2006-02-09 23:19, ~Redakcja Windsurfing.pl

Testujemy Kitewing


Kitewing – trochę historii

Kitewing ma swoje początki w surfingu na lodzie. Sami Tuurna zainspirowany przez symetryczne skrzydło James'a Drak'a, stworzył pierwsze skrzydło ,,Skimbat" jako prototyp już w roku 1987. Będąc doświadczonym surferem i znając ograniczenia windsufringu Sami zrealizował koncepcje symetrycznego skrzydła stworzoną przez James'a Drake'a zorientowaną jednak w większym stopniu na narty i rolki niż windsurfing. Wg jego koncepcji używając skrzydła w połączeniu z nartami lub rolkami to człowiek ,,tworzy" maszt. Ta radykalna różnica powoduje, iż używanie Skrzydła jest bardziej naturalne i łatwiejsze w nauce.


Następne usprawnienia powstały dzięki żeglarzowi i para-lotniarzowi Carlowi-Magnusowi Fogelholm. Rezultatem jest koncepcja bardzo zbliżona do obecnego skrzydła Skimbat 4,8 Kitewing.Na początku skrzydła były używane głównie na lodzie w Skandynawii. Sport ten sam w sobie jak i Skrzydło Kitewing zostało rozwinięte do obecnej formy pod koniec lat 90 tych gdy grupa młodych snowboarderów i narciarzy extremalnych testowała skrzydło. Odkryli iż skrzydło nadaje się również do wykonywania niewiarygodnych skoków i trików. W roku 1999 Fiński narciarz extremalny Patrick Blom był w stanie wykonać, używając Skrzydła i Nart, 170 metrowy skok. Później rekord był systematycznie podwyższany, by w roku 2004 dzięki Andreas'owi Laurént'owi osiągnąć długość 505 metrów. Również skoki na płaskiej powierzchni o długość 30 i wysokość 5 metrów nie są czymś niezwykłym, nie wspominając o maksymalnej prędkości 100 km/h osiągniętej na lodzie.
Kitewing- na czym ta zabawa polega

W KiteWing człowiek stanowi maszt, zaś skrzydło jako żagiel daję siłę ciągu. Takie połączenie pozwala w łatwy sposób kontrolować zarówno kierunek jak i prędkość nawet początkującym użytkownikom. Dzięki temu też w KiteWing nie ma efektu bezwładności który występuje w Kitesurfingu co stanowi duży problem i zagrożenie w początkowym stadium nauki (Doświadczyłem tego kilkukrotnie w fazie nauki gdy ze względu na bezwładność nie udało mi się opanować KiteSurfingu a ślady mojej "jazdy" po piasku widać na mojej skórze do dziś)Kitewing – sprzęt

Model Mach 3,8 został stworzony z myślą o mniejszych użytkownikach oraz dla entuzjastów extremalnych warunków wiatrowych. Skrzydło posiada znacznie mniejsze wymiary w porównaniu ze Skimbat 4,8 i 5,5 co pozwala na łatwiejsze użytkowanie lżejszym użytkownikom. Skrzydło o rozmiarze 3,8 m2 daje również pełną satysfakcję cięższym użytkownikom przy extremalnych warunkach wiatrowych (tj wiatr powyżej 20 m/s ; 72 km/h) na gładkiej powierzchni.


SKIMBAT 4.8 to niewiarygodne przyśpieszenie oraz prędkość bez utraty trzymania i kontroli prowadzenia. Dla wytrawnych użytkowników Skimbat 4.8 jest sprzętem, który pozwala robić niesamowite skoki oraz triki w powietrzu i który dzięki Skimbat są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.


SKIMBAT 5.5 jest dostępny w dwóch wersjach :
Dacron : trwały i łatwy w pakowaniu) oraz Monofilm
SKIMBAT 5.5 Jest dedykowany dla cięższych użytkowników oraz dla obszarów gdzie wiatr jest słabszy (centralna część Polski). W tych obszarach oferuje te same wrażenia co Skimabat 4,8 lecz przy znacznie gorszych warunkach pogodowych (słabszy wiatr)Najważniejszą cechą jest to iż Skimbat 5,5 używa tej samej ramy co Skimbat 4,8 co oznacza iż Skimbat 4,8 może być szybko przekształcony w Skimbat 5,5.


SKIMBAT 5.5 PRO jak sama nazwa wskazuje to sprzęt dla wymagających użytkowników, którzy oczekują łatwego operowania skrzydłem i więcej mocy. Skrzydło zawiera 30% kompozytów węglowych w czołowych masztach stelaża oraz wzmocnienia z włókien szklanych w maszcie poprzecznym. Rezultatem jest większa moc i trwałość skrzydła. To skrzydło jest używane przez wszystkich team riderów Kitewingu


Do Kitewingu można używać dowolny sprzęt na którym można się przemieszczać nie używając rąk (które są potrzebne do kierowania Kitewingiem)

Zima - Narty, SnowBoard, Łyżwy (najlepiej panczeny)
Lato - Rolki, MoutanBoard, Specjalny "Rower" bez kierownicyKitewing - gdzie i kto może go używać

Gdzie rozpoczynać zabawę z Kitewing?
Potrzebujemy wiatr i płaski bezpieczny teren
W zimie : zaśnieżone pole, zamarznięte jezioro, stoki bez drzew
W lecie : nie używane drogi, równe łąki, gładkie plaże, opuszczone lotniska. Krótko mówiąc kawałek wietrznej i płaskiej przestrzeni lub stoki górskie.


KiteWing ze względu na łatwość nauki, oraz wszechstronność może być używany zarówno przez mężczyzn jak i kobiety (kobiety w Skandynawii stanowią dużą liczbę użytkowników)


Kitewing – zastosowanie

Kitewing pozwala jeździć, wykonywać ewolucje w powietrzu, skakać. Jak informuje producent KiteWing nie został stworzony z myślą o skokach czy lataniu wiec te czynności można wykonywać tylko na wyłączną odpowiedzialność użytkownika. Do Kitewingu można używać dowolny sprzęt na którym można się przemieszczać nie używając rąk (które są potrzebne do kierowania Kitewingiem)


Powodem sukcesu Kitewingu jest bezpieczeństwo i łatwość użytkowania skrzydła. W Kitewing ,,moc" skrzydła jest łatwo kontrolowana przez użytkownika i w każdej chwili może szybko ograniczona do zera. Nauka obsługi Kitewing'u jest łatwa i nauczenie się podstaw zajmuje około 1 godziny. Użytkowanie przez windsurferow jest wręcz intuicyjne.


NASZE TESTY

Na zaproszenie polskiego dystrybutora sprzętu Kitwing – firmy www.extremewing.pl dokonaliśmy pierwszych testów latawców Kitewing. Za cel postawiliśmy sobie określenie atrakcyjności, specyfiki oraz możliwości wykorzystania tego sprzętu w warunkach naszego kraju.Już pierwszy kontakt ze skrzydłem wywarł na nas dobre wrażenie. Taklowanie Kitewinga nie nastręcza wielu kłopotów. Konstrukcja składająca się z prostego szkieletu i kilku listew pozwala szybko i łatwo złożyć skrzydło w całość.


Na miejsce naszych testów wybraliśmy zamarznięte jezioro pokryte lekką warstwą śniegu. Szybko okazało się, że największa konstrukcja (5,5 m2 powierzchni) pozwala na rozpoczęcie zabawy od 3 Bf w górę. Naprawdę przyjemne żeglowanie zaczyna się od 4 Bf. Co ciekawe skrzydło wydaje się posiadać dość duży zakres wiatru.Okazało się, że Kitewing, szczególnie w rekach windsurferów, umożliwia szybkie opanowanie podstawowych tajników żeglugi. Wystarczy tylko przyzwyczaić się do odmiennej płaszczyzny, w której utrzymujemy „żagiel” a zabawa zaczyna być przyjemna i prosta. Bardzo szybko przekraczamy kolejne bariery prędkości aby zaraz podająć pierwsze próby skoków. Dopiero podczas pierwszych skoków pojawiają się pewne trudności. Myślę jednak, że trochę więcej praktyki i już będziemy mogli się cieszyć pełnym potencjałem tego sportu. Trzeba przyznać bowiem, że właśnie skoki oraz swobodne i długie szybowanie w powietrzu są chyba najatrakcyjniejszymi aspektami tej dyscypliny. Podstawowe manewry które udało nam się opanować nie sprawiają raczej kłopotu. Trzeba się jedynie oswoić z koordynacją zmiany kierunku nart i skrzydła aby ewolucja była skuteczna i płynna.Nasze pierwsze próby rozpoczęliśmy bez linek trapezowych. Ku naszemu zdziwieniu okazało się że i w tej dyscyplinie trapez może okazać się pomocny. Przyznam, że z wielką ulgą w rekach założyłem linki trapezowe na „bom”. Kitewing w trapezie, tak jak w przypadku windsurfingu, pozwala swobodnie i maksymalnie bawić się prędkością.


Z naszych testów wynika, że jeśli w średnim stopniu opanowałeś jazdę na nartach, snowboardzie lub łyżwach możesz już w pełni cieszyć się zaletami Kitewingu. Na początek zalecamy używanie skrzydła na raczej płaskich terenach pokrytych ubitym śniegiem. W przypadku prób na odkrytym lodzie zalecamy ostrożność (lód umożliwia rozwijanie dużo większych prędkości, stwarzając jednocześnie dużo większe zagrożenie).


Niestety Kitewing nie należy do tanich zabawek. Podstawowe skrzydło możemy kupić za 3300 PLN. Za taką cenę możemy jednak aktywnie spędzać zimowe dni a i w lecie na pewno będzie co robić.


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia materiałów filmowych zamieszczonych na stronie producenta www.kitewing.com


Dystrybutorem sprzętu Kitwing jest firma www.extremewing.plWasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.