2000-12-13 17:04, ~.

Icesurfing – krótkie porównanie sprzętu.


Większość z nas nie orientuje się jak wygląda sprzęt do icesurfingu - nie wiemy nic na temat modeli, zasad ślizgania się ani budowy iceboardów. W poniższym artykule opisuję konstrukcje, które są teraz sprzedawane na rynku i podaję ich charakterystykę.

MODEL FREERACE (speed)

Konstrukcja:
Możliwe są dwa typy konstrukcji - pierwsza to konstrukcja z drewna lub laminatu na trzech płozach ze sztywną płozą przednią. Iceboard jest sterowany żaglem (pochylanie). Wymiary: długość 1,5 - 1,8 m, szerokość 1,0 do 1,2 m.
Drugi typ to konstrukcja z drewna lub laminatu na trzech płozach ze skrętną płozą przednią. Iceboard sterowany jest orczykiem (popychanie, kopanie). Wymiary: długość 1,8 m, szerokość 1 - 1,2 metra.

Uwagi:
duże wymagania co do płóz (wysokie koszty), długie płozy z odpowiednich materiałów, precyzyjnie ostrzone i ustawiane, dobra stateczność kierunkowa, duża szybkość, mała zwrotność (trudne do nauki zwrotów), dobre do regat o charakterze race'owym - bojerowym (MP, ME, MŚ) - długie proste odcinki i mało zwrotów.

MODEL FREERIDE (speed/manewry):

Konstrukcja:
Konstrukcja z laminatu na trzech płozach. Ze skrętną płozą przednią. Sterowanie pedałem (naciskanie)
Wymiary: długość 1,8 m, szerokość 0.9-1,1 m.

Uwagi:
Krótkie płozy - mogą być ze zwykłej stali, jednak szybko się ścierają. W przypadku grubej warstwy śniegu pod płozami można mocować krótkie narty i jeĽdzić po śniegu, wtedy wymagana siła wiatru powyżej 3B. Dobra stateczność kierunkowa, dobra zwrotność, średnia szybkość. Konstrukcja bardzo dobra do nauki podstaw i zwrotów (bardzo szybko i łatwo można opanować różnego rodzaju rufy - power jibe, duck jibe, 360,...).
Konstrukcja dobra do regat o charakterze slalom'owym (które niestety w Polsce nie są organizowane) gdzie ślizga się na krótkich, prostych odcinkach i jest dużo zwrotów.

MODEL FREESTYLE (manewry):

Konstrukcja:
Konstrukcja z drewna (Skateboard ) na czterech płozach(ktore gdy nie ma lodu mozna wymienic na kola). Sterowanie przenoszeniem ciężaru ciała na pięty lub palce. Wymiary: długość 1,2 m, szerokość 0,3 - 0,5 m.

Uwagi:
Krótkie płozy mogą być ze zwykłej stali. Mała stateczność kierunkowa,średnia szybkość, Bardzo dobra zwrotność. Trudne do nauki dla początkujących. Dobre tylko dla zaawansowanych którzy mają już opanowane podstawowe zwroty w ślizgu i chcą uczyć się nowych technik (duck jibe, piruet, helikopter, backwind jibe, monkey jibe, ducktak, 360,...). Dobre do regat o charakterze freestyle'owym (które w Polsce nie są organizowane).


Od Redakcji www.windsurfing.pl
Artykuł został napisany przez Ryśka Stachowiaka właściciela firmy ScanMagic zajmującej się produkcją iceboardów. Osoby zainteresowane zakupem lub radą mogą się skontaktowaćz nim wysyłając maila na adres info@surfmagic.com.pl

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.