
Skala DIN
Uwzględnia współczynnik sztywności i stosunek ciężaru do długości. Ustala przydatność masztu lecz nie uwzględnia długości i nie określa charakterystyki gięcia.
Skala MCS
(Mast Check System) Dokładnie określa parametry, podaje sztywność i informuje w jaki sposób maszt się ugina
Skala IMCS
(Indexed mast check system) indeksuje wszystkie maszty do jednej długości - 465 cm, najczęściej stosowany.
Zobacz zestawienie masztów w skalach: IMCS, DIN, MCS
Maszty możemy podzielić ze względu na charakterystykę gięcia:
HT - twardy top masztu
SFL - bardzo giętki top masztu
FL - giętki top
CC - stała charakterystyka gięcia

Obecnie stosowane maszty wykonane są ze stopów aluminium, laminatu RS zbrojonego w carbonem i kevlarem. Zawartość włókien carbonu i kevlaru określa się w procentach np. (maszt 490 cm długości o 40% kevlaru). Generalnie, im większa zawartość włókien carbonu i kevlaru tym maszt będzie bardziej odporny na wygięcia, niestety wraz z tym spada wytrzymałość na uderzenia (maszty o wysokiej zawartości włókien carbonu i kevlaru są bardzo kruche i odkształcają się przy długiej ekspozycji na słońcu). Największą korzyścią stosowania wzmocnień z carbonu i kevlaru jest zmniejszona waga masztu, okupione jest to jednak wyższą ceną.

Zalecamy przy taklowaniu pędnika oczyszczenie masztu, jednocześnie proponujemy po złączeniu 2 części masztu oklejenie miejsca styku elementów szeroką taśmą wodoodporną by je zabezpieczyć przed przedostawaniem się zanieczyszczeń i zapobiec ewentualnym problemom przy rozłączaniu dwóch części.