Krzysiek 2018-05-22 12:06, Krzysiek

HYDROSFERA – preorder Starboard windfoil
O tym czym jest windfoil wszyscy już doskonale wiedzą. Deska windsurfingowa ze wzmocnioną skrzynką statecznika i sporą konstrukcją poniżej, składającą się z masztu oraz dwóch skrzydeł zamontowanych na poprzeczce zwanej Fuselage. Wszystko po to by móc pływać przy granicznych warunkach wiatrowych, z większą szybkością i ostrzej do wiatru, doświadczając przy tym niesamowitego uczucia lewitacji w ciszy nie zakłóconej pluskiem fali o burty deski. Jeszcze dwa lata temu taki zestaw uznawany był za nowinkę, testowaną gdzieś daleko od naszych rodzimych spotów, przeznaczony bardziej do eksperymentalnego pływania niż codzienności.
Nieco szybciej skrzydło zdobyło popularność w kitesurfingu i na dzień dzisiejszy jest już czymś normalnym, nie wzbudzającym większego zaskoczenia na spotach. Dzięki łatwym skrzydłom o większej powierzchni oraz krótkim (40cm) masztom, foil na płytkich akwenach otaczających Półwysep Helski można zobaczyć coraz częściej i to nie tylko pod nogami zawodników ale i rekreacyjnych surferów. Ma to oczywiście przełożenie na handel tego typu sprzętem, co mocno widzimy po zapytaniach kierowanych do naszego sklepu jak i samej sprzedaży. Właśnie uruchomiliśmy w Hydrosferze możliwość testowania desek i skrzydeł kite foil co najmniej 4-5 producentów, co mamy nadzieje przełoży się zarówno na popularyzację tego sportu jak i sprzedaż.

Wracając jednak, do wydawać by się mogło mniej popularnego jeszcze foila w windsurfingu musimy stwierdzić, że zainteresowanie tym sprzętem wzrosło w ostatnich tygodniach z efektem wielkiego BUM!:)

Złożyło się na to kilka czynników:
Po pierwsze coraz większa dostępność (mino niemałych cen) foili do windsurfingu dostosowanych do różnych stopni umiejętności i oczekiwań. Począwszy od łatwych skrzydeł o większej powierzchni z krótkimi, aluminiowymi masztami po carbonowe konstrukcje o innych powierzchniach i kształtach z przeznaczeniem zawodniczym race.
Po drugie coraz częstsze imprezy nagłaśniane w mediach na poziomie zarówno międzynarodowym jak Wyścigi Pucharu Świata PWA (ostatnio wygrany wyścig Maćka Rutkowskiego będącego w 10 najlepszych zawodników na poziomie światowym), czy lokalnym jak ostatnie regaty w Pucku zaliczane do Pucharu Polski.

I po trzecie decyzja Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing o dopuszczeniu na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku konkurencji żeński i męski windsurfing, z zaznaczeniem: niekoniecznie RSX – co oznaczać może nic innego jak wind foil na olimpiadzie.

Wszystkie te czynniki przekładają się na mocne zainteresowanie środowiska windsurfingowego foilem. Tym bardziej, że już niebawem w dniach 30.06-07.07 2018 roku w Pucku odbędą się regaty Konsal Mistrzostwa Europy w Formule Windsurfing i Formule Windsurfing Foil.

Polscy kadrowicze klasy RSX już od jakiegoś czasu przymierzają się do nowej dyscypliny, śledząc uważnie decyzje związane z wyborem rodzaju sprzętu olimpijskiego. Wszystkim zawodnikom testującym pływanie na windsurfingowym foilu towarzyszą podobne bardzo pozytywne emocje i nowe, niespotykane dotąd odczucia latania nad wodą. Podobnie wypowiadają się zarówno seniorzy RSX jak Maja Dziarnowska czy piotr Myszka jak i ich młodsi następcy z grupy juniorów RSX, mający okazję popływać już na desce z foliem.

Weronika Marciniak POL 134 UNDA, Hydrosfera, Carver Surfskate Poland

Maciek Rutkowski POL 23 (foto facebook Maciek Rutkowski)

11-13 maja Puck - pierwsze regaty zaliczane do Pucharu Polski Formuły Windsurfing i Formuły Foil (Foto: Rafał Czepułkowski - FotoSurf)

Jako dystrybutor na Polskę marki Starboard zamówiliśmy, jak nam się wydawało większą ilość zestawów wind foil i desek przeznaczonych do użycia ze skrzydłem. Mieliśmy obawy, że ze względu na cenę i niszową popularność będziemy te skrzydła sprzedawali przez większą część sezonu. Okazało się jednak, że oprócz jednego skrzydła i deski przeznaczonych na testy pozostały nam na stanie bodaj dwa zestawy. Wielce prawdopodobne również jest, że w momencie kiedy będziecie czytali ten artykuł zostaniemy tylko z jednym testowym zestawem.

Zainteresowanie foilem od Starboarda wzrasta tym bardziej, że średnio 8 na 10 startujących zawodników w regatach wybiera właśnie produkt tej marki zajmując czołowe lokaty.
Foile od Starboard

W związku z zaistniałą sytuacją zbieramy zamówienia na preorder foili oraz desek przystosowanych do użycia hydroskrzydła firmy Starboard. Popyt na opisywany sprzęt jest taki, ze na dzień dzisiejszy nie są dostępne opisywane fiole w całej Europie. Zamówienie składamy na przełomie maj/czerwiec. Czas produkcji 60 dni + 30 dni dostawa.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. 734 199 649 lub mailowo na adres kamil@hydrosfera.pl

 www.hydrosfera.pl
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.