2003-09-13 21:43, ~.

Exocet 2004


W nadchodzącym sezonie należy spodziewać się wielu interesujących zmian w ofercie większości producentów. Do takich można śmiało zaliczyć przyszłe modele desek francuskiej firmy Exocet. Oto ich krótka charakterystyka:




Pojawi się zupełnie nowa linia pod nazwą Compact Carve. W jej skład wchodzą 2 modele o następujących wymiarach: 245cm x 59cm, 92 litry oraz 250cm x 64 cm, 102 litry. Exocet świadomie oferuje dwie deski o zbliżonej pojemności, tłumacząc to sukcesem poprzedniego modelu - Compact Move 100l – oraz chęcią umożliwienia ludziom o różnej budowie ciała wyboru deski zbliżonej do 100l. Compact Carve skierowany jest do osób szukających deski do pływania na falach przy słabym wietrze lub żeglugi „bump&jump“/freestyle na płaskiej wodzie. Modele te mają oferować wyjątkowo równe prowadzenie, ze szczególną uwagą na komfort oraz możliwości ślizgowe. Osiąganie ślizgu jest podobne do Compact Move’a 100, jednak deski charakteryzują się lepszą manewrowością oraz wyposażone zostały w podwójne wkładki amortyzujące pod strzemionami, dla poprawienia wygody na zafalowanej wodzie (system DDSA).


















Zupełnie zmieniona została linia desek Speed Slider, od teraz z cyrfą 2 w nazwie. Również dwa modele o wymiarach: 255cm x 69cm, 120 litrów oraz 255 cm x 79 cm, 140 litrów. Deski posiadają lekkie V na dnie w celu poprawienia żeglugi na zafalowanej wodzie oraz wyraĽnego polepszenia manewrowości, szczególnie przy silnym wietrze. Zwiększono pojemność o 4/5 litry, deski szybciej wchodzą w ślizg od poprzednich modeli oraz zpewniają lepszą kontrolę w górnym zakresie. Speed Slider2 również będzie wyposażony w system DDSA.

Nie zmieniła się wprowadzona w ubiegłym roku nowatorska linia wyczynowych slalomówek Turbo Boost. Jedyną nowością będzie standardowe dołączenie do kompletu specjalnej wkładki, wypełniającej tzw. Hyperbolę (wycięcie na rufie podobne do systemu TT Fanatica, jednak obejmujące również sam statecznik), która ma na celu poprawienie wydajności desek w ostrej żegludze pod wiatr.

Zupełną nowścią jest linia 2 modeli z grupy „free slalom“ o nazwie S3 i S4. Oto parametry: 230cm x 70cm, 105 l oraz 235cm x 80 cm, 120 l. Deski choć nie posiadają dużej pojemności to jedak pozwalać będą na bardzo wczesne osiąganie ślizgu. Model S3 umożliwia stosowanie bardzo szerokiego zakresu długości stateczników, od 30 do 48 cm. Exocet zapewnia o znakomitych osiągach w ostrej żegludze jak również o komforcie we wszelkich warunkach. Ich najważniejszą cechą ma być oczywiście prędkość końcowa i tutaj, według producenta, nie za wiele desek będzie w stanie im dorównać. Mimo swojego wyczynowego charakteru oferować będą dużą wszechstronność oraz wyjątkową łatwość opanowania.

Formuła Exoceta TF100 została przeprojektowana, dzięki czemu posiadaja teraz szerszy zakres i lepsze osiągi. Szczególny nacisk położono na łatwiejszą kontrolę i potecjał przy silniejszym wietrze oraz na zafalowanej wodzie.

Mniejszy model, TF90, pozostanie bez zmian.





















Wśród desek wave znane są jedynie zmiany dokonane w linii Original Wave, gdzie również do nazwy dodano cyfrę 2. Kształt tych desek bazuje na modelach 2003, zmieniono w nich nieco zagłębienia w dnie oraz zmniejszono grubość krawędzi burt na rufie. Seria Original Wave posiadać będzie system DDSA.

Do szkoleniowej linii desek Cruiser dołączył jeszcze większy model o szerokości 110 cm oraz 240 l pojemności.

Wszystkie deski Exoceta od sezonu 2004 posiadać będą zmienione, bardziej wygodne strzemiona.

Nie wiadomo narazie jakich zmian dokona francuski producent w modelach Compact Move i Universal Wave.


Opracowanie i tłumaczenie Krzysztof Mruk

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.