2008-10-02 08:49, ~Redakcja Windsurfing.pl

Żagle – budowa i historia cz. 3

Kieszeń masztowa wykonana jest z niesamowicie mocnej mało nasiąkliwej, mało rozciągliwej i trudnej do uszkodzenia tkaniny poliestrowej. Posiada ona jeszcze wiele innych cech takich jak: łatwość wysychania, niska gramatura (waga na 1m2) odporność na promieniowanie UV, nie pleśnieje pod wpływem wilgoci.
Wymienione wyżej cechy pozwalają na uszycie idealnego profilu do naszych węglowych masztów, a różnorodność kolorystyczna jest miłym akcentem przeźroczystych pędników. Nie chcę się zagłębiać w rodzaj splotu którym usnuta jest taka tkanina, choć ma to ogromne znaczenie w parametrach fizycznych takiego materiału. Należy jednak dodać, że do poliestru dodawane są często dodatki uszlachetniające, wzmacniające wykonaną osnowę a gotowy materiał impregnowany jest preparatami wodoodpornymi.Ponownie rozczaruję Surfomaniaków, tego typu tkaniny nie powstały dla potrzeb windsurfingu, ale dla przemysłu odzieżowego (odzież ochronna, robocza), motoryzacyjnego (plandeki), wojskowego (namioty, odzież) itp. Jednak wiele firm dostosowała pewną grupę tkanin poliestrowych specjalnie dla wymogów przemysły żaglowego. Z tego samego rodzaju materiału, lecz zdecydowanie cieńszego, wykonuje się kieszenie listew. Często stosowane są gotowe taśmy poliestrowe 4-5 cm szerokości na kieszenie listew, oraz 10-15mm szerokości do wzmacniania szwów na łączeniach monofilmu. Wąska taśma zapobiega przecinaniu folii przez nici szwu.


Pewnym zaskoczeniem może być fakt że profile, elementy żagla skleja się przed zeszyciem wodoodpornym klejem akrylowym odpornym na promieniowanie UV. Wyprodukowane elementy fabrycznie pokryte są cienką warstwą kleju i zabezpieczone podobnie jak naklejki samoprzylepne woskowanym papierem. Cdn...


Tekst Jerry200.
www.surfomania.pl
Jerry200@op.plWasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.