J. Selmęt Wielki

Polska - Selmęt Wielki


Jezioro położone 2km na wschód od Ełku. Jedno z większych w regionie z bardzo bogatą bazą turystyczną na wschodnim brzegu położonym we wsi Szeligi.

1. Szeligi.

Położenie
- mała miejscowość wypoczynkowa na zachodnim brzegu jeziora.

Dojazd - Wyjeżdżając z Ełku w kierunku na Augustów skręcamy w prawo na obwodnicę. Po 200m skręcamy w lewo za drogowskazem na Szeligi i po 2km jesteśmy nad jeziorem.

Warunki wiatrowe - miejsce rzadziej odwiedzane z racji "obsługiwanych" wiatrów E i SE. Raczej trudno tu o dużą falę a przy silniejszych wiatrach występuje tu typowe jeziorowe kartoflicho. Halsy raczej krótkie z racji niedużej zatoki.

Warunki brzegowe i zaplecze - bardzo dobry wręcz wzorcowy brzeg do naszego sportu. Bardzo szeroka trawiasta plaża umożliwia bezstresowe rozkładanie sprzętu pod warunkiem, że nie ma akurat wypoczywających turystów. W wodzie dno piaszczyste, lekko zamulone, spokojnie opadające. W miarę dobre do nauki. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się dwa duże hotele i kilka ośrodków wypoczynkowych z domkami. Można też rozbić się z namiotem na znajdującym się przy plaży dużym polu namiotowym. Bliskość Ełku nie sprawia trudności z zaopatrzeniem.

Na wodzie - pod względem jednostek pływających równie luźno jak na Łaśmiadach. W sezonie można spotkać jedynie samotną żaglówkę lub pojedynczego wędkarza na łódce. Brak niespodzianek pod powierzchnią wody. Mała płycizna znajduje się tylko po prawej stronie przy trzcinach.

Podsumowanie - bardzo dobre miejsce pod względem rekreacyjnym. Mnogość ośrodków wypoczynkowych i hoteli umożliwia dobry wypoczynek dla całej rodziny oraz spokojne pływanie dla początkujących i średniozaawansowanych deskarzy.


2. Laski Wielkie

Położenie
- wieś położona na północno-wschodnim brzegu jeziora.

Dojazd - z Ełku wyjeżdżamy w kierunku na Augustów. Po 6km w Sędkach skręcamy w prawo. Jedziemy jeszcze 3km i dojeżdżamy do Lasek Wielkich. Droga znajduje się bezpośrednio nad brzegiem porośniętym drzewami ale jest tylko jedno dobre zejście do wody i trudno je przeoczyć. Tam należy zatrzymać samochód możliwie najgłębiej na poboczu.

Warunki wiatrowe - dobre miejsce przy wiatrach NW, W, SW, S i ewentualnie SE. Najlepiej jednak pływa się przy wiatrach zachodnich. Można wtedy robić najdłuższe halsy. Przy kierunkach NW i SE potrafi robić się niezła fala gdyż wiatr przelatuje przez całe jezioro. Da się wtedy nieźle poskakać. Z racji dość dużej rozpiętości obsługiwanych kierunków wiatrów jedno z lepszych miejsc.

Warunki brzegowe i zaplecze - no i tu zaczynają się minusy. Brzeg jest bardzo malutki i kamienisty. Jednocześnie może taklować się jedynie dwóch ludzi a i później robi się coraz tłoczniej bo nie ma gdzie zostawić pędnika. Na poboczu jak się ścisnąć zmieszczą się maksymalnie cztery samochody. Brak jest jakiegokolwiek zaplecza gdyż jest to mała,cicha wioska przez którą prowadzi droga przejazdowa do dalszych miejscowości. Typowy lokalny, ciasny spot windsurfingowy.

Na wodzie - warunki na wodzie rekompensują nam niedogodności brzegu. Pływa się długim halsami aż do przeciwległego brzegu. Przy odpowiednim kierunku może to być nawet 3-4km. Gdy wiatr wieje wzdłuż jeziora i jest dobra fala można swobodnie poskakać. Więcej tu wędkarzy ale przeważnie gdy mocno wieje to spływają do brzegu. Praktycznie brak żaglówek.

Podsumowanie - lokalny kameralny spot z typowymi niedogodnościami małego brzegu. Rekompensatą są bardzo dobre warunki na wodzie.

3. Sordachy

Położenie - wieś położona na południowym brzegu w środku jeziora.

Dojazd - z Ełku wyjeżdżamy w kierunku na Rajgród. W miejscowości Regielnica skręcamy w lewo w kierunku na Sordachy. Po dojechaniu do Sordach skręcamy na skrzyżowaniu w lewo i po 100m po prawej mamy dobre dojście do wody.

Warunki wiatrowe - bardzo dobre miejsce przy kierunku E chociaż dobrze pływa się również przy N, NE i SE. Ponieważ jest to spot przeciwny do Lasek wielkich, dlatego warunki są bardzo podobne. Gdy wiatr wieje wzdłuż jeziora czyli SE tworzy się większa fala. Najczęściej jednak pływa się tam przy E dopływając prawie do wyspy.

Warunki brzegowe i zaplecze - dość spory kawałek trawiastej plaży i dobry dostęp do wody. Łagodny trochę mulisty brzeg ale za to przyjemniejszy niż w Laskach. Trzeba uważać na powbijane w dno liczne słupki do cumowania łodzi rybackich i pozostałości po podporach pomostów szczególnie po lewej stronie. Brak zaplecza gastronomicznego i rekreacyjnego.

Na wodzie - tak jak wychodząc z Lasek pływa się długie halsy. Czasem należy uważać na wędkarzy ale głównie nie należy podpływać zbyt blisko brzegu z powodu słupków, które czasami są schowane pod powierzchnią wody.

Podsumowanie - również bardzo dobry spot ale do dużo rzadziej występujących u nas wiatrów wschodnich. Tak jak w Laskach Wielkich przyjeżdża się tu tylko na pływanie i na pewno bez rodziny.

Autor:Maciej Olszewski


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.