2002-01-07 16:12, ~Konrad Jamroz konradj@arr.com.pl

Mistrzostwa Świata w żeglowaniu na lodzie


Historia żeglarstwa na lodzie i śniegu sięga końca XVIII wieku, kiedy to na zamarzniętych obszarach północnej Europy żeglowano na przystosowanych do tego łodziach. Wraz z okryciem windsurfingu w latach sześćdziesiątych, "zaadoptowano" ten sport do żeglugi na lodzie i śniegu. Ostatnio do "lodowej" dyscypliny dołączono również klasę kiteów. Lodowa odmiana żeglarstwa jest dość popularna, zwłaszcza w krajach skandynawskich, Rosji, Kanadzie. Najlepszym dowodem na popularność tego sportu są rozgrywane już po raz 22, Mistrzostwa Świat w tej lodowej i śnieżnej odmianie żeglarstwa.

Tym razem Mistrzostwa odbędą się na włoskim jeziorze Lago di Resia położonym ok. 100 km od Bolzano. Impreza odbywać się będzie pod patronatem W.I.S.S.A. (The World Ice and Snow- Sailing Association) w terminie 23.01-27.01.2002 roku.

Mistrzostwa Świata rozgrywane są w trzech klasach:

-> klasa otwarta , w której używa się "dowolnego rodzaju sprzętu do ślizgania się po lodzie", napędzanych tradycyjnym pędnikiem windsurfingowym.


-> klasa free sail , w której używa się "dowolnego rodzaju sprzętu do poruszania się na śniegu i lodzie" przy użyciu pędnika, pod warunkiem że pędnik musi być trzymany bezpośrednio przez zawodnika.
-> klasa kiteów, w której używa się "dowolnego rodzaju sprzętu do poruszania się na śniegu i lodzie" napędzanych kitem.

Wiecej informacji o Mistrzostwa Świata w żeglowaniu na lodzie na witrynie: www.icesailing.it

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.