2006-03-28 21:51, ~Redakcja Windsurfing.pl

King of the Wing 2006
Wkrótce rozegrane zostaną kolejne zawody z cyklu King of the Wing. Już po raz drugi z rzędy, wszyscy najlepsi zawodnicy starego kontynentu, będą rywalizować o tytuł mistrza Europy.


Tegoroczna impreza będzie miała niesamowita oprawę. Zawody rozgrywane będą w dalekiej i niedostępnej Laponii. Północne obszary Norwegi z łagodnymi niezalesionymi szczytami stanowią idealne miejsce do uprawiania kitewingu.


King of the Wing 2006 rozgrywane będą od 1 do 8 kwietnia. Mamy nadziej, że doczekamy się kolejnych rekordów.

Szczegółowe informacje: www.kitewing.com


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z relacją z zeszłorocznej imprezy King of the Wing 2005 w której brał udział nasz rodak Łukasz Ceran, zresztą z bardzo dobrym skutkiem.


King of the Wing 2005


13-19 Lutego, 2005 odbyły się Pierwsze Mistrzostwa Europy w Kitewingu. Zawody miały miejsce w Ski Jasna Resort na Słowacji. Startowało kilkunastu zapaleńców z różnych krajów- Finlandii, Szwecji, Czech, Słowacji, Portugalii, Holandii i Polski.

Kitewing to ultra lekkie skrzydło trzymane w rękach, wynalezione i zmodernizowane przez młodych jeźdźców szukających nowej formy zabawy. Kitewing wcześniejsza nazwa Skimbat to połączenie koncepcji małej lotni i żagla windsurfingowego. Na płaskim terenie gdy wieje skrzydło pracuje jak żagiel. Trzymamy je obok siebie i sterujemy w sposób bardzo zbliżony do pracy pędnikiem. Możemy jeździć i wykonywać długie skoki- najlepsi koło 20-30 metrów. W górach natomiast skrzydło pracuje jak mała lotnia- trzymamy je nad głową, rozpędzamy się i przy odpowiedniej prędkości możemy nieźle poszybować - rekord Świata w długości lotu został ustanowiony na nartach i wynosi 505metrów!!!


Ojczyzną Kitewinga jest Finlandia, to tam na początku lat 80-tych pojawiły się pierwsze prototypy. Dynamiczny wzrost popularności Kitewinga nastąpił pod koniec lat 90-tych gdy grupa extremalnych narciarzy wzięła skrzydło w swoje ręce. Wymyślono nowe ewolucje i kolejne zastosowania dla Kitewinga. Początkowo był on używany tylko w połączeniu z nartami, teraz doszły łyżwy i snowboard. W lecie można bawić się skimbatem z rolkami, deskorolką, dirtsurferem czy mountainboardem.


RedBull King of the Wing - ta impreza miała na celu wyłonić najlepszego jeźdźca. Odbyły się następujące konkurencje:

Best Trick - czyli w locie staramy się wykonać najbardziej widowiskowy manewr - wygrał Patryk Pollak ze Słowacji;

Speer - kto na płaskim terenie pojedzie szybciej - pomiar przy użyciu GPSu - wygrał Andreas Laurent z Finlandii;

Slope Jump (moja ulubiona) - rozpędzamy się na stoku i z wyznaczonego miejsca wybijamy się - zwycięża ten kto poszybuje najdalej - wygrali razem Patryk Pollak i Andreas Laurent skoczyli 250metrów.

Najbardziej wszechstronnego zawodnika wskazuje klasyfikacja Overall czyli zsumowanie wszystkich poszczególnych wyników. I tym sposobem „Królem Kitewinga” został obecny rekordzista Świata w długości lotu Andreas Laurent!

W tym sporcie samemu ustala się granice, jedynym ograniczeniem może być własny umysł i strach. Kitewinga można nauczyć się bardzo szybko o czym świadczyć mogą moje wyniki w tej imprezie. Pojechałem tam zupełnie zielony, nigdy wcześniej nie próbowałem tej zabawy.
Po trzech dniach dosyć swobodnie kontrolowałem skrzydło i zająłem trzecie miejsce w Best Tricku, Slope Jumpie i Overallu! Ustanowiłem też rekord Świata w długości lotu z Kitewingiem na snowboardzie - 214metrów. Uczucie w czasie lotu jest niesamowite!

Ja zaraziłem się nową zabawą, polecam, warto spróbować.
Więcej informacji na temat Kitewinga można znaleźć na www.kitewing.com


Łukasz „Książe” Ceran
sponsorowany przez Quiksilver i Naish, student EWSPiA, instruktor kajta w szkole Deskado.net, pracuje w firmie Mediathlon


Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem Testujemy Kitewing >>>Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.