2000-12-13 17:37, ~Robert Rudowski

ABC Windskatingu – czyli odpowiedzi na pytania.


Chcemy przybliżyć sport o którym się mówi, ale nie wiele osób wie jaksię jeĽdzi na desce z kółkami - i z żaglem. Na moje pytania zgodził się odpowiedzieć Tomek Gąsienica-Daniel, który jest wielkim zwolennikiem rollboarda i sam jeżdzi już od trzech lat.

Czy To jest bezpieczny sport i czy stosujesz jakieś ochraniacze ?

Jeżeli jeĽdzimy na rollboardzie z prędkością nie większą niż potrafimy biec, jest to zabawa bezpieczna. Przy większych prędkościach deska zbudowana pod kątem manewrów, jest bardzo nerwowa i trudna do kontroli. Po kilku godzinach zabawy intuicyjnie potrafimy wyczuć moment, w którym musimy puścić pędnik i zeskoczyć przebiegając parę metrów. Przy słabym wietrze do 3° B , ochraniacze nie są potrzebne, powyżej szczególnie ćwicząc bardziej zaawansowane manewry, wskazane jest używanie kasku lub chociażby grubej opaski. Koniecznie należy jeĽdzić w butach sięgających powyżej kostki.

Czy można gdzieś kupić rollboardera w Polsce czy trzeba samemu zbudować ? Ile trzeba zapłacić jeżeli kupuje się gotowy w Polsce lub za granicą?

Jedna z firm polskich sprzedaje rollboardy, ale według mnie stosuje stanowczo za małe zwrotnice. W Niemczech rollboard kosztuje od 700-800 DM. Polecam samodzielne zbudowane deski, dobre zwrotnice z osiami kosztują ok. 400 zł , kółka pompowane ok. 220 zł, sklejka ok. 40 zł trochę pracy i jest gotowe.

Czy można wykorzystać deskorolkę do budowy rollboarda i czy jest to dobre rozwiązanie ?

Odradzam, jest to za mała deska, manewry wymagające przechodzenia na około masztu są trudne do wykonania . Małe kółka napotykając nierówności często powodują gwałtowne zatrzymywanie deski.

Czy jest różnica w wykonywaniu manewrów na desce windsurfingowej i na rollboardzie?

Ruchy pędnika są bardzo zbliżone, zachowanie się rollboardu szczególnie w zwrotach pod wiatr jest trochę inne niż deski windsurfingowej. Dzięki bezwładowi i małym oporom toczenia rollboard przechodzi bardzo płynnie skręty, (deska na wodzie często traci ślizg i tonie). Robienie zwrotów na rollboardzie jest dużo łatwiejsze, szczególnie na gładkich nawierzchniach, możemy skoncentrować się na ruchach pędnika. Używamy mniejszych żagli i ćwiczymy nowe manewry przy słabszym wietrze niż na wodzie w warunkach ślizgowych, co ułatwia opanowanie skomplikowanych manewrów i do tego nie tracimy sił na wielokrotne starty z wody.

Na jakim żaglu najlepiej jeĽdzić ?

Używamy małych żagli bezkamberowych, mogą być starszego typu, ale nie antyczne trójkąty. Powierzchnia 4-6 m2, wiosną przed sezonem polecam przetrenowanie manewrów, które chcemy przenieść na wodę na żaglu większym, bardziej zbliżonym gabarytami do używanych w zestawie windsurfingowym.

Czy sprzęt się szybko niszczy – konkretnie żagiel i bom ?

Przy nauce nowych manewrów, a także przy silniejszym wietrze, często ratujemy się puszczając pędnik, dlatego polecam przeznaczyć jeden zestaw specjalnie do rollboardu.

Czy są w Polsc

Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.