Krzysiek 2015-08-16 12:29, Krzysiek

Dobry początek Polaków w Rio!
Paweł Tarnowski i Małgorzata Białecka (Energa Sailing Team Poland) udanie rozpoczęli regaty przedolimpijskie w Rio de Janeiro. Po trzech wyścigach inauguracyjnych oboje zajmowali drugie lokaty.

Małgorzata Białecka na inaugurację Testu Przedolimpijskiego w Rio startowała w trzech wyścigach. Polka dwukrotnie meldowała się na mecie na trzeciej pozycji i raz była druga. W efekcie szybko została wiceliderką brazylijskich regat.

Najwięcej pracy mamy tutaj z prawidłowym rozszyfrowaniem prądów, pływów i zmiennym wiatrem – mówiła Małgorzata Białecka na kei w Rio – Oprócz dobrej żeglugi trzeba brać pod uwagę wszystkie te zmieniające się czynniki. Pracujemy z całym sztabem, żeby to wszystko rozpracować”. Rzeczywiście trenerzy Paweł Kowalski i Cezariusz Piórczyk co kilkadziesiąt minut mierzą prądy na zatoce Guanabara, a Mariusz Goliński pracowicie spędza czas przed komputerem zestawiając analizy wykonane na Zatoce Guanabara z modelami programów pływowych dotyczących tego rejonu wód.

W doborowej stawce dzielnie poczyna sobie także nasz młody mistrz Europy. Paweł Tarnowski także musi radzić sobie z szybką i sprawną żeglugą, umiejętnym czytaniem zmian wiatru oraz zmian koloru wody zwiastującym przypływy i prądy na Zatoce Guanabara. Póki co wszystko wychodzi dobrze. Zawodnik Energa Sailing Team Poland kończył sobotnie zmagania na 3., 8. (już odrzuconej) i 2. pozycji. W klasyfikacji generalnej po trzech wyścigach był drugi.

Z pewnością dodatkowym stresem jest świadomość, że żeglujemy na akwenie, na którym dokładnie za rok odbędzie się walka o medale olimpijskie – mówił Paweł Tarnowski – Atmosferę Igrzysk Olimpijskich czuć już mocno. Stawka jest bardzo silna i widać jak wszyscy dobrze przygotowali się do tych regat. Ja cieszę się, że mogę w tym wszystkim brać udział i dodatkowo dobrze mi idzie”.

Liderem po pierwszym dniu regat jest Chińczyk Aichen Wang, a wśród pań prowadzi Hei Man Chan z Hong Kongu.

Rywalizację na Zatoce Guanabara rozpoczęli także zawodnicy i zawodniczki z klas Laser Standard i Laser Radial. Kacper Ziemiński był 34. i 20. W klasyfikacji generalnej jest na trzydziestej pozycji.

W niedzielę do walki ruszają nasze panie w klasie 470 – Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczyńska oraz nasza załoga w klasie 49er – Tomasz Januszewski i Jacek Nowak. Wyścigi klasy 49er zaplanowano na godz. 15.30 czasu brazylijskiego, czyli o 20.30 czasu polskiego.

Wyniki

Źródło: http://kadra.energasailing.pl
 
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.