Administrator serwisu 2012-04-03 22:21, Administrator serwisu

Bat wing


 
 
Już kilka razy prezentowaliśmy na naszych łamach unikalne koncepcje żagla windsurfingowego. Pomimo że awangardowe i oryginalne  rozwiązania zazwyczaj nie przyjmują się na stałe to jednak dzięki nim możliwy jest dalszy rozwój i poszukiwanie idealnego rozwiązania służącego do napędu deski.
 
 
Bat Wing albo inaczej Transition Rig to dość unikalna koncepcja pędnika zapożyczona ze świata zwierząt. Inspiracją do budowy Transition Rig stał się nietoperz. Skrzydło nietoperza, zmieniające swój kształt podczas lotu, stało się inspiracją do powstania koncepcji Bat Wing.
 

Bat Wing to pędnik o zmiennej geometrii dostosowujący się do zmieniających się warunków wietrznych. Dodatkową zaletą Transition Rig jest błyskawiczne i proste składanie gdy nie jest używany. Bat Wing przy słabym wietrze jest maksymalnie rozwarty. Gdy wiatr zwiększa swoją siłę, żaglarz dla zrównoważenia siły bardziej wychyla się poza oś deski jednocześnie obciążając bom. Właśnie dzięki zwiększonemu naciskowi na bom Bat Wing zmienia swoją geometrie obniżając jednocześnie środek ożaglowania.
 
 

Zintegrowany z żaglem maszt składa się z trzech części. Każdy z odcinków połączony jest ze sobą niezwykle elastycznym mechanizmem imitującym staw ludzki. Aby rozłożyć masz wystarczy naciągnąć linkę po maszcie.
 
 

Niestety Transition Rig jest jeszcze wciąż koncepcją której dalece do doskonałości. Konstruktor wciąż poszukuje materiału który był by jednocześnie elastyczny i nie przepuszczał by wiatru i wody. Niestety zmiana geometrii wymusza również zmianę na materiale który stanowi płaszczyznę pędnika.  
 
 
 
Jak na razie Bat Wind nie przyjęła się na szerszym polu. Kto wie jednak może But Wing przyczyni się do rozwoju całkiem nowej koncepcji w budowie żagla windsurfingowego.
 
 
 
 

Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.