2005-06-15 00:51, ~Redakcja Windsurfing.pl

Nowy numer Magazynu Windsurfing






W numerze 26 (3/2005) magazynu WINDSURFING (między innymi):




GORĄCY TEMAT
SURFestival 2005 - początek zrobiony
O tym pomyśle rozmawiało się w kręgach windsurfingowych od dobrych kilku lat. Precedens już był. Nasi zachodni sąsiedzi doszli swego czasu do wniosku, że zamiast prezentować nowe produkty windsurfingowe w środku zimy i tysiąc kilometrów od morza na targach BOOT w Dusseldorfie, lepiej to zrobić na początku lata nad wodą!

TEST
Deski o pojemności 100 litrów
Deski 100-110 l są nadzwyczaj wszechstronne. Nie tylko potrafią wykonać prawie każde zadanie, ale bardzo często są to również podstawowe modele większości deskarzy. W naszym teście znajdziecie 10 nowych desek, które mogą reprezentować przyszłe trendy w tej grupie...

AHD Type F 106
Exocet Cross 102
F2 Eliminator 105
Fanatic Hawk 110
JP Australia X-Cite Ride 105
Mistral Synchro 104
Naish Vector 104
RRD Freestyle Wave 100
Starboard Carve 101
Tiga Boarder X 103

Buty windsurfingowe – test
Na rynku windsurfingowym ogólnie mamy dwa typy butów z neoprenu: wysokie i niskie. W okresie letnim szczególną popularnością cieszą się te drugie, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się pod tym kątem ofercie polskich importerów.

Mini test - Hot Sails Maui Super Freak 5.5 m2
W tej rubryce staramy się przedstawiać sprzęt unikalny, którego nie możemy włączyć do testów porównawczych, gdyż, jak to mówią, byłoby to porównywanie jabłek z pomarańczami. Bez wątpienia do takiego sprzętu można zaliczyć żagiel Super Freak.

NOWE TECHNOLOGIE
Windsurfing z satelity cz. 2 - software
W poprzednim numerze zaprezentowaliśmy ofertę i możliwości odbiorników GPS przeznaczonych do użycia podczas uprawiania sportów wodnych, a w niektórych przypadkach systemów stworzonych konkretnie pod kątem windsurfingu. Mając sam odbiornik, można dowiedzieć się o wielu istotnych parametrach podczas pływania na desce, takich jak: szybkość aktualna, średnia i maksymalna, przepłynięty dystans, kierunek geograficzny, odległość od miejsca wypłynięcia lub od innego dowolnego punktu wprowadzonego do pamięci urządzenia. Lecz funkcjonalność wielu z tych urządzeń można rozszerzyć, jeśli "wyciągniemy" z nich zarejestrowane dane i poddamy je analizie w specjalnych programach komputerowych.

REGATY
PWA - Jeep Hawaii Pro
Tegoroczny tour windsurfingowy PWA zainaugurował sezon 2005 na Hawajach, gdzie na przełomie marca i kwietnia na słynnej plaży Ho’okipa spotkali się najlepsi na świecie zawodnicy w konkurencji wave. Po wspaniałym sukcesie medialnym ubiegłorocznych zawodów ta impreza zapowiadała się jeszcze bardziej emocjonująco i widowiskowo. Dość powiedzieć, że tym razem głównym sponsorem został Jeep. Na starcie Jeep Hawiaii Pro zameldowali się najlepsi z najlepszych, młode gwiazdy obok legend windsurfingu, blisko 70 zawodników z różnych stron świata.

MANEWR
The Meef
Kolejna nowość z freestylowego podwórka, wymyślona przez Kevina Mevissena z Holandii (stąd zapewne wzięła się jego nazwa).

TECHNIKA
Prosty freestyle
Kontynuujmy cykl prostych manewrów freestyle, które mają jeden wspólny mianownik, mianowicie można uczyć się ich także przy słabym wietrze i stopniowo wykonywać w coraz trudniejszych warunkach. Dwa kolejne triki to: upwind 360 i
boomerang.

ELEMENTARZ
Ciasna rufa
W ostatnich wydaniach naszego specjalnego dodatku dla początkujących "Czas na windsurfing" prezentowaliśmy uproszczoną wersję zwrotu z wiatrem. Czas najwyższy poznać technikę nieco bardziej zaawansowaną. W tym odcinku zachęcamy do ćwiczeń "ciasnej rufy", czyli zwrotu z wiatrem wykonanym bardzo ciasno - prawie w miejscu.

SURFARI
Malta i Gozo - gorące wibracje zimową porą
Słupek rtęci na termometrach środkowej Europy od tygodni nie podskoczył powyżej zera, a miasta od miesięcy spowija mgła. Jeziora zamarzły, temperatura wody w oceanie spadła zdecydowanie poniżej letniego poziomu. W odległości 2-3-godzinnego lotu niewielkie wyspy czekają na podbój, tym razem nie zbrojny z pomocą kopii i artylerii, ale desek windsurfingowych i żagli.

GDZIE PŁYWAMY?
Wróćmy nad jeziora
Windsurfing to nie tylko Zatoka Pucka i morze. Zdajemy sobie sprawę, że bardzo wielu windsurferów (i naszych czytelników) może pozwolić sobie na wypad nad morze jedynie kilka razy w sezonie a na co dzień pływa na jeziorach. A tych jest w naszym kraju sporo, bo aż 7081! Oczywiście nie wszystkie nadają się do pływania na desce, ale ciągle są setki takich na których warunki są świetne, a w lokalne środowiska windsurfingowe - bardzo energiczne. Na jeziorach, czasami niewielkich, „wychowało się” wielu naszych mistrzów windsurfingu.
Chcemy te jeziora zaprezentować w naszym magazynie, ale nie zrobimy tego bez pomocy czytelników, którzy na nich żeglują i dobrze znają te akweny. Jeśli regularnie pływacie na Waszych lokalnych akwenach, macie swoje kluby lub grupy nieformalne, organizujecie imprezy czy pikniki - napiszcie do nas! Być może dzięki temu wasze grono się powiększy o kolejnych deskarzy.
Na początek, mamy nadzieję, długiej serii, prezentujemy piórem miejscowego żeglarza Duże Jezioro Żnińskie.

REGATY
Pożegnanie Mistrala
Ta zasłużona dla windsurfingu klasa powoli przechodzi już do historii. Na Mistralu ścigano się już na igrzyskach w Atlancie (Savannah) w 1996 roku, a ten rok ma być już zapewne ostatnim. Zanim jednak cała światowa czołówka przesiądzie się na nowego RS-X, postanowiono raz jeszcze sprawdzić się w klasie Mistral OD. Okazją do tego były mistrzostwa świata seniorów i młodzieżowe mistrzostwa Europy, które w połowie maja odbyły się na Sycylii, w miejscowości Mondello.

Wojtek wygrywa!
W pierwszych dniach maja w portugalskiej miejscowości Portimao odbyły się regaty z cyklu Euro Cup w klasie Formuła Windsurfing.

ISA Speedsurfing Grand Prix - Port St. Louis, Francja
Po 8 latach przerwy nowo powstała organizacja International Speedsurfing Association reaktywowała puchar świata w konkurencji speed, nazywając go Speedsurfing Grand Prix Tour. Pierwsza impreza z tego cyklu odbyła się na początku kwietnia na południu Francji. Po raz pierwszy w bezpośredniej walce mieli się zmierzyć dwaj giganci szybkiego pływania – Bjorn Dunkerbeck i Finian Maynard.

WYCZYN
Super X - od startu do mety
Super X jest najnowszą konkurencją windsurfingową. Pierwszy raz została wprowadzona do programu regat PWA w 2003 roku jako dyscyplina obserwowana, a w zeszłym roku po raz pierwszy wyłoniono mistrza świata w super X. Został nim Matt Pritchard z USA.
Jej pomysłodawcą był Martin Brander z firmy JP, który postanowił stworzyć format łączący wyścigi z wykonywaniem trików i skokami przez przeszkody na wzór zawodów rozgrywanych w innych sportach. Konkurencja wymaga od zawodników połączenia umiejętności ścigania się slalomowego i freestylu, a od sprzętu - maksymalnej szybkości i manewrowości, dwóch często sprzecznych ze sobą cech.

ZDROWIE
Apteczka windsurfingowa
Bardzo często zastanawiamy się, jak spędzić udane wakacje. Rozpoczynamy od starannego zaplanowania naszego urlopu. Wybieramy czas i miejsce letniego wypoczynku, w końcu zastanawiamy się, co ze sobą zabrać. Sprzęt, pieniądze to podstawa, jeśli jedziemy za granicę, to w zależności od tego, gdzie i jak, jeszcze musimy pamiętać o paszporcie i ewentualnie o biletach. Dalej idą ciuchy, przybory toaletowe i być może prowiant na drogę. Jednak bardzo ważną rzeczą, o której czasem zapominamy, jest podręczna apteczka.

GIEŁDA
Kupie-sprzedam. Dziesiątki ogłoszeń drobnych.

Plus jak zwykle:
Ludzie, wydarzenia, sprzęt, surfowanie po ekranie, wideoteka.

104 strony wyłącznie o windsurfingu, o niczym więcej!

W sklepach i w Waszych domach prenumeratorzy od 16 czerwca.

Miłej lektury!


Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.