W numerze 28 (5/2005) magazynu WINDSURFING
(między innymi):

Okiem trenera
W poprzednim numerze zamieściliśmy pierwszy test nowej deski olimpijskiej bazujący na pierwszym kontakcie z tym sprzętem. Teraz, gdy od prawie 2 miesięcy na RS:X pływa także nasza kadra olimpijska, o kilka zdań poprosiliśmy trenera kadry Pawła Kowalskiego.
TEST
Duże żagle, bardzo duże żagle i ogromne żagle
Górna granica 3Bf... co tu otaklować, 6.0, a może 12.5...? Nasz zespół testowy przyjrzał się różnym rozmiarom i rodzajom żagli, aby przekonać się, jak one działają.
Przy okazji zrobiliśmy też test wybranych modeli 9.0 m2...
Naish Evolution 9.0
North Daytona 9.0
Severne C2 9.5
Tushingham Lightning 9.4
MINI TEST
Exocet Pacer 300
W tym dziale staramy się prezentować nasze doświadczenia z nietypowym sprzętem, który trudno poddać testom porównawczym właśnie z powodu jego unikalności. Testowana tym razem deska doskonale więc tu pasuje. Pacer jest (razem z RS:X) pierwszą seryjną deską hybrydową. Exocet poświęcił wiele energii, czasu i pieniędzy na jej dopracowanie.
ZAWODOWCY
Cheo i Golito w Polsce
V-ce mistrz świata freestyle Cheo Diaz wraz z kolegą z teamu Jose "Golito" Estredo (3. miejsce w pucharze świata PWA) byli gośćmi specjalnymi imprezy Fanatic Ripper Tour, na kempingu Kaper w sierpniu (relacja z imprezy na dalszych stronach). Wiatru nie było zbyt wiele, więc chłopaki na wodzie byli tylko jednego popołudnia, ale udało nam się z nimi porozmawiać , choć nie bez problemów...
Plus historia Cheo piórem jego kolegi i konkurenta Andre Paskowskiego.
TECHNIKA
Duck Tack
Prezentujemy kolejny trik tradycyjnej szkoły freestylu. Wspólnym mianownikiem tego typu trików jest fakt, że można rozpocząć ich naukę przy słabym wietrze na większej desce i że naprawdę trudno podczas ich wykonywania zrobić sobie jakąkolwiek krzywdę, więc są idealne dla osób o mniejszych umiejętnościach akrobatycznych lub obawiających się poważniejszych kontuzji.
Spin out!
Wiele początkujących osób pyta, co to jest ten spin out i skąd będą wiedzieli, kiedy im się on przydarzy. Zawsze odpowiadam, że jak już rzeczywiście się wydarzy, to natychmiast będą o tym wiedzieli, że to właśnie to, a nie co innego. Choć niektórzy przez moment myślą, że po prostu odłamali statecznik, bo dokładnie tak zachowuje się deska, która złapie spin out.
Jak to się dzieje, że w jednej sekundzie możemy pchać całą siłą stóp rufę w bok i nic się nie dzieje, a deska płynie jak po szynach, a w kolejnej czujemy się tak, jakby ktoś gwałtownie podciął nam nogi, deska pędzi dalej, ale już kompletnie bokiem, a my w rezultacie wpadamy na plecy do wody? To istotne pytanie, ale jeszcze ważniejsze są inne: przede wszystkim jak nie dopuścić do powstania takiej sytuacji, a jeśli już się zdarzy - jak z niej wybrnąć bez wywrotki i z jak najmniejszą stratą szybkości?
SYLWETKA
Waleczny Kuba
Przedzierał się, przedzierał, aż w końcu się przedarł. Kuba Guzdek, bo o nim tu mowa, po kilku latach wielkich wyrzeczeń i ostrej walki, wdarł się przebojem do światowej czołówki klasy Formuła Windsurfing.
Ten młody chłopak (dopiero 22 lata) w ubiegłym roku udowodnił, że jest już przygotowany do profesjonalnego ścigania. Na mistrzostwach świata w Łebie, na swoim akwenie zajął wysokie 15. miejsce. W tym roku potwierdza swój wielki potencjał. Udane starty w Pucharze Polski zakończone na medalowych miejscach oraz doskonały start na mistrzostwach Europy (9. miejsce) mówią same za siebie. Uwzględniając jego świetne warunki fizyczne (88 kg wagi przy 190 cm wzrostu), można spokojnie wróżyć mu dalszy rozwój kariery.
Łukasz Grodzicki - chłopak z ogłoszenia
Nieczęsto w krajowym windsurfingu pojawia się talent tego formatu. Łukasz Grodzicki z Sopockiego Klubu Żeglarskiego, bo o nim mowa, kroczy od sukcesu do sukcesu. Jedynie w tym roku zdobył 2 tytuły mistrza świata w swojej kategorii wiekowej. Najpierw w koreańskim Pusan zmiażdżył konkurentów w młodzieżowych mistrzostwach świata Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej. Kilka tygodni później, na swoim lokalnym sopockim akwenie, wygrał Mistrzostwa Świata Juniorów. Sezon zakończył zdobyciem tytułu Mistrza Polski Seniorów(!) w Mistralu! Jak na 17-latka to całkiem nieźle!
MANEWR
Spock 900 (double spock)
Przyszłość manewrów freestylowych leży w kombinacjach pojedynczych trików. Coraz trudniej wymyślać całkowicie nowe triki, więc czołówka zaczyna je łączyć ze sobą. Spock 900, który został po raz pierwszy wykonany przez Remko de Weerda w El Yaque, to "po prostu" spock połączony ze spockiem 540 (stąd liczba 900, która określa, o ile stopni obróciła się deska podczas całego manewru).
SURFARI
Operacja Oman!
W czasach, kiedy granice są zamknięte, a zagrożenie terrorem staje się chlebem powszednim, windsurfingowy wyjazd do wysuszonych arabskich wybrzeży Środkowego Wschodu wydaje się absurdem. Ale..., kiedy Twój przewodnik obiecuje Mekkę ryczących wiatrów i tysiące mil wybrzeża wystawione na działanie fal, silna grupa zdecydowała się zaryzykować i... Wyruszyli, by odkrywać zupełnie, jak dotąd nieznany, potencjał Omanu.
Zima na wodzie
Zbliża się niezbyt lubiana przez polskich windsurferów zima. Dla większości z nas oznacza to koniec sezonu i długie rozstanie z ukochaną deską. Czy można coś na to poradzić? Część z nas przesiada się na narty lub snowboard, uprawiamy różne sporty halowe, ale tak naprawdę bez mrugnięcia okiem zostawilibyśmy to wszystko w zamian za jeden dzień w pełnym ślizgu... A jeszcze jak do tego dodamy nieco słońca i bardziej ludzką temperaturę?
Są miejsca na świecie, gdzie ludzie nie mają takich problemów. Cały rok biegają w szortach po plaży, rozważając jedynie, czy zabrać na wodę 5.3 czy 5.8. Niestety, większość z nich jest oddalona o wiele godzin lotu, a ceny raczej nie odpowiadają zasobności przeciętnej kieszeni polskiego windsurfera. Więc co robić? Spróbujemy przybliżyć Wam kilka spotów, które w okresie jesienno-zimowo-wiosennym są warte odwiedzenia w zależności od środków, którymi dysponujecie.
SPEED
Szybka środa w Rewie
Już co najmniej 2 dni wcześniej prognozy zapowiadały bardzo obiecujący dzień. Wtorek tylko to potwierdził - wiało ostro, a miało być jeszcze lepiej. Telefon od Steve'a Allena:
- Cześć Mariusz (to jak zwykle po polsku, reszta jeszcze w języku Szekspira), może zrobilibyśmy jutro jakąś speedową sesyjkę w Rewie? Wybieramy się tam jutro w kilka osób.
- Sure, why not?!
Takiej okazji nie mogłem przegapić, nie dość że szybko popływam, to będę miał jeszcze o czym napisać. Problem był tylko jeden. W tym czasie odbywały się w Łebie Mistrzostwa Polski Formuły. Było jasne, że jak prognozy się sprawdzą to Formuły pozostaną na brzegu, ale zawodnicy planowali rozegrać nieoficjalne zawody wave, więc nie było wiadomo, czy zdążą jeszcze dojechać do Rewy.
DZIECI
Fanatic Ripper Tour Poland - dzieciaki w akcji
Czy może być coś piękniejszego niż uśmiech dziecka? Wyobraźmy sobie naszą pociechę, która po wielogodzinnych zmaganiach na wodzie, w deszczu i silnym wietrze, kończy zwycięsko regaty. Jaką radość może mieć 12-latek stojący na podium, podnosząc do góry w geście triumfu wygraną deskę?
Do tej pory nie było słychać o zawodach dla najmłodszych. W tym roku się to zmieniło, za sprawą Pawła Jędrzejewskiego z Fun Wind, który dał im szansę na sportową rywalizację i zdobycie cennych nagród. Na Półwyspie Helskim, przy współpracy kilku szkółek windsurfingowych, odbył się cykl regat Fanatic Ripper Tour, który obejmował 5 imprez.
UKS-y - olimpijski przedsionek
Można pokusić się o stwierdzenie, że do niedawna dzieci trafiały do windsurfingu z przypadku. Po kilku latach rekreacyjnej żeglugi zapisywały się do klubu, by rozpocząć sportową przygodę. Dzięki Uczniowskim Klubom Sportowym dzieci trafiają do wyczynowego windsurfingu w znacznie młodszym wieku, wcześniej rozpoczynają rywalizację i robią szybsze postępy. Jak twierdzi wielu trenerów, w ten sposób łatwiej wychować mistrza.
WINDSURFINGOWE PREZENTY
Większe i mniejsze drobiazgi dla bliskich
Święta co prawda jeszcze daleko, ale nigdy nie jest za wcześnie, aby zastanowić się nad choinkowymi upominkami. Jeżeli chcecie sprawić prezent pływającemu na desce znajomemu lub członkowi rodziny to załączamy kilka pomysłów-propozycji. Natomiast jeśli sami chcielibyście otrzymać jeden z prezentowanych upominków to... możecie w tej sprawie napisać list do św. Mikołaja, ale lepiej jest niepostrzeżenie podrzucić ten magazyn, komuś, od kogo możecie się spodziewać prezentu i (w wersji bardziej śmiałej) zakreślić kółkiem wymarzony przedmiot.
REGATY
PWA
Slalomowe mistrzostwa świata
Gdy sięgamy pamięcią 10 lat wstecz, okazuje się, że zawody w PWA (wówczas PBA) były bardzo proste i czytelne. Rozgrywano trzy konkurencje: racing, slalom i wave. Zawodnicy startowali we wszystkich konkurencjach, a mistrzem świata zostawał Björn Dunkerbeck. Obecny windsurfing zawodowy wygląda nieco inaczej. Mamy sporo konkurencji, kilkunastu mistrzów świata, a wśród zawodników zaczyna panować ścisła specjalizacja. Dlatego też bardzo ciekawie zapowiadała się reaktywacja slalomu w PWA.
Freestylowy finał
W drugiej połowie zawodów (Super X opisaliśmy już w poprzednim numerze) Grand Slam PWA na Lanzarote doszło do konfrontacji najlepszych freestylerów na świecie. Oczy wszystkich kibiców zwrócone były na Ricardo Campello, niekwestionowanego króla freestylu, który na ostatnich regatach miał spore kłopoty z odparciem ataku młodzieży. Kolorytu imprezie dodawał fakt, że były to zawody decydujące o końcowej klasyfikacji pucharu świata.
Mistrzostwa świata juniorów w Sopocie
W dniach 6-13 sierpnia Sopot stał się prawdziwą windsurfingową stolicą. Odbyły się tam Młodzieżowe Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie Mistral, Mistrzostwa Świata w klasie Aloha, Mistrzostwa Świata Mastersów w klasie Raceboard oraz Mistrzostwa Europy w klasie Raceboard. Trochę tych kategorii było, do regat zgłosiło się w sumie prawie 270 zawodników, toteż akwen pękał w szwach.
Tylko slalom i wave
(Niebyłe) Mistrzostwa Polski Formuły Windsurfing
Polska to wymarzony kraj do rozgrywania zawodów w klasie FW. Wiatry o sile 10 węzłów praktycznie wieją zawsze, no powiedzmy sobie, dość często. Czasami zdarzało się, że coś się nie odbyło z powodu braku wiatru, ale nie przypominam sobie zawodów, w których nie rozegrano wyścigów z powodu zbyt silnego wiatru. A tak właśnie zdarzyło się w Łebie.
Mistrzostwa Formuły (2 podejście)
W czasie pierwszego terminu mistrzostw Polski Formuły Windsurfing było dużo żeglowania, ale... nie na Formułach. Wiatru albo nie było i zawodnicy siedzieli na brzegu, albo był zbyt silny i rywalizowali w konkurencji slalom i wave (relacja na dalszych stronach magazynu). Postanowiono więc rozegrać zawody w terminie rezerwowym.
GIEŁDA
Kupię-sprzedam. Dziesiątki ogłoszeń drobnych.
Plus jak zwykle
Ludzie, wydarzenia, sprzęt, surfowanie po ekranie, wideoteka.
W sklepach i w Waszych domach prenumeratorzy od 24 października.
Miłej lektury!
Wszyscy prenumeratorzy Magazynu Windsurfing otrzymają w prezencie razem z tym numerem najnowszy film DVD "Addicted To Ride".