Początkując często zastanawiają się jaki latawiec kupić, jaki rozmiar i czy dwu, bądĽ cztero-linkowy?

Jeśli chodzi o rozmiar, to zasada jest identyczna jak w przypadku windsurfingu: na początek duża deska ok. 2metrów (łatwiej będzie wystartować i utrzymać się na wodzie ) i mały kajt 6.0 do 9.0 metrów ( nie będzie nami tak szarpał jak duży, łatwiej będzie wystartować go z wody, oraz będzie zmuszał do kręcenia "ósemek", dzięki czemu płynąc szybko wyczuwa się kiedy dobrze ciągnie a kiedy słabiej ).


Na cztero-linkowcach łatwiej jest pływać pod wiatr ( kształt: węższy i długi po krawędzi natarcia - duże AR ), są one również szybsze w prowadzeniu, dzięki czemu są lepsze do wysokich skoków.
Wybór odpowiedniej deski może przysporzyć więcej kłopotów, gdyż obecnie na rynku jest bardzo dużo firm, proponujących często bardzo odmienne rozwiązania w kształcie i budowie desek. Dlatego ciężko powiedzieć jest sobie na jakiej desce chcemy pływać, najlepiej jeśli mielibyśmy możliwość spróbowania każdego.
Ogólnie trzeba podzielić dziś deski na 4 rodzaje: Directionale, Twin Tipy, Wakeboardy i Mutanty.

Pierwsze na świecie były deski Directional swoim kształtem przypominające trzykrotnie pomniejszone deski windsurfingowe ( 3 footstrapy, 1-3 finów ). Często używane do nauki, ze względu na ( przeważnie ) duże rozmiary. Idealne dla zagorzałych deskarzy, od lat przyzwyczajonych do pozycji z windsurfingu, która tutaj niczym się nie różni. Tak samo jak na windsurfingu, podczas wykonywania zwrotu trzeba przekładać nogi w footstrapach.

Twin Tipy to deski symetryczne ( 2 footstrapy ustawione symetrycznie, 4finy - po dwa na końcach deski ), na których zwroty robimy bez przekładania nóg w footstrapach. Świetne dla ludzi, którzy jeżdżą na snowboardzie.

Wakeboardy często żywcem przeniesione z wakeboarda używanego do pływania za motorówką ( 2 wysokie wiązania, 4 małe finy, po dwa na końcach deski ). Preferowane przez wakeboardzistów. Możliwość niesamowitego krawędziowania pozwala na używanie do nich latawców dwu-linkowych, przez co siłę ciągu latawca kontrolujemy deską, a nie de-powerem. Wyłania się polemika co do wiązań - plus to sztywne trzymanie całej stopy i wręcz nie możliwe zgubienie deski podczas nieudanej ewolucji, minusy to cięższe wystartowanie, przez wkładanie nogi do wiązań, niemożność szybkiego uwolnienia się podczas niebezpiecznej sytuacji.

Mutanty będące połączeniem Directionali z Twin Tipami ( 2 footstarpy, ustawione bardziej z tyłu deski 5-6 finów - dwa na dziobie, dwa na środku i jeden, dwa większe finy z tyłu ). Dzięki większym finom na tyle można krawędziować na nich tak jak na Wakeboardach, świetne do jazdy z falą. Podczas zwrotów nogi przekłada się, bądĽ zostawia na "starym halsie" i płynie tyłem do drążka (switchstance).
Według mnie Kiteboarding to sport stworzony do latania, do robienia niezliczonych ewolucji, jak: deadman ( pozycja do góry nogami, bez rąk ), obroty ( 360, 720, 1080, 1440...) z grabami, one foot off ( wyjmowanie jednej nogi ), no board deadman ( dead man z deską trzymaną w ręku ), transitions ( skoki z lądowaniem w przeciwnym kierunku do tego przed wybiciem )...


Ostatnio na zawodach można też zauważyć udane próby rozgrywania nowych konkurencji. Kitercross polega na równoczesnym starcie 4-8zawodników, którzy po drodze mogą napotkać przeszkody zbudowane z dużych, podłużnych boi, muszą zrobić jeden zwrot w wyznaczonym miejscu i obowiązkowo przeskoczyć nad linią mety.
Best Trick to odmiana freestylu, w której zawodnik ma tylko cztery najazdy podczas całego hitu. Słowem na każdym halsie wykonuje jeden trick, z czego tylko trzy najlepsze są punktowane, a najgorszy odpada.
ŁUKASZ KOŃSKI - INSTRUKTOR SZKOŁY BOARD&KITE |
![]() |
www.pol20.pl - telefon: 0605-327-791 |