Krzysiek 2015-04-04 18:00, Krzysiek

Canmore GT 730FL-S - tania alternatywa do pomiarów prędkości


W związku z ograniczeniem tegorocznej edycji GPS Speed Master do dedykowanych urządzeń GPS, otrzymujemy coraz więcej zapytań na temat GPSów dopuszczonych do zawodów. Do tej pory GPS firmy Canmore, model GP102+, wydawał się najtańszą opcją. Jednak okazuje się, że ta sama firma ma jeszcze jeden model urządzenia, które całkiem dobrze radzi sobie z zapisem prędkości - GT 730FL-S. Pan Wojciech Głowacki przysłał nam ciekawy opis swoich doświadczeń z tym niewielkim GPS’em.



„Jako użytkownik jednego z pierwszych Canmore 102+ o których pisałem na forum hotis.pl, pragnę Państwa zainteresować innym urządzeniem GPS też firmy Canmore: GT 730FL-S. Jest to urządzenie wyglądające jak pendrive. Jeden włącznik: włącza urządzenie jak i jednocześnie włącza logowanie oraz  jeden przycisk do natychmiastowego zapisywania bieżącej lokalizacji.



W tym urządzeniu mogą być instalowane dwa typy chipów SIRF IV, ale częściej jest to VENUS 6, oba są to chipy nowej generacji. Czas pracy katalogowo 17 godzin, u mnie wychodzi 12 godzin  (może dlatego, że kupiłem urządzenie używane). Zapis około 255 000 punktów. Interwal można ustawić na 1s. Urządzenie NIE ma ekranu, łączność i ładowanie przez port USB. W odróżnieniu od GP102+ wymaga zainstalowania sterowników, NIE pracuje jako pamięć masowa. Współpracuje z programem (darmowym dostępnym na stronie Canmore) CanWay. Z poziomu tego programu dostępne są dane w postaci pliku gpx, który zawiera dane Dopplerowskie.



Urządzenie GT730FL-S w odróżnieniu od GP102+ MOŻE współpracować z komputerem (notebookiem), po wpięciu do portu USB jako odbiornik GPS. No i najważniejsze CENA nowe około 150zł, używane 100zł. I jeszcze jedno: urządzenie NIE jest wodoodporne (wiem bo rozkładałem je na kawałki). W załączeniu plik z ostatniego pływania, według mnie ma mniej "dziur" w zapisie niż GP102+."

Pan Wojciech przysłał nam też przykładowy plik z GT730FL-S. Ślad wygląda na bardzo dokładny i bez żadnych przekłamań prędkości. Jeśli szukacie ekonomicznej opcji wzięcia udziału w nowej edycji GPS Speed Master - najtańszy Canmore jest godny wzięcia pod uwagę. Użytkownicy komputerów z systemem Mac OS muszą jednak pamiętać, że Canmore nie oferuje (jeszcze) dedykowanego oprogramowania dla sprzętu Apple. Wyjściem będzie tutaj instalacja emulatora PC.

Zdjęcia: Wojciech Głowacki 
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.