2006-03-26 21:25, ~Redakcja Windsurfing.pl

Cabrinha Crossbow

Na rynku kitesurfingowym pojawiła się kolejna rewolucja. Według zapowiedzi producenta możemy się spodziewać naprawdę innowacyjnych rozwiązań które uczynią ten sport bardziej bezpiecznym i przystępnym."Latawiec Bardzo stabilny i niewrażliwy na szkwały. Posiada bardzo duży zakres regulacji siły ciągu (3cm ruch barem do góry dużo bardziej zmniejsza moc w porównaniu do latawców o tradycyjnym kształcie)
dzięki czemu charakteryzuje się ogromnym zakresem wiatrowym.

Sadze, że osoby o wadze do 80kg które kupią Crossbow'a będą przygotowane na każdy wiatr od mocnej 3 do 7 w skali bft.

Podczas pierwszych testów 5-6 razy specjalnie wrzucałem Crossbow'a do wody, tak bardzo nie mogłem nacieszyć się z niesamowicie szybkiego i skutecznego sposobu startowania go z wody.

Crossbow to latawiec który z pewnością zadowoli tych, który liczą na coraz
wyższe i dłuższe skoki oraz tych, kręcących radykalne kiteloopy."

Łukasz Koński

Informacja dla tych, którzy obawiali się kitesurfingu: że niebezpieczny, że za trudny, że pojawiają się kłopoty jak tylko latawiec wpadnie do wody. Nie obawiajcie się, te czasy należą już do przeszłości. Stoimy na progu rewolucji na miarę XXI wieku.

Crossbow nowy latawiec zaprezentowany przez firmę Cabrinha jest zapowiedzią wielkiej zmiany jakościowej, przed którą staną kitesurfing jaki znamy dotychczas. Ta niezwykle szybko rozwijająca się dyscyplina co roku zaskakiwała nas nowymi pomysłami, które czyniły ten sport łatwiejszym i bardziej bezpiecznym. Żadnego z nich nie można nazwać mianem rewolucji,
mianem na które z pewnością zasługuje Crossbow. Jest to latawiec o zupełnie innym, spłaszczonym kształcie. Łączy on najlepsze cechy latawców dmuchanych i komorowych, do końca nie przypominając ˝żadnego z nich. Co najważniejsze jest wyposażony w zupełnie zmieniony, opatentowany system sterowania zapewniający pełne bezpieczeństwo i absolutną kontrolę mocy. Prosty w swej istocie system bezpieczeństwa pozwala w razie potrzeby na zminimalizowanie ciągu w ułamku sekundy i gdy użytkownik jest na to gotowy, równie szybki powrót do pełnej mocy

Crossbow jest latawcem, który łączy w sobie sprzeczne jak dotąd cechy: najlepsze osiągi, z nieosiągalną jak dotąd łatwością sterowania zacierając linie dzielącą latawce dla zawodników z latawcami dla początkujących.

Ta sama opatentowana technologia, która zapewnia wspaniale osiągi latawca, jego olbrzymią moc i niespotykany dotąd zakres wiatrowy, odpowiada za wyjątkowy poziom bezpieczeństwa.
Projekt Crossbow po raz pierwszy połączył te cechy w jednym latawcu zapewniając jednocześnie:
- Absolutną kontrolę nad mocą latawca, można ją płynnie regulować od 100% do zera.
- Najszerszy zakres wiatrowy, jakiego nie posiada żaden inny latawiec na rynku.
- Większą moc osiąganą z metra powierzchni niż latawiec o tradycyjnym kształcie.
- Najwyższy poziom bezpieczeństwa
- Łatwość startu z wody, nie wymagając przy tym, żadnego skomplikowanego systemu czy 5 linki.

Crossbow to latawiec z dmuchanymi komorami o niespotykanym dotąd profilu, usztywnionym dodatkowo przez prosty system skośnych linek, o szerokim zakresie regulacji ciągu i zakresie wiatrowym. Nie chce się wierzyć, ale 12 metrowy latawiec ma zakres wiatrowy od 12 do 35 węzłów, zachowując przy tym niezmiennie swoje właściwości. Dotychczas, aby komfortowo pływać w takich warunkach trzeba było posiadać 3 latawce, teraz wystarczy jeden. Stopniowe odsuwanie drążka sterującego od siebie powoduje „otwarcie” latawca i zmniejszenie jego mocy, porównywalne do latawca o odpowiednio mniejszej powierzchni. Zupełne odepchniecie drążka od siebie (Override Mode) powoduje wyłączenie jego ciągu do zera i powolne lądowanie. Wystarczy jednak pociągnąć drążek do siebie aby latawiec bardzo łagodnie wystartował ponownie, gdyż po lądowaniu cały czas pozostaje gotowy do startu.Zanim pojawił się Crossbow szkwalisty wiatr był zawsze zmorą wszystkich kajciarzy. Pływanie, a szczególnie latanie, było wówczas bardzo nieprzyjemne, często wręcz niebezpieczne. Teraz dysponując płynna regulacja mocy o nieprawdopodobnym dotąd zakresie możemy zapomnieć o tym problemie. Crossbow zachowuje się bardzo spokojnie w każdych warunkach, jak
żaden inny latawiec o standardowej konstrukcji, włączając w to nawet znane z łatwego prowadzenia latawce szkoleniowe.

Crossbow, jak już wspominałem powyżej, produkuje największa moc z jednego metra kwadratowego powierzchni. Tradycyjny latawiec używa do wygenerowania ciągu około 50% swej powierzchni. W Crossbow skuteczna powierzchnia sięga 80%.
W praktyce wygląda to tak, że pływając przy słabym wietrze na 12 metrowym latawcu widzimy wokół siebie kajciarzy używających 15-18 metrowych latawców innych firm. Nie muszę dodawać, że 12 metrowy latawiec jest od nich znacznie szybszy i lżejszy, nie ma też chęci przepadać gdy wiatr jest „dziurawy”. Gdy wiatr się wzmaga, wszyscy używający standardowych
latawców zmieniają je na mniejsze, nawet kilka razy. Szczęśliwi posiadacze Crossbow nie mają tego problemu. Pojawiającą się rezerwa mocy mogą za to wykorzystać do wykonywania nieprawdopodobnie długich lotów, niemożliwych do wykonania na innym sprzęcie. Co jest również bardzo istotne kończą się one zawsze miękkim, łagodnym ładowaniem.
Początkujących zapewne ucieszy informacja, że startowanie latawca z wody nigdy nie było tak proste. W większości przypadków aby wystartować, wystarczy przyciągnąć drążek sterujący do siebie. Nie potrzeba piątej linki, systemu Recon, podpływania do latawca ani żadnych dodatkowych manewrów. To jest prawdziwa rewolucja na miar´ XXI wieku.

Mam nieodparte wrażenie, że Crossbow spowoduje, że w przekonaniu wielu kitesurfing przestanie być sportem ekstremalnym, a z cała pewnością stanie się znacznie łatwiejszy i zdecydowanie bardziej bezpieczny. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wraz z nadejściem Crossbow kitesurfing staje się znacznie tańszy, w wielu przypadkach
wystarczy posiadać tylko jeden latawiec by pływać w prawie każdych warunkach!
Wszystkich dotąd niezdecydowanych namawiam serdecznie do spróbowania swych sił w tej nowej, przeobrażającej się dyscyplinie.

Więcej informacji, filmy demonstrujące możliwości nowego latawca i masa pięknych zdjęć action znajdziecie na stronie www.cabrinhakites.com

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.