2010-02-13 20:45, ~Redakcja Windsurfing.pl

Bezpiecznie na wodzie z Sopockim WOPR i Locatelo.comPodsumowanie sezonu wakacyjnego na wodach Zatoki Gdańskiej oraz spostrzeżenia na temat funkcjonalności lokalizatorów Locatelo.com to główne tematy spotkania zorganizowanego przez Sopockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i firmę Locatelo.com. Spotkanie odbyło się na terenie Sopockiego Klubu Żeglarskiego i wzbogacone zostało pokazem akcji ratunkowej przeprowadzonej na wodzie. Wśród zebranych byli przedstawiciele sportów wodnych, urzędów miast oraz media.


Sopockie WOPR jest organizacją otwartą na nowoczesne rozwiązania technologiczne wspomagające ratownictwo i chętnie korzysta z nowych rozwiązań. Taką nowością jest testowany zintegrowany system bezpieczeństwa Locatelo.com.

„W sezonie letnim 2009 Sopockie WOPR rozpoczęło testy systemu lokalizacji w niebezpieczeństwie Locatelo.com. System zaspokaja dwie podstawowe funkcjonalności przydatne w ratownictwie na wodzie czyli określenie lokalizacji oraz powiadomienie w niebezpieczeństwie. System w fazie testowej był wykorzystywany przez ratowników udających się do wypadków na terenie Zatoki Gdańskiej. Dzięki temu, dyspozytor dyżurujący w Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR posiadał informację gdzie w danym momencie znajdują się jednostki ratownicze wyposażone w lokalizatory osobiste. Druga faza testów polegała na wyposażeniu „wodniaków” uprawiających sporty wodne takie jak windsurfing, kitesurfing oraz pływających na katamaranach” – mówi Marcin Burda, Wiceprezes Sopockiego WOPR. System oprócz celów stricte ratunkowych zwiększa świadomość osób uprawiających sporty wodne w temacie niebezpieczeństw jakie czyhają na wodzie. Woda jest żywiołem, warto o tym pamiętać” – dodaje.


Podczas spotkania Sopockie WOPR przeprowadziło pokazową akcję ratunkową na wodach Zatoki Gdańskiej, z wykorzystaniem systemu Locatelo.com. „W razie wypadku na wodzie obszar do przeszukania przez Ratowników Sopockiego WOPR wynosi nawet kilka kilkanaście kilometrów kwadratowych. Dzięki wykorzystaniu systemu lokalizacji obszar ten zmniejsza się do kilkuset metrów kwadratowych. System Locatelo, pozwala zlokalizować osobę przebywającą w wodzie nawet do kilkunastu metrów kwadratowych, a tym samym czas dotarcia do poszkodowanego znacznie się skraca” – powiedział Maciej Dziubich, Kierownik Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR w Sopocie.


Film pokazujący sposób wykorzystania Locatelo.com przez Sopockie WOPR

Locatelo.com to lokalizacyjny serwis społecznościowy umożliwiający ustalanie pozycji geograficznej jego użytkowników na mapie, w celu poprawy ich bezpieczeństwa oraz udostępnienia jej wybranym użytkownikom serwisu.
„Stworzyliśmy Locatelo.com, dla każdego kto pragnie podnieść poziom bezpieczeństwa ze względu na stan swojego zdrowia, uprawianego zawodu czy aktywnej rekreacji. Z drugiej strony Locatelo.com to lokalizacyjny serwis społecznościowy umożliwiający ustalenie pozycji geograficznej jego użytkowników na mapie, który posiada dodatkowe funkcje jak np. zdjęć” – mówi Krzysztof Grzegorczyk, Prezes Locatelo.com sp. z o.o.


Sopockie WOPR istnieje od ponad 5 lat, jest jednym z najbardziej prężnych oddziałów WOPR w Polsce. Posiada prawie 2000 członków. Od 2003 roku przy Sopockim WOPR działa Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR. Jest to główne centrum koordynujące akcje ratunkowe zgłaszane na numer ratunkowy nad wodą 0601-100-100. SWOPR w czasie sezonu letniego (czerwiec-wrzesień) prowadzi jedne z największych kąpielisk morskich w Polsce. Od 3 sezonów we współpracy z Miejską Stacją Pogotowia Ratunkowego prowadzi pływającą karetkę. SWOPR od wielu lat ściśle współpracuje z firmą Polkomtel SA oraz Simtel SA pod kątem nowoczesnych systemów tele-informatycznych wspomagających działania ratunkowe.
Dodatkowo polecam strony: www.wopr.sopot.pl oraz www.ckrw.wopr.sopot.pl


Locatelo.com to innowacyjny sposób kontaktu oraz dbania o bezpieczeństwo swoich najbliższych. Połączenie technologii GPS, GSM oraz Internetu umożliwiło stworzenie platformy, która skutecznie dba o bezpieczeństwo m.in. turystów, osób uprawiających sporty ekstremalne, osób starszych lub dzieci. www.locatelo.com
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.