2007-07-06 08:27, ~Redakcja Windsurfing.pl

Technologia HRS
Oto drugi z cyklu artykuł próbujący przybliżyć enigmatyczne literówki określające technologię wykonywania desek windsurfingowych. Opisy technik i materiałów użytych do budowy produkowanych desek nie są szczegółową i precyzyjną instrukcją technologiczno-materiałową , a raczej próbą racjonalnej sugestii, która ułatwi wam dokonanie wyboru oraz nakreśli najistotniejsze różnice w opisywanych zagadnieniach. H R S w dosłownym tłumaczeniu to wysoko odporna skóra, a upraszczając - termoformowalna powłoka o wysokiej odporności na ścieranie, uderzenia, wgniecenie itp.


Deski wykonywane tą metodą dedykowane są dla szerokiej rzeszy windsurferów, zaczynających przygodę z tym sportem, doskonalących umiejętności i średnio zaawansowanych. Często doskonale zaprojektowane modele desek dostępne w technologii CKS (opisywanej w poprzednim artykule) lub CS, są upraszczane technologicznie, a zarazem znacznie tańsze, aby mogły trafić do szerszego grona odbiorców. Producenci starają się zachować jak największą wytrzymałość powłoki naszego customa przy jednoczesnym zachowaniu jego osiągów. Niestety nie da się tego w 100% pogodzić.


Opiszę pokrótce jak wykonuje się skorupę do tak ogromnie popularnego sprzętu:

Na piankowym lub styropianowym rdzeniu, który jest na ogół gotową wypraską, laminuje się niewiele warstw, najczęściej dwie lub trzy warstwy tkaniny szklanej (koszt za m2 to 10-30pln), wzmacnia się obrys deski, pokład, oraz dno paskami z włókna szklanego tkanino podobnego. Dalej montuje się inserty (uchwyty i mocowania) masztu, strap-ów, skrzynki statecznikowej. Całość wkłada się do formy termicznej nakładając z wierzchu i od spodu termoformowalną plastikową powłokę ,, skórę”, zamyka się i wygrzewa. Po dość krótkim czasie otwiera się takiego ,,gofra” obcina nadmiar wystającego plastiku pozostawiając charakterystyczny Szew. Jest to deska w technologii szwowej. Pozostaje jeszcze wykonanie grafiki, anty poślizgu (zdarza się, że forma nanosi już chropowatą powierzchnie), pads -y, strap - y i deska idzie do sklepu .


Schemat budowy deski z oficjalne strony firmy ,,FANATIC”.

Tłumaczenie schematu od góry:
- wysoko odporna powłoka (termoformowalna).
- wzdłużne wzmocnienia pokładu z włókien szklanych .
- wzmocnienie pokładu satynową tkaniną z włókien szklanych .
- przekładka z tkaniny szklanej
- wzdłużne wzmocnienia boków deski tkaniną z włókien szklanych po obrysie deski.
- wkładki usztywniające dno z włókien szklanych .
- sezonowany odpowiedniej gęstości styropian (lub pianka).


HRS high resistance skin - wysoko odporna powłoka.


Teraz o zaletach i wadach termicznej zgrzewki. Idąc zgodnie z myślą producenta takie wykonanie deski jest wielkim ukłonem firm produkujących sprzęt, w stronę masowego odbiorcy. Deski wykonane w ten sposób są najtańszymi deskami na rynku. Za stosunkowo mniejsze pieniądze, bo za ok. 2000pl-2500pln, można mieć firmową , nową ,,maszynę”, która przyniesie dużo radości szerokiej rzeszy pływających windsurferów. Mało tego jeżeli poszukamy okazji to za 1500-1600 pln możemy kupić nowy sprzęt z roku poprzedniego.


Niestety tu się kończą umiarkowane pochwały. Bo to deska o umiarkowanych osiągach, a do pewnych odmian windsurfingu w ogóle się nie nadaje. Nie można wyprodukować sprzętu o doskonałych własnościach, parametrach i osiągach oszczędnościową, masową technologią. Wiadomo ferrari produkuje się ręcznie a nie na taśmie produkcyjnej gdzie produkowany jest Fiat.


Kolejnym problemem są naprawy skorup HRS -ów, trudno jest dokleić do kawałka plastiku łaty z tkaniny szklanej lub węglowej. Zdarza się, że po uderzeniach bomem szew się rozkleja. Najbardziej radykalny problem to odbudowa dziobu deski, ale znając naszych krajowych szkutników i to jest możliwe, choć przysparza wiele problemów. HRS -y są mniej sztywne jak CKS – y, co sprawia że wolniej wchodzą w ślizg. Wagowo są cięższe od wyżej technologicznie wykonanych sióstr.


Prawdę mówiąc bliźniacze deski wykonane w dwóch różnych technologiach (HRS ; CKS) to stwory z dwóch różnych bajek Jeżeli nasz poziom pływania, nasze ambicje, zasobność portfela, są na dość wysokim poziomie, to zdecydowanie polecam sprzęt w droższej technologii CKS tzn. na ogół diametralnie lepszej. Jeżeli ścigamy się nawet amatorsko, lub pływamy wave lub freestyle radzę zapomnieć o literkach HRS. Dla przykładu, czy łatwiej się biega w butach wojskowych, czy lekkich bardzo mocnych elastycznych kolcach.


Reasumując, deski zawodnicze są wykonane z super nowości materiałowych z zastosowaniem najnowszej myśli technicznej, pomijając zaprojektowany kształt , niżej w ewolucji są drogie deski wykonane ,,trochę tańszym” sposobem np. w technologii CKS lub CS. Niestety na końcu tego łańcucha rozwojowego znajduje się technologia HRS . Niech każdy z nas zada sobie pytanie czy chce być ostatni? Proszę pamiętać jednak o umiejętnościach i względach użytkowych, super deska nie czyni z zawodnika mistrza. Sam pływałem na sprzęcie w technologii HRS, ale w miarę wzrostu umiejętności zaczęły wzrastać moje wymagania. Nie da się ocenić ogromnej przyjemności jakiej dostarczyła mi technologia „super odpornej skóry”. Jednak prędzej czy później wyrasta się z za małych butów.

3-m cię się wiatru

Tekst Jerry200.
www.surfomania.pl
Jerry200@op.pl


Wasze komentarze

Katalog sprzętu

HOT

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.