Krzysiek 2019-08-06 19:44, Krzysiek

Windsurfing I kitesurfing na Paros
Paros to trzecia co do wielkości wyspa Cyklad na Morzu Egejskim położona w połowie drogi między Atenami i Santorini. Paros oferuje doskonałe warunki na kitesurfing i windsurfing na każdym poziomie zaawansowania.

Dawniej wyspa była znana głównie z wydobycia marmuru, dziś jest popularną destynacją wczasową, która oferuje odwiedzającym turystom piękną naturę, tradycyjną grecką architekturę, wspaniałe jedzenie i fantastyczne plaże. Sprzyjające wiatry i infrastruktura przyciągają tu także miłośników kitesurfingu i windsurfingu.

Sezon kitesurfingowy i windsurfingowy na Paros trwa od maja do października, z czego najlepsze miesiące pod względem wiatru to lipiec i sierpień, kiedy statystyki wskazują 85-90% dni z wiatrem powyżej 4 Bft.

WINDSURFING
Główny spot windsurfingowy na Paros - New Golden Beach znajduje się we wschodniej części wyspy. Spot uważany jest za najbardziej wietrzny na wyspie. Wiejący na Paros Meltemi wzmocniony jest efektem dyszy, tworzonej przez bliskie położenie względem wyspy Naxos. Dominuje tu wiatr z północy, wiejący wzdłuż wybrzeża. Spot polecany jest dla windsurferów na każdym poziomie zaawansowania. Podczas słabego wiatru panują tu doskonałe warunki do nauki windsurfingu. Gdy wieje mocniej pojawiają się większe fale - idealne do skoków. Na spocie New Golden Beach mieści się centrum windsurfingu Paros Windsurf Center. Położone jest przy hotelu Paros Philoxenia, polecanym również na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. W okolicy nie brakuje innych hoteli, barów i restauracji.KITESURFING
Na Paros znajduje się jeden główny spot kitesurfingowy – Pounda Beach – doskonale znany w całej Grecji. Występuje tu płaska woda oraz stabilny wiejący z północy wiatr Meltemi. Jest to bardzo dobre miejsce do nauki i trików. Pounda beach znajduje się w cieśninie pomiędzy wyspami Paros i Anitparos. Przy brzegu jest bardzo płasko i płytko, dalej woda jest głęboka. Minusem jest to, że w sezonie plaża jest zatłoczona. Na spocie Pounda Beach znajduję się 2 szkółki kitesurfingowe: Paros Kite oraz Pro Center Paros. W pobliżu znajdują się głównie apartamenty, wille i kwatery prywatne. Przy spocie nie ma wyższej

Poza kitesurfingiem i windsurfingiem na Paros bardzo popularne jest nurkowanie oraz snorkowanie. Na Paros znajduje się też wiele pięknych plaż – Kolimbithres z ciekawymi formami skalnymi, Chrysi Akti czy Santa Maria oraz niewielkich kameralnych miejscowości. Warta zobaczenia jest stolica wyspy Parikia z ruinami weneckiego zamku, tunelami starożytnych kamieniołomów w Marathi oraz fantastyczną wakacyjną atmosferą. Paros to również idealne miejsce dla smakoszy wina - liczne winnice pięknie wkomponowane w krajobraz wyspy cieszą oko i dają możliwość posmakowania lokalnych win.

W tym sezonie nie na Paros nie ma niestety bezpośrednich połączeń lotniczych. Najłatwiej dostać się tu samolotem do Aten a potem z lotniska do portu Piraeus i stamtąd promem na Paros. Przeprawa trwa ok. 4 godzin. Można też dostać się tu na inne sposoby np. promem z Mykonos. Bilety na prom można kupić bezpośrednio przed podróżą w porcie, wszędzie jest pełno biur turystycznych które te bilety sprzedają.

Chcesz poznać ofertę wyjazdów na kitesurfing i windsurfing do Grecji? Wejdź na naszą stronę: http://www.surftravel.pl/ 

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.