W naszych czasach informacja jest towarem bezcennym a dla każdego windsurfera najcenniejszą informacją jest siła wiatru i warunki panujące na ulubionym spocie. Dostęp do informacji o aktualnie panujących warunkach wietrznych często decyduje o tym czy wybieramy się na pływanie czy też pozostajemy w domu.
Z pomocą przy podejmowaniu jakże trudnej decyzji o wyjeździe, pociągającej za sobą czasami wiele konsekwencji, przychodzi nam nowoczesna technika. Najczęściej przed pływaniem śledzimy serwisy pogodowe, szczegółowo przeglądając prognozy pogody.

Na naszych rodzimych akwenach możemy obecnie korzystać z kilku, mniej lub bardziej rozwiniętych, internetowych stacji meteorologicznych. Poniżej podajemy adresy dwóch z nich:
Pensjonat Mega – jezioro Żywieckie >>>
Ośrodek Augustyna – Hel >>>
Niestety nie jest ich zbyt dużo. Dlatego przybliżając działanie małych stacji meteorologicznych pragniemy zachęcić Was do tworzenia własnych instalacji. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć jak przydatna może być stacja meteorologiczna zainstalowana na rodzimym spocie. Dane ze stacji zamieszczane w internecie będą służyć wszystkim windsurferom korzystającym z tego akwenu. Jeśli ktoś prowadzi działalność zarobkową na akwenie (szkoła, wypożyczalnia, sklep…) dostęp do aktualnych danych pogodowych może wymiernie przełożyć się na ruch w interesie.

-> jednostki centralnej rejestrującej i wyświetlającej dane
-> czujników rejestrujących: prędkości i kierunek wiatru, temperaturę, opady
-> kamery umożliwiającej podgląd na akwen
-> stałe łącze umożliwiające aktualizowanie naszych danych w Internecie
-> odpowiednie oprogramowanie umożliwiające przekształcanie danych meteorologicznych
Pierwszą i najważniejszą sprawą jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla jednostki centralnej i czujników. Zatem jednostka centralna powinna być zainstalowana w suchym i bezpiecznym miejscu. Jeśli odległość od czujnika wiatru ma być większą niż 20 metrów radzimy zastosować w celu przesyłania danych pomiędzy czujnikiem a stacją łącze radiowe a nie kablowe. Montaż czujników temperatury i deszczu nie powinien sprawiać problemów. Inaczej może wyglądać sprawa z miernikiem wiatru. W tym przypadku musi to być miejsce odsłonięte, z niezakłóconym przepływem wiatru tak aby wyniki były odzwierciedleniem warunków panujących na akwenie. Najlepiej wykorzystać do tego wysoki pal lub maszt. Pamiętajmy jednak, że maszt nie może wibrować i wykrzywiać się pod działaniem wiatru, będzie to bowiem miało niekorzystny wpływ na odczyt wyników. Jeśli chcemy zamontować czujnik na spadzistym dachu pamiętajmy aby umieścić sensor na dodatkowym wysięgniku (minimum 1 metr wysokości). Dzięki temu pomiary nie będą uwzględniały zniekształceń powodowanych przez dach. Dobrze przed ostatecznym wyborem miejsca montażu czujnika wiatru sprawdzić okolice za pomocą przenośnego wiatromierza. Przy montażu kamery musimy się kierować głownie widokiem jaki ma zapewnić kamera oraz jej zabezpieczeniem przed wodą i wiatrem.

Koszt instalacji meteorologicznej w zależności od możliwości i zaawansowania technicznego kształtuje się pomiędzy 600 zł a nawet kilka tysięcy złotych. Pamiętajmy aby zakupiona stacja była wyposażona w interfejs do przesyłania danych do komputera lub bezpośrednio do sieci. Przydatne informacje i linki do producentów znajdziecie na stronie www.windfinder.com.
Aby przekształcić dane pogodowe ze stacji do komputera musimy posiada specjalne oprogramowanie. Zazwyczaj software jest dostarczany wraz ze stacją meteorologiczną. W przypadku jego braku można go również dokupić. Należy jednak pamiętać aby dane były przesyłane jako tekst (ASCII) a nie jako obraz czy inny format.
Komputer służący do przesyłania danych nie ma specjalnych wymagań technicznych. Zdecydowanie ważniejsze jest łącze internetowe. Niestety dostęp do stałego łącza kablowego na naszym akwenie może być utrudniony. Alternatywnie możemy wykorzystać łącze radiowe lub połączenie wykorzystujące sieć komórkową. Ważne jest dobranie odpowiedniej przepustowości łącza zapewniającego poprawne przesyłanie danych.

Zapytaliśmy właścicieli ośrodka MegaSurf na jeziorze Żywieckim o kilka informacji na temat ich stacji meteorologicznej:
„Nasza stacja meteo składa się z kamery internetowej creative (usb) i urządzenia mierżącego siłę wiatru, kierunek i temperaturę. Kamerę obsługuje program
coffe cup webcam >>> , który wysyła zdjęcia co 5 min na naszą stronę. Stacja meteo firmy Texas Weather Instruments >>> obsługiwana jest przez specjalny program autorstwa Wojka Kiersztyna - windsurfer z Bielska. Program wysyła parametry wiatru i temperatury na naszą stronę w postaci tekstu i wykresów, ma też możliwość powiadamiania sms i email jeżeli siła wiatru przez pewien czas nadaje się do pływania, wszystko można w nim dowolnie konfigurować. Koszt kamery to ok. 200 pln a stacji meteo z programem ok. 1500 pln.”
Stacja Meteo Pensjonat Mega – jezioro Żywieckie >>>
Przydatne informacje i linki do producentów znajdziecie na stronie www.windfinder.com.