Krzysiek 2011-10-12 12:22, Krzysiek

Skrzydlata formuła Patrika


Skrzydła, kanały wentylacyjne, regulowane wycięcia na dnie… oto lista najciekawszych rozwiązań jakie znalazły się w najnowszej desce do formuły Patrika Diethelma - Patrik Formula V2. Z premierą tego modelu czekano do ostatniego możliwego dnia rejestracji seryjnej deski ISAF, aby nie zdradzić jednego niezwykłego patentu - tzw. skrzydeł.

Zacznijmy jednak od podstawowych danych V2-ki:

Długość: 229,9 cm
Szerokość: 100,3 cm
Pojemność: 168 l
Szerokość dna rufy (30 cm od końca): 86,5 cm
Szerokość pokładu rufy (30 cm od końca): 86,5 - 95 cm
Szerokość dziobu (20 cm od początku): 85,3 cm
Waga: 9 kg
Strzemiona: 8 pozycji
Statecznik: deep tuttle

Na czym polega "skrzydlatość" tej formuły? Być może zauważyliście jedną ciekawą cechę w jej danych - szerokość pokładu rufy. Nie jest to stała wartość, jak w każdej innej desce na rynku, ale wyrażona zakresem szerokości. I tu przechodzimy do sedna. V2-ka została wyposażona w specjalną regulowaną nakładkę pod tylnymi strzemionami, która umożliwia zwiększenie szerokości pokładu. Szerokość dna rufy cały czas pozostaje taka sama, a nad nią unosi się "skrzydło", przez co windsurfer może bardziej odsunąć się od osi deski. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano jeszcze lepsze osiągi w żegludze pod wiatr, bez poświęcania prędkości i przyspieszenia.

Diethelm zwraca uwagę na oszczędność jaką niesie jego rozwiązanie. Inne firmy aby zapewnić najwyższe osiągi w każdych warunkach, wypuszczają na rynek 2 modele formuły - jedną szerszą i drugą węższą na rufie. W przypadku V2 wystarczy tylko jedna deska i chwila regulacji.Poza skrzydłami nowa formuła wyposażona została w inne ciekawe rozwiązania, jak choćby regulowaną głębokość wycięć dna na rufie i kanały wentylacyjne, które zasysają powietrze z pokładu i wypuszczają je w rogach wycięć na dnie rufy. Wszystko to ma na celu zmniejszenie oporów wody, a co za tym idzie, poprawę prędkości.

Z mniej spektakularnych, choć równie istotnych, cech V2 warto zwrócić uwagę na burty. Według producenta są to najgrubsze i najbardziej kanciaste burty ze wszystkich desek na rynku. Dzięki nim formuła Patrika o wiele łatwiej ma pokonywać zafalowaną wodę, ponieważ grube burty nie wbijają się w fale. Oczywiście kanciastość burt łagodnieje od szyny masztowej w kierunku dziobu.

I tym sposobem mamy jedną z najciekawszych i odważniejszych projektów desek na rynku. A skoro już o rynku mowa, to mamy dla Was kolejną ciekawostkę. Od teraz deski Partrik Diethelm są dostępne u nowego polskiego dystrybutora - firmy Easy Sports!

Żródło: www.easy-surfshop.pl 
Podobne artykuły:

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.