Krzysiek 2017-08-11 18:45, Krzysiek

Znacznie wysokości haka w trapezie

Pisaliśmy już o różnicach między wysokim a niskim trapezem, jednak nie wszystkie trapezy mają hak umiejscowiony na podobnej wysokości. Można trafić na niski trapez z wysoko położonym hakiem i na biodrowy z dość nisko umiejscowionym. Zatem pojawia się pytanie, który rodzaj będzie bardziej odpowiedni?
Generalnie niski (siedzący) trapez pozwala na przyjęcie bardziej „zamkniętej” pozycji, przydatnej w wyścigach lub podczas freeride’u, natomiast trapez wysoki umożliwia łatwiejsze wpinanie i wypinanie, co jest preferowane w bardziej „reaktywnym” pływaniu, np. we freestyle’u czy pływaniu na falach.
Wiele z tych pozycji na desce jest ściśle uzależnionych od wysokości haka. Trapezy siedzące mają zwykle najniżej położone haki, trapezy biodrowe przeciwnie.

Niskie położenie haka w racingowym trapezie siedzącym – zapewnia najbardziej „zamkniętą” pozycję na desce

Jednak wielu doświadczonych instruktorów zaleca, aby hak był położony poniżej wysokości pępka. Cóż, w praktyce wiele haków noszonych jest znacznie wyżej na brzuchu, głównie z powodu albo słabego dopasowania trapezu albo budowy ciała. Generalnie zbyt wysoko położony hak nie jest polecany.


Trapez biodrowy z wewnętrznymi konturami by zapewnić dobre dopasowanie do ciała i zapobiegać podchodzeniu haka do góry.

Są też rozwiązania oferujące kompromis dwóch różnych konstrukcji – trapezy będące czymś w rodzaju hybrydy modelu siedzącego z biodrowym. Pozwalają one uzyskać pewną siedzącą pozycję w szybkich halsach po prostej, ale dzięki nieco wyższej pozycji haka umożliwiają też dość sprawne wpinanie i wypinanie podczas zwrotów czy skoków.

Również osobom o sylwetce „klepsydry” taki siedzący trapez może umożliwić utrzymanie wysokości haka na optymalnym poziome pępka.


Trapez siedzący z hakiem położonym na średniej wysokości – dobry kompromis komfortu podczas szybkiego pływania/freeride’u i paru skokach.

Osoby o bardziej prostych biodrach mogą uzyskać odpowiednią wysokość haka bez niepożądanego podjeżdża do góry, stosując dobrej jakości trapezy biodrowe, z wyprofilowanym kształtem do ciała.
Poza samym dopasowaniem trapezu, istotny wpływ na podchodzenie haka do góry ma też długość linek trapezowych. Jeśli pływasz ze zbyt krótkimi linkami, prawdopodobnie zwiększasz ryzyko podchodzenia haka. Można temu zapobiec stosując odpowiednio długie linki. Można też poeksperymentować z wysokością bomu, aż do uzyskania najlepszego spasowania pozycji ciała ze sprzętem.

Jeśli nadal masz wątpliwości – zadzwoń do nas lub przyjdź do sklepu i osobiście przymierz rożne rodzaje trapezów, z pewnością trafisz na taki, który będzie Tobie odpowiadał.

Źródło: http://blog.easy-surfshop.pl

Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.