Obecnie trapez stał się na tyle nieodzowny, że pływanie bez uprzęży (tylko początkujący nie stosują uprzęży) uznawane jest za dziwactwo przez dzisiejszych deskarzy.
Również sama konstrukcja trapezu znacznie ewoluowało, od pierwszych pasów piersiowych do dzisiejszych anatomicznych uprzęży oferowanych w wielu rozmiarach i modelach. Najnowsze konstrukcje wykonywane są z bardzo odpornych na rozciąganie materiałów, dodatkowo wzmacnianych specjalnymi wkładkami i trokami parcianymi. Do uprzęży dołączony jest hak i klamra zapinająca (ostatnio również automatyczna). Częściowo główny pas trapezu może być wypełniony materiałami zwiększającymi jego wyporność lub komfort żeglugi (wkładki żelowe). Oferowane są również modele dla kobiet i dzieci.
Obecnie oferowane trapezy różnicują się pod względem wielkości i przeznaczenia:

Race/Slalom
Płytki trapez siodełkowy z nisko zamontowanym hakiem aby ułatwić dociążanie żagla. Niezbyt wygodny i trudny we wpinaniu się w linki trapezowe. Przeznaczenie - szybkie pływanie, zawansowani deskarze zorientowani bardziej na prędkość niż na mobilność.

Głęboki/Rozbudowany trapez siodełkowy z podwyższonym hakiem (łatwiejsze wpinanie w linki trapezowe). Bardzo wygodny, przeznaczony dla żeglarzy rekreacyjnych, ceniących sobie komfort. Najlepszy dla początkujących.
Freeride


Do tej grupy należą trapezy biodrowe (w większości opasające tylko nasze biodra bez dodatkowych pasów mocujących). Hak zamontowany jest dość wysoko aby umożliwić bezproblemowe wypinanie się z linek trapezowych a jego budowa daje dużą swobodę ruchu. Umożliwia to swobodne wykonanie skoków i ewolucje po łatwym wypięciu się z linek trapezowych.

Pamiętajcie, że przy zakupie trapezu najlepiej jest go przymierzyć i zwiesić się na nim chwilę aby sprawdzić czy ta konkretna uprząż będzie dla was odpowiednia i wygodna. W trapezie spędzacie większość czasu na wodzie, więc warto aby był on wygodny i dopasowany. Proponuje więc potraktować zakup trapezu tak samo poważnie jak robimy to w przypadku naszego obuwia.