Krzysiek 2017-07-18 12:41, Krzysiek

Wybór deski freeride
Gdy pierwsze ślizgi w strzemionach i trapezie mamy już za sobą, przychodzi moment, kiedy decydujemy się na kupno pierwszej bardziej zaawansowanej deski. Często jest to najważniejszy zakup w naszej windsurfingowej karierze, gdyż deska ta może nam posłużyć przez wiele sezonów, stając się głównym sprzętem do uprawiania windsurfingu. Dlatego warto, by był to dobrze przemyślany wybór.
Choć producenci desek ułatwiają początkującym windsurferom podjęcie decyzji jasno sugerując modele typowo freeride’owe, w praktyce okazuje się, że wybór może być nieco szerszy. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym typom desek do rekreacyjnego windsurfingu.

Freeride


Tabou Rocket 125

Termin „freeride” oznacza łatwą i przyjemną rekreacyjną deskę do ślizgowego pływania. Do jej głównych cech zalicza się: łatwe wchodzenie w ślizg, dobre przyspieszenie, komfortowe prowadzenie na halsie, osiąganie wysokich prędkości oraz bezproblemowe wykonywanie rufy w ślizgu. Deska freeride przeznaczona jest głównie do pływania po płaskiej wodzie z szerokim zakresem żagli – od wave do wyczynowych modeli race z kamberami. Jej kadłub jest przeważnie umiarkowanie długi i szeroki, z cienkimi krawędziami burt. Strzemiona na desce (najczęściej cztery) usytuowane są bliżej środka pokładu, co ułatwia wkładanie stóp i zwiększa kontrolę w ślizgu. Freeride’y najczęściej wyposażone są w skrzynki statecznikowe typu Power Box lub Tuttle Box.

Dla kogo: idealny wybór dla każdego rekreacyjnego windsurfera pływającego na akwenach o małym zafalowaniu, dla którego komfort, kontrola i przyjemność z łatwego, szybkiego pływania są najważniejsze.

Kiedy warto pomyśleć o innej desce
: gdy chcemy częściej pływać po zafalowanym akwenie, bardziej od długich ślizgów interesują nas manewry.

Freemove / freewave / freestyle wave

Tabou 3S 96

Modele będące połączeniem klasycznych desek freeride z bardziej nastawionymi na manewry np. wave czy freestyle. Oferują świetne rekreacyjne właściwości, takie jak doskonała kontrola, łatwość prowadzenia w ślizgu, niezwykle wszechstronna manewrowość. Są krótsze i węższe od freeride’ów, nie występują w bardzo dużych rozmiarach. Nie lubią dużych żagli, za to świetnie współpracują ze średnimi i mniejszymi, bardziej nastawionymi na manewry. Na ich pokładzie znajdziemy najczęściej 3 strzemiona, z tylko jednym na rufie, choć wielu producentów oferuje też możliwość wkręcenia czwartego strapa (drugiego na rufie, podobnie do desek freeride). Zapewniają one znacznie lepszą kontrolę nad deską w trudnych warunkach czy np. na fali, ułatwiają wkładanie stóp, ale zmniejszają potencjał prędkości. W deskach freemove najczęściej stosowane są skrzynki statecznikowe Power Box.

Dla kogo: zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych windsurferów, których bardziej interesują manewry i skoki niż sama prędkość na halsie. Doskonały wybór do rozpoczęcia przygody z pływaniem na morzu lub do windsurfingu na bardziej wietrznych i zafalowanych akwenach.

Kiedy warto pomyśleć o innej desce
: jeśli przede wszystkim interesuje nas prędkość, często pływamy przy słabszym wietrze i na akwenach o małym zafalowaniu.

Freerace

Tabou Speedster 75

Najszybsze deski z grupy „free”. Często też w ogóle najszybsze dla rekreacyjnych windsurferów. Ich kształt łączy elementy typowego modelu freeride z wyczynową deską do slalomu. Charakteryzują się mniejszym podgięciem dziobu, wyższymi burtami o ostrzejszych krawędziach i bardzo wyraźnym ukierunkowaniem na osiąganie jak najwyższych prędkości. Często są to lekko przerobione deski do slalomu, dzięki czemu oferują niezwykle wysokie osiągi, zachowując jednocześnie niezbędną dozę przyjaznego charakteru dla rekreacyjnych deskarzy. Strzemiona w deskach freerace są mocniej rozstawione na boki, co pozwala uzyskać lepszą prędkość w ślizgu, ale za cenę trudniejszego wkładania w nie stóp. W większości desek tego typu znajdziemy skrzynki statecznikowe typu Tuttle Box, niekiedy Power Box.

Dla kogo: dla ambitnych rekreacyjnych windsurferów, którzy chcą osiągać maksymalne prędkości, startują w amatorskich regatach, pływają głównie na akwenach z płaską wodą, preferują prędkość nad manewry, nie mają problemów z wkładaniem stóp w strzemiona, lubią średnie i większe żagle o slalomowym charakterze.

Kiedy warto pomyśleć o innej desce
: dopiero zaczynamy pływanie w strzemionach, uczymy się techniki ślizgowej, preferujemy komfort w ślizgu nad maksymalną prędkość, chcemy pływać z małymi, manewrowymi żaglami na bardziej zafalowanych akwenach, uczymy się rufy w ślizgu, nie mamy regatowych ambicji, bardzo lubimy skoki i dynamiczne manewry. 

Źródło: http://blog.easy-surfshop.pl


Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.