Wolin

Polska - Wolin

Wolin - gdzie to jest?

Wolin (zachodniopomorskie) położony jest na przybrzeżnej wyspie M. Bałtyckim, między Zatoką Pomorską a Zalewem Szczecińskim.

Kilkadziesiąt kilometrów przed Świnoujściem znajduje się miejscowość WOLIN. Jest to wyspa położona na przybrzeżnych wodach Zalewu Szczecińskiego, będącego zatoką M. Bałtyckiego, oddzielony od Zatoki Pomorskiej wyspami Wolin i Uznam, połączony - cieśninami: Dziwną, Świną i Pianą. Powierzchnia 687 km 2, głębokość do 9 m (tylko przy torze wodnym Szczecin-Świnoujście). Do Wolina prowadzi trasa A3 kończąca się w Świnoujściu.
Warunki brzegowe

Zatoka jest dość duża, zatem do uprawiania windsurfingu jest też dużo miejsca, lecz my preferujemy pływanie na akwenie Zalewu Szczecińskiego w okolicy samego Wolina, w szczególności w części północnej i południowej.

Jest to miejsce, do którego wraca każdy, kto po raz pierwszy tu przyjedzie na spędzenie "windsurfig-owego" dnia. Przykładem może być to, że wiele osób przyjeżdżających na ten akwen pochodzi z Kamienia Pomorskiego, Świnoujścia, Przybiernowa czy nawet ze Szczecina.

Piaszczysta plaża, ciepła płytka woda, o dnie piaszczystym, kwitnąca w okresie letnim tylko miejscami (nie potrzebne anty-grasy), przewaga wiatrów zachodnich i południowo-zachodnich stwarza wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych.


"Nasze miejsce"

Naszym głównym miejscem wypadów na wodę jest tzw. Grypsie woliniaków, dzika plaża. I właśnie o nią trzeba pytać by dojechać na naszego spotu. Aby sobie popływać to trzeba zajechać na "dziką plażę", bo prócz tej jest jeszcze plaża miejska, na której na pewno sobie nie popływacie.

Wracając do tej dzikiej plaży, to głębokość wody nie przekracza 2 m, a żeby osiągnąć 2 metrową głębokość należy odpłynąć na ok. 100 metrów od brzegu.

Miejsca do pływania jest sporo, bo zatoczka, w której pływamy ma 6 km szerokości, a jeśli ktoś przy sprzyjającym wietrze chciałby popływać nie po szerokości, lecz po długości to radziłbym zabrać ze sobą paszport, gdyż brzeg po drugiej stronie Zalewu Szczecińskiego należy do Niemiec i na pewno po drodze natrafi się na staż przybrzeżną tego kraju.


Warunki wietrzne

Na naszym akwenie pływać można przy każdych warunkach wietrznych. Począwszy od zachodniego, który lubimy najbardziej, bo wtedy zdrowo wieje i przy tym wianiu są super fale (to coś dla tych, co lubią sobie poskakać). Dni takich jest sporo, nie umniejszając walorów innym kierunkom, z których wieje wiatr, lecz wiatry z kierunku południowego, północnego i wschodniego nie kręcą tak wodą jak zachodni, i wówczas woda jest lekko pofalowana (to coś dla tych, którzy lubią speed). Ogólnie mówiąc, jeżeli tylko wieje to zawsze można sobie na tym akwenie popływać. A gdy nie wieje to również można miło spędzić czas, gdyż okolica jest naprawdę super, blisko do znanych kurortów tj. Międzyzdroje, Dziwnów itp.


Baza noclegowa

Wolin i okolice są to miejscowości leżące na pasie wybrzeża zachodniopomorskiego. Miejscowości te szczególnie nastawione są na turystykę. Jest tu dużo pensjonatów, ośrodków wczasowych, domów letniskowych itp. Wobec powyższego każdy, kto ma ochotę popływać na "naszym akwenie", z łatwością znajdzie tu zakwaterowanie w samym Wolinie, jak i w okolicach. Jest nawet możliwość zakwaterowania w pensjonacie tuż na sama wodą w miejscu, gdzie również pływamy.

Robert Kij

Wolin Windsurfing Team
Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.