarote warto zobaczyć jeden z najbardziej niezwykłych tu krajobrazów - La Geria. Zastygła lawa została tu wykorzystana do uprawy drzew figowych, winorośli i innych drzew owocowych i roślin uprawnych. To co przyciąga tu największą uwagę to rozległe uprawy winorośli, z których produkowane jest wino Malvasia. Każdy krzew uprawiany jest w osobnym zagłębieniu i chroniony od wiatru półokrągłym murkiem - tzw. zocos. Oczywiście można tu zakupić wino, poznać cały proces wytwarzania a także skosztować jednego z trunków.
Poza tym na Lanzarote jest wiele atrakcji dla najmłodszych: park wodny, park rozwrywki m. in. z papugami, wioska indiańska, park tematyczny z różnymi gatunkami fauny amerykańskiej,

Lanzarote to niewątpliwie niezwykła i wyjątkowa wyspa Kanarów. Wspaniałe wybrzeża z czarującymi zatoczkami, piaszczyste i białe plaże, błękit oceanu i zieleń palm z wulkanicznym baśniowym krajobrazem w tle – to wszystko sprawia, że wyspa jest ciekawym kierunkiem turystycznym dla amatorów opalania, dla osób pragnących wypocząć i zrelaksować się w pięknym otoczeniu, dla rodzin z dziećmi oraz dla miłośników windsurfingu.

Podróże kite- & windsurfingowe - www.SurfTravel.pl 
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.