2004-11-12 13:37, ~Redakcja Windsurfing.pl

Surfing - sprzęt


Prezentujemy 1 część cyklu o alternatywach windsurfingu udostępnioną przez witrynę www.surfstyle.pl

W Polsce nie ma zbyt wielu surferów ale grono się stale rozrasta czasami ujeżdżają fale bałtyckie – trzeba tylko wiedzieć gdzie i kiedy szukać tych fal.

W tej edycji jest trochę info o podstawowym sprzęcie, który jest niezbędny do rozpoczęcia surfing’u. W następnych odcinkach będzie więcej o samych falach i jak je tropić, podstawach pływania, regułach i bezpieczeństwie, przygotowaniach do pływania, postaciach i wydarzeniach.
Chcemy, co oczywiste, zorganizować w przyszłości mistrzostwa Polski;).


Rodzaje desek
Longboard / Malibu


Długość: ok. 9 stóp lub więcej, tak wyglądały deski na których zaczynali pierwsi surferzy (pomijając tubylców różnych wysp tropikalnych). Idealna do nauki, szeroka i stabilna przez co ułatwia łapanie małych fal. Posiada 1-3 stateczników.

Mini – Malibu
Długość od 7’2” do 9’0”.
Zwiększona szerokość szerokość i okrągły dziób ułatwiają początkującym surferom łapanie nawet małych fal. Jest krótsza od Malibu, przez co umożliwia robienie oprócz płynnych również troche bardziej dynamiczne zwroty.

Powyższe dwie deski z powodzeniem mogą być stosowane przez początkujących na Bałtyku (o miejscówkach i jak ich szukać już w następnej edycji TabasCo), pozostałe, krótsze deski, wymagają już odrobine wprawy.

Shortboard; ShortboardDługość od 5’8” do 6’10”>
W latach 90 kształt tych desek był wzorem przy robieniu desek
„no-nose” w windsurfingu. Najbardziej popularna ze wszystkich desek, jest krótsza i węższa ze szpiczastym dziobem i posiada trzy małe stateczniki. Można na niej wykonywać bardzo agresywne manewry ze skokami włącznie. Przy odrobinie treningu i dobrych warunkach można na takich deskach też pływać na Bałtyku, należy jednak pamiętać że wymagają szybszych lub większych fal aby ich potencjał nie zmienił się w wadę.

Fish; Fish


Długość 4’8” – 6,0”. Bardzo podobna do shortboard’u lecz krótsza i troche szersza. Jeśli fale nie są idealne a wolisz ostrą jazdą, taka deska jest dla Ciebie. Moim zdaniem bardziej nadaja się na Bałtyk niż normalny shordboard.

Gun; Gun

Długie deski z wąskim i smukłym tyłem (tzw pintail). Służą do jazdy na dużych falach, umożliwiają utrzymanie kontroli przy bardzo dużych prędkościach (wyłącznie dla ekspertów lub kamikaze).

Tow – inDeski pomędzy Shortboardami a Gun’ami, posiadaja footstrapy. Te deski są do bardzo bardzo dużych fal (patrz ostatni James Bond), które poruszają się tak szybko, że normalną techniką nie można by było ich „złapać”. Płynąć desce Tow-in, surfer jest ciągnięty przez skuter wodny jak na nartach wodnych i jak już złapie falę, puszcza linkę i płynie dalej sam. Zasadniczo na deskach Tow-in pływa się na falach załamujących się na tzw. outer reefs czyli rafach (nie zawsze koralowych) położonych dalej od brzegu.

Dodatki

Leash / Legrope

Do deski przymocowuje się gumową/kompozytową linkę zwaną Leash’em albo Legrope’em, która powoduje, że jak spadasz z deski to nie musisz zbyt długo się za niąuganiać. Drugi koniec mocuje się za pomocą rzepu do nogi tuż nad kostką tylnej nogi. Twoja linka powinna być trochę dłuższa od twojej deski.

Wosk / Surf Wax
Aby się nie ślizgać po desce naciera się ją specjalnym woskiem, zwanym Surf Wax’em. Są różne firmy produkujące ten specyfik. Należy pamiętać, że rodzaj wosku należy dobierać do temperatury wody, bo inaczej może nie spełniać zadania. Są rodzaje na każdy przedział temperatury.

Gdzie Kupić

Teraz pewnie już wiesz jaka deska jest dla Ciebie optymalna, ale pozostaje pytanie gdzie się zaopatrzyć. Można oczywiście wstąpic do surfshop'u podczas najbliższego wyjazdu na Kanary, do Francji, lub innej, typowo sureferskiej miescówki.
Można też wybrać sobie jednego z bardziej kultowych shaperów (np. Rusty albo Al Merick) , i zamówić u niego deskę na miarę, z dostawą do domu. Jeśli posiadasz już jedną deską, masz zapędy gadżeciarskie albo po prostu chcesz mieć bardzo ładną ozdobę w sypialni można to uznać za dobre rozwiązanie.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Surfingiem i nie jesteś pewien czy uda Ci się kupić deskę tam gdzie najpewniej wylądujesz (Egipt, Grecja, Hel) a chcesz przy najbliższym wypadzie nad nasze morze (wiosna to b. dobra pora) troche popływać, to możesz kupić deskę w Polsce.

Dotychczas słyszałem o trzech firmach, które miały deski.

1. Funwind: miał w swojej ofercie deski Fanatic'a ale zakończno ich produkcje - może mają jeszcze zapasy.

2. PMSport/Rosignol: ściągnął kilka desek jako ozdobę do sklepów, są to shordtboardy raczej dla zaawansowanych, jedną kupił podobno pewien gość i zrobił sobie z niej stół (genialny pomysł!!). Można pogadać z nimi albo z chłopakami z FunAttack'u (wzieli od PMu jedną) - może się uda - są to deski godne polecenia.

3. Boardsport: sprowadza deski BicSurfboards i G-boards (drugie są pokryte miękką pianką i nie wymagają woskowania, ale osobiście polecałbym te pierwsze), nie są to może deski z górnej półki, są troche cięższe, ale nie na tyle żeby nowicjusz zauważył różnicę. Zaletami są niższa cena, większa wytrzymałość na uszkodzenia oraz dostępność i obsługa gwarancyjna w Polsce. Z całej serii najbardziej godna polecenia jest chyba deska Bic 7'9'', jest na tyle długa i szeroka, że można na niej "złapać" praktycznie wszystko co się rusza - ważne jeśli się chce pływać też w Polsce. Z drugiej strony jest mniejsza od longboardu i jak na swoje gabaryty całkiem zwrotna. Taka deska przyda się nawet jak się już opanuje jazdę na shortboardzie. Czasami fale są minimalnie za małe na krótką deskę a na Mini Malibu można wtedy spokojnie popływać.

Większy kłopot pojawia przy zakupie wosku i legrope'a, z tego co wiem to nikt tego oficjalnie nie sprowadza (obecnie staramy się namówić Boardsport żeby się tym zajęli) więc należy polegać na własnej inwencji - jeśli tej zabraknie a zdecydujecie się już na zakup deski, to dajcie znać a postaramy się pomóc.Artykuł pochodzi z witryny www.surfstyle.plWasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.