2010-03-06 19:33, ~Konrad Jamroz konradj@hotsports.pl

Trapez


W dzisiejszych czasach trapez jest już tak nieodzownym elementem windsurfingu jak deska czy żagiel. Wspomnienia o czasach kiedy to żeglowano nawet przy silnym wietrze bez pasa i linek trapezowych wydają się dzisiaj bardzo odległe.

Trapez z założonymi na stałe linkami pozwala wybrać i dociążyć żagiel ciężarem ciała bez potrzeby nadwyrężania naszych rąk.

Kiedy rozpocząć naukę pływania w trapezie? Najlepiej jak najszybciej! Wystarczy, że opanujemy podstawowe elementy pływania na desce (podnoszenie żagla, pływanie na halsie i podstawowe zwroty) i już możemy zaczynać pływanie w trapezie.

Przed rozpoczęciem pływania w trapezie musimy prawidłowo zamontować na bomie linki trapezowe. Jak to zrobić piszemy w innym artykule na naszej witrynie Linki trapezowe i ich ustawienie. Nie możemy również zapomnieć o samym trapezie. Szczegółowe informacje o jego rodzajach i zastosowaniu przeczytasz w artykule Trapezy.W sytuacji kiedy rozpoczynamy pływanie w trapezie dobrze jest ustawić trochę dłuższe linki trapezowe (chwytając dłonią za bom przedramię powinno zmieścić się w linki trapezowe). Jeżeli nasze linki nie są regulowane (zbyt krótkie) odległość możemy regulować wysokością bomu na maszcie. Pamiętajmy! Ustawienie, w którym łatwiej jest nam się wpiąć w trapez, stosujemy jedynie w początkowej fazie nauki i przy słabym i średnim wietrze. Zbyt krótkie linki lub za niski bom utrudniają prawidłowe wybranie żagla.
Pływanie w trapezie najlepiej rozpocząć od ćwiczeń na sucho.
Aby przyzwyczaić się do pływania w trapezie na początku możemy zwiesić się z kolegą na lince zaczepionej w hak trapezowy. Staramy się nie zmieniać położenia stóp, a jedynie balansować ciałem.
Doskonałym ćwiczeniem jest symulacja wpinania się w trapez z żaglem i deską (bez statecznika) na brzegu. Najlepiej przy wietrze 2-3 BF stanąć przed footstrapami na desce ustawionej w półwietrze. Symulację na brzegu wykonujemy tak samo jak opis całej ewolucji póĽniej.


ZOBACZ SEKWNECJE WPINANIA i WYPINANIA SIĘ Z LINEK TRAPEZOWYCH >>>Płynąc na desce półwiatrem z nogami ustawionymi za stopą masztu rozpoczynamy od przyciągnięcia do siebie pędnika. Pamiętaj, przyciągamy pędnik do siebie, a nie odwrotnie, w przeciwnym razie pędnik przerzuci cię na stronę zawietrzną. Przesuwamy biodra w kierunku linki trapezowej (barki pozostają wychylone na nawietrzną), uginamy kolana i zaczepiamy hak w linkę. Dalej prostujemy nasze ciało i ręce, wybieramy linkę trapezową wychylając całą sylwetką na stronę nawietrzną (nie siadamy tylko wychylamy całą sylwetkę łącznie z ramionami).

Wypięcie z linek trapezowych wykonujemy poprzez przyciągnięcie pędnika do siebie, lekkie wspięcie na palcach nóg i przesuniecie bioder w kierunku bomu. LuĽna linka powinna wypiąć się z haka trapezowego.

Jeżeli mamy problem z wypięciem sztywnej linki (w plastikowej osłonce) możemy pomóc sobie kciukiem ręki masztowej.Płynąc w trapezie powinniśmy wybierać żagiel poprzez pas trapezowy. Wyprostowane ręce jedynie korygują ustawienie żagla. Ciało powinno być wyprostowane i wychylone na stronę nawietrzną.


Często zdarza się, że podczas pierwszych prób lądujemy w wodzie przypięci do żagla.
Gdy nakryjemy się żaglem nie wpadajmy w panikę. Spróbujmy podciągając się na bomie wypiąć się z linki trapezowej jeszcze przed kontaktem z wodą. Jeżeli jednak wylądujemy w wodzie przypięci do żagla wystarczy, że podciągniemy biodra do bomu i wypniemy linkę wolną ręką.Gdy żagiel przeciągnie nas na stronę zawietrzną
starajmy się uchronić głowę przed uderzeniem o bom, oraz żagiel przed zniszczeniem (naszym hakiem lub nogami). Wystarczy, że wpadając do wody wyprostujemy ręce (nie blokując ich jednak w stawach), odchylimy głowę do tyłu i wyprostujemy nogi.


BŁĘDY- > Najczęstszym błędem jest przyciąganie ciała do żagla. Zazwyczaj kończy się to upadkiem z żaglem na stronę zawietrzną. Pędnik przyciągamy do siebie, a nie odwrotnie. Przesuń biodra w kierunku linki trapezowej, barki pozostają wychylone na stronę nawietrzną.- > Zdarza się, że będąc już wpięci w linki trapezowe, dalej wybieramy żagiel wyłącznie rękami a nasze ciało znajduje się nad deską. Wisząc na linkach wychylamy cała sylwetkę na stronę nawietrzną, żagiel wybieramy poprzez pas trapezowy. Wyprostowane ręce jedynie korygują ustawienie żagla.Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.