Fun Board
To wyścigi prowadzone w warunkach ślizgowych. Z tego względu uważane są za najbardziej widowiskową klasę windsurfingu. Fun Board w najlepszym wydaniu skupia się wokół PWA - Professional Windsurfers Association . Jest to ogólno światowy tour zawodowców, w którym zawodnicy używają prototypowego sprzętu.
Dla nieprofesjonalistów zawody oraganizuje IFC - International Funboard Class Association . W zawodach IFC, startują deski seryjnej produkcji dla których organizuje się Mistrzostwa: Świata i Europy Desek Seryjnych.
Fun Board dzieli się na cztery konkurencje: Racing (Course Racing i Slalom), Wave, Freestyle, Speed.
Course Racing

Slalom
W przypadku silniejszych warunków wiatrowych Fun Board Racing zamienia się w Slalom. Konkurencja ta wymaga maksymalnej szybkości na halsie i perfekcyjnie wykonywanych zwrotów. Start odbywa się z plaży. Zawodnicy pokonują osiem do dziesięciu razy trasę "po ósemce" pomiędzy dwiema rozstawionymi bojami lub trasę z wiatrem "downwind slalom", mijając od czterech do sześciu boji z metą ok. pół mili z wiatrem poniżej startu.
Wave

Najczęściej rywalizuje ze sobą dwóch zawodników w pojedynczych hitach, z których lepszy przechodzi do dalszej rundy. W 5-10 minutowych hitach sędziowie oceniają na punkty ewolucje dwóch zawodników. Najczęściej liczy się trzy najlepsze skoki, przejścia i jazdy na fali, jednak wartość tych poszczególnych ewolucji zależy od panujących warunków. Inną opcją organizowania konkurencji Wave jest zgromadzenie wszystkich startujących jednocześnie na wodzie na ok. pół godziny. W "Expression Session" - bo tak nazywa się ta forma zawodów wygrywa ten zawodnik, który wykonał najbardziej radykalny manewr.
Freestyle

Rozgrywany jest zazwyczaj na płaskich i wietrznych akwenach, w miarę możliwości jak najbliżej publiczności. Jest to bowiem konkurencja szczególnie widowiskowa, mająca w swej genezie przyciągnąć ludzi do windsurfingu. Zawodnicy podobnie jak w konkurencji wave rywalizują w dwójkowych hitach, w których sędziowie oceniają poszczególne ewolucje na punkty. Do najbardziej spektakularnych ewolucji Freestyle należą: 360, duck tack, salta na płaskiej wodzie, willy skipper i falcon.
Speed
Widowiskowa konkurencja choć ostatnio mniej popularna, w której chodzi wyłącznie o prędkość. Rekord wynosi ok. 84 km/h, a został ustanowiony przez Thierry Bielak na specjalnym sztucznym kanale w Francji. Konkurencja ta wymaga silnych wiatrów i płaskiej wody. Najlepsi zawodnicy stosują specjalnie do tej konkurencji konstruowane deseki, bardzo wąskie o małej pojemności aby zminimalizować powierzchnie styku z wodą. Zawody organizuje się na płytkich akwenach o minimalnym zafalowaniu.
Formula Windsurfing
www.formulawindsurfing.com

DŁUGIE DESKI
Raceboarde
www.Raceboard.com
To klasa wchodząca w skład IBSA, w której używane są długie deski mieczowe (pojemność 250l i więcej), zaopatrzone zazwyczaj w żagle 7,5m2. Tylko jeden rodzaj deski i żagla używany jest do pływania praktycznie w każdych warunkach wietrznych. Raceboard to drogi sprzęt budowany w najlżejszych technologiach. Posiada przesuwaną szynę masztową i długi chowany miecz. Raceboardy to najszybsze deski w warunkach nieślizgowych, stworzone do ostrej żeglugi na wiatr. Zawody organizowane są na trasie "trójkąta", która wymaga od zawodników pływania zarówno z wiatrem jaki halsówki pod wiatr.
Aloha Junior Class
www.Aloha.com
Klasa przeznaczona dla młodych adeptów windsurfingu należąca do IBSA The International Board Sailing Association. W założeniu ma to być klasa dająca pierwsze możliwości ścigania się młodzieży. Zasady są zbliżone do klasy Mistral. Stosuje się jeden rodzaj deski (Tiga Aloha 365) i żagla (Neil Pryde). W ostatnim okresie w związku z dynamicznymi zmianami w windsurfingu używany sprzęt w tej klasie stał się nieatrakcyjny. Postanowiono odnowić klasę, która będzie nosić nazwę Formula Aloha. Wraz z nazwą ulegną zmianie deski na Bic Techno 283, żagle jak na razie pozostaną te same.
Mistral One Designe
www.imco.org/

Mistral One Designe
Długość - 372 cm
Szerokość - 63,5 cm
Pojemność - 235l
Waga - 15kg
Freestyle na Długich Deskach
Konkurencja polegająca na wykonywaniu trików freestalowych na długich deskach i słabym wietrze. Zawodnicy starają się wywrzeć jak najlepsze wrażenie na sędziach wykonując triki w formie układów choreograficznych.