Krzysiek 2018-05-31 16:50, Krzysiek

Skompletuj odzież na deskę


Lato coraz bliżej a sezon na sporty wodne coraz bardziej się rozkręca? Czekanie z zakupem odpowiedniej odzieży na deskę do ostatniej chwili to nigdy nie jest dobry pomysł – mniejszy wybór, wyższe ceny, jednym słowem żerowanie na kliencie. A przecież da się lepiej. Nie ważne, czy w sporcie siedzisz od lat, czy to twoje pierwsze spotkanie z deską – wybór podstawowych, dobrej jakości ubrań jest równie istotny jak wybór samej deski!Odzież do windsurfingu

Pianka do windsurfingu to chyba jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdego amatora sportów wodnych. W windsurfingu jej udział jest wręcz nieoceniony – to właśnie pianka ma za zadanie chronić ciało przed wyziębieniem. Pogoda nad morzem i większymi akwenami wodnymi jest zawsze zwodnicza – choć na brzegu ciepło, temperatura wody może być nawet o kilkanaście stopni niższa. Wystarczy niespodziewany upadek z deski do wody z ciałem nagrzanym od słońca, a szok termiczny właściwie gotowy – szczególnie, jeśli na miejscu treningu wybieramy Polskę czy północną Europę, a nie słoneczne Karaiby... Jak jednak dobrać odpowiednią piankę? Przecież na rynku jest ich dziś mnóstwo, a każda przeznaczona z założenia do innego celu.

W Polsce sezon sportów wodnych trwa od kwietnia do października, ale czasami można zacząć jeszcze wcześniej. Piankę wybieramy w zależności od temperatury w jakiej zamierzamy surfować. Pianki suche najlepiej utrzymują ciepło. Posiadają zwykle poziome suwaki wodoszczelne i kaptury, dzięki czemu chronią ciało przed dostaniem się pod piankę zimnej wody. Alternatywą na nieco cieplejsze dni są pianki półsuche, które sprawdzą się idealnie w najcieplejszych miesiącach.

Pianki mokre, które są często dwuczęściowe i znacznie cieńsze niż pozostałe to już pianki do naprawdę ciepłych klimatów i przede wszystkim ciepłej wody.

Jednym z podstawowych błędów początkujących windsurferów jest zakup pianek bez uprzedniego przymierzenia. Należy pamiętać, że pianka powinna idealnie przylegać do ciała i nie uciskać. Nie może być za luźna, by nie nabierać niepotrzebnie wody, lecz nie może też krępować ruchów.

Dodatkowym elementem odzieży, w który warto zaopatrzyć się przed sezonem windsurfingowym jest czapka neoprenowa. Na deskę zawsze ubieramy się zgodnie z temperaturą wody i powietrza, a nie każda pianka posiada odpowiedni kaptur. Czapka neoprenowa odgrywa istotną rolę w momencie, gdy nie chcemy zamoczyć głowy, jednak jej rolą jest przede wszystkim dodatkowa ochrona przed dostaniem się wody pod piankę – czapka powinna być bardzo dobrze dopasowana i szczelnie okrywać szyję oraz część karku.
Do pływania przydadzą się jeszcze specjalistyczne buty do windsurfingu (koniecznie bez suwaka, sięgające za kostkę, z grubą podeszwą i ochronną warstwą gumy na grzbiecie) oraz neoprenowe rękawiczki (te nie powinny być zbyt grube, gdyż ograniczają ruchy). Na koniec warto wspomnieć jeszcze o kamizelce asekuracyjnej, która jest niezwykle przydatna w tym sporcie, szczególnie dla często upadających początkujących.Przy doborze kamizelki do windsurfingu należy zwrócić uwagę na jej wyporność (odpowiednie dobranie do ciężaru ciała), sposób zapinania oraz dopasowanie do wymiarów tułowia. Kamizelka do windsurfingu powinna ściśle przylegać do ciała, by po wpadnięciu do wody nie przesuwała się, ale też nie blokowała ruchów klatki piersiowej podczas oddychania.

Odzież surfingowa i odzież sup


Zarówno w przypadku sup (stand up paddle), jak i surfingu, odzież konieczna do uprawiania sportu jest tu już znacznie mniej wymagająca – pływając w ciepłych klimatach i relatywnie ciepłej wodzie wiele osób rezygnuje z pianek na rzecz tradycyjnych strojów pływackich lub wybiera dwuczęściowe pianki mokre, których można z łatwością pozbyć się w każdej chwili. Choć można tu kierować się bardziej własnymi preferencjami, warto pamiętać w dalszym ciągu o konieczności ubierania się zgodnie z wymaganiami pogodowymi oraz własnymi umiejętnościami – jeśli nie czujesz się na desce pewnie, specjalistyczne buty oraz pianka będą lepszym wyjściem niż bose stopy i odsłaniający strój kąpielowy.

Zarówno odzież do windsurfingu, jak i pozostałych sportów wodnym kupisz dziś właściwie wszędzie – w ofercie posiadają je zarówno wyspecjalizowane sklepy sportowe takie jak Addnature.pl, sieciowe sklepy z wyposażeniem sportowym, a nawet niektóre markety. Pamiętaj, by twoim wyborem kierowała przede wszystkim potrzeba jakości i wygody – w przypadku pianki lepiej zapłacić więcej, niż zainwestować w odzież, która nie ochroni cię przed spotkaniem z wodą.

Źródło: Addnature.pl
 

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.