2001-12-20 15:20, ~Robert Rudowski, robertr@arr.com.pl

Skąd się biorą instruktorzy windsurfingu ?


W Polsce działa kilkanaście szkół windsurfingowych, a zainteresowanie nauką jest coraz większe. Skąd się biorą instruktorzy windsurfingu - o tym rozmawiamy z Leszkiem Gadaczem instruktorem wykładowcą w Zakładzie Żeglarstwa krakowskiej AWF.


Kiedy powstał zakład żeglarstwa na krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego?

Początek to rok 1987, ale przez pierwsze dwa lata zajmowaliśmy się głównie żeglarstwem klasycznym. W krakowskim AZS była wtedy dość mocna sekcja windsurfingu, najlepsza w Polsce przez pewien czas. Właśnie zawodnicy tej sekcji, którzy zostali na uczelni zajęli się żeglarstwem deskowym. Zakład żeglarstwa jest jeden, ale są specjaliści w dwóch kierunkach - żeglarstwa klasycznego i deskowego. W tej chwili są trzy osoby, które prowadzą zajęcia z żeglarstwa deskowego.

Czy prawdą jest że krakowski AWF jako pierwszy zaczął systematycznie kształcić instruktorów windsurfingu ?

To prawda. Jako pierwsza uczelnia uruchomiliśmy regularny cykl zajęć z żeglarstwa deskowego. Praktycznie od roku 1989 zaczęliśmy kształcenie instruktorów. Od tego czasu co roku organizujemy kursy instruktorskie.

Jak wygląda w tej chwili cykl szkolenia na specjalizacji instruktora windsurfingu?

W większości bazujemy na studentach naszej uczelni. Cykl dla studenta wygląda następująco: w 90% są to osoby, które zaczynają od zera. Zaczynamy od nauki podstaw. W programie studiów jest obóz na którym studenci wybierają: albo żeglarstwo klasyczne, albo deskowe. Osoby które zdecydują się na żeglarstwo deskowe przechodzą szkolenie, które obejmuje około 80 godzin zajęć szkolenia podstawowego. Są to zajęcia praktyczne na obozie żeglarskim. Następnie z tej grupy wybiera się osoby, które "rokują nadzieję" że będą robić szybkie postępy albo dobrze pływają i te osoby przechodzą szkolenie na instruktora. Mają roczne szkolenie w czasie, którego doskonalą technikę pływania i następny rok specjalizacji gdzie są zajęcia pod kątem nauczania pływania na desce. Specjalizacja kończy się zgrupowaniem obejmującym egzamin na instruktora żeglarstwa deskowego.

Jednym słowem nie każdy może być instruktorem?

Raczej nie. Zwłaszcza jeżeli ktoś nie pływał wcześniej, to musi w krótkim okresie czasu opanować technikę co zajmuje jednak trochę czasu. Specjalizacja na uczelni obejmuje 3 lata na to żeby dojść do poziomu kiedy można nauczać. To dość, krótki okres czasu. Po drugie trzeba mieć predyspozycje do tego żeby nauczać. Ponieważ większość osób na specjalizacji to studenci AWF więc mają dydaktyczną "podbudowę" jak uczyć. My tego nie musimy robić w trakcie specjalizacji. Dzięki temu możemy się skoncentrować na zajęciach specjalistycznych jak specyfika nauczania pływania na desce.

Jakie są opinie o instruktorach szkolonych w waszym zakładzie?

Bardzo dobre. Nasi absolwenci nie mają żadnego problemu ze znalezieniem pracy w polskich szkołach ws. Ponieważ szkolimy dość dużo osób to podejrzewam że ponad 50% instruktorów czynnych zawodowo to są absolwenci naszej specjalizacji i opinie o nich jakie do nas dochodzą są bardzo pozytywne. Zresztą w trakcie szkolenia studenci mają obowiązek odbycia stażu w, którejś ze szkół windsurfingu i zawsze mamy bezpośredni kontakt ze szkołami gdzie te staże się odbywają. Otrzymujemy dużo pozytywnych opinii od właścicieli lub kierowników szkolenia w tych szkołach.

Ilu instruktorów wypuszczacie co roku?

To się waha, ale zawsze jest to kilkanaście osób.

Jaki to jest procent osób, które zaczynają na początku?

Na pierwszym obozie z reguły mamy ok. 100 osób tak że specjalizację kończy 10 do 15 procent osób, które zaczynają. Z tym że część osób, które zaczynają nie ma na celu zrobienia stopnia instruktora. Chcą się po prostu nauczyć pływać na desce.

Czy specjalizację instruktora w waszym zakładzie mogą robić również osoby z zewnątrz, czyli nie będące studentami AWF?

Oczywiście tak. Są pewne wymagania formalne, tzn. osoby które nie ukończyły studiów pedagogicznych musza skończyć dodatkowo dwutygodniowy kurs na naszej uczelni obejmujący zagadnienia związane z pedagogiką, metodyką nauczania, psychologią i fizjologią. Podstawowym warunkiem dopuszczającym do kursu jest tylko posiadanie matury.

Czy jest zainteresowanie robieniem specjalizacji instruktora ws?

Z roku na rok jest większe. Może dlatego ze jesteśmy jedyną uczelnią, która organizuje takie kursy co rok. W innych ośrodkach kurs instruktorski odbywa się co dwa, trzy lata. Coraz więcej jest również osób, które są zainteresowane podniesieniem poziomu swoich umiejętności pływania na desce.

Jakie są koszty zrobienia specjalizacji?

Koszty zależą od zaawansowania w pływaniu na desce. Zakładając że ktoś pływa poprawnie, to ten koszt wyniesie około 1000 zł. Praktycznie są to koszty trzeciego etapu specjalizacji. Jeżeli ktoś zaczyna od początku to koszt wyniesie ok. 2000 zł. Koszty obejmują wszystkie 3 etapy.

Czy robicie również krótkie kursy dla początkujących?

Tak. Są organizowane w maju i w pierwszej połowie czerwca na Kryspinowie lub na Bagrach. Czasami również robimy we wrześniu jeżeli są zainteresowani. W przyszłym roku chcemy zrobić taki obóz dla początkujących na Zatoce Puckiej, na początku sierpnia. Na tym samym akwenie organizujemy również zajęcia doskonalenia techniki w formie 7 i 10 dniowych obozów dla osób posiadających podstawowe umiejętności żeglowania na desce. Dla zgłaszających się zorganizowanych grup o liczebności co najmniej 10 osób organizujemy też kursy na innych akwenach i w innych terminach.

Gdzie organizujecie szkolenia?

Mamy ośrodek szkoleniowy nad Kryspinowem, gdzie organizujemy szkolenia w maju i czerwcu. Jest tam przechowalnia sprzętu, sanitariaty, mała salka dydaktyczna. Oprócz tego w trakcie sezonu prowadzimy szkolenia w bazie AWF, w Załężu nad Jeziorem Rożnowskim. Jest to dość spory ośrodek gdzie odbywają się szkolenia deskowe i żeglarskie. Na jednym turnusie jest ok. 100 osób. Sporą ilość zajęć prowadzimy też nad Zatoką Pucką, gdzie istnieją najlepsze warunki do prowadzenia nauczania.

osoby, które chcą odbyć u was kurs muszą mieć swój sprzęt?

Nie jest to konieczne. Zapewniamy uczestnikom kursu sprzęt do pływania i sprzęt do asekuracji, tak ze praktycznie każdy może wziąć udział w szkoleniach.


Osoby zainteresowane wzięciem udziału w kursach windsurfingu lub specjalizacji instruktora windsurfingu mogą się kontaktować z Zakłądem Żeglarstwa krakowskiej AWF, tel: 0- 12 6485222 wew. 1389 lub e-mail: legad@polbox.com


Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.