

Choć kiteboarding to młoda dyscyplina to sama idea latawca i wykorzystania jego siły jest stara jak świat. Stara, bo już w 478 r. p.n.e. na pomysł ten wpadli starożytni Chińczycy (Kungshu P’an i Mo Zi). I tak w niezmienionym kształcie trwa do dnia dzisiejszego. Pewne zmiany wprowadził George Pocock w 1826 r., skonstruował on mianowicie pierwszy sterowny latawiec. Dzięki temu możliwe stało się używanie latawca jako napędu. Prawdziwy rozkwit tej formy przypada na ostatnie 10 lat. Od tego czasu latawce używane są do poruszania się na piasku, śniegu, wodzie.

Kitesurfing jest sportem ekstramalnym , więc jest na pewno niebezpieczny dla życia i zdrowia samego pilota i widowni. Jednak stosując się do minimum zasad bezpieczeństwa każdy jest w stanie uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Wraz ze wzrostem zainteresowania proporcjonalnie rośnie ilość firm zajmujących się produkcją sprzętu do kitesurfingu. Nie czas i miejsce na rozpisywanie się o sprzęcie – o tym w następnym artykule, ale już teraz mogę Wam powiedzieć, że wybór jest bardzo duży.
Wybór sprzętu zależ od charakterystyki pływania i oczywiście od wielkości portfela. W tym miejscu należy również zaznaczyć, że sprzęt do kitesurfingu nie jest aż tak drogi w porównaniu z cenami średniej klasy sprzętem do windsurfingu, co nie oznacza, że jestem przeciwnikiem tej formy spędzania wolnego czas.
Jedynie czego jeszcze potrzebujesz to latawiec, deska, trapez i linka trapezowa. Ze względu na bezpieczeństwo warto zaopatrzyć się w kask i kamizelkę asekuracyjną i na wodę.
Nasz rynek szybko nadążył za resztą świata. Już teraz możecie swobodnie wybierać w sprzęcie : Quadrifoil (latawce typu foil) , Liquidforce ( latawiec o dmuchanej konstrukcji i deski z wiązaniami) , Manta Sailboards (deski jak do windsurfingu), a także Naish, Cabrinha, BA – Kites.
DO ZOBACZENIA NA WODZIE I W POWIETRZU !!!
Od redakcji windsurfing.pl: autor artykułu jest członkiem British Kitesurfing Association i właścicielem firmy Kite Surf zajmującej się w Polsce sprzedażą sprzętu do Kitesurfingu.