J. Łaśmiady

Polska - Łaśmiady

Jezioro położone 10km na północ od Ełku.

1. Piaski.

Położenie - mała, spokojna wieś na północno-wschodnim brzegu jeziora.

Dojazd - na trasie Ełk-Olecko należy w miejscowości Straduny skręcić w lewo na jedynym rozjeździe na Wronki. Dalej po 2km w lesie jest rozjazd ale jadąc w prawo nadal trzymamy się kierunku na Wronki i po 1km mamy już Piaski.

Warunki wiatrowe - miejsce dość wszechstronne w zależności od kierunku wiejącego wiatru. Sprzyjające kierunki to NW, W, SW. Najlepsze pływanie jest przy NW, ponieważ wiatr wiejąc wzdłóż północnej odnogi trochę wzmaga swoją siłę a w części południowej przed Malinówką tworzą się dość wysokie fale umożliwiające skoki na obu halsach. Podobne długie race'owe pływanie jest przy kierunku SW. Halsy mogą liczyć nawet 2km. Ciekawym kierunkiem jest W. Wiatr wieje bezpośrednio na Piaski a pływa się głównie w szerokiej zatoce. Halsy nie są bardzo długie ale można za to trenować częste zwroty przy obu brzegach. Poza tym jest to najbezpieczniejszy kierunek gdyż w razie jakiejś "awarii" wiatr zawsze zdryfuje nas do bliskiego brzegu a przy wietrze powyżej 6Bf są tu zawsze duże jak na jezioro fale.

Warunki brzegowe i zaplecze - cała wioska położona jest bepośrednio nad brzegiem od którego oddziela ją droga. Sprzęt można rozkładać praktycznie w każdym wolnym od nielicznych drzew i krzaków miejscu. Brzeg jest bardzo przystępny i łagodnie schodzi wgłąb przez 20m natomiast po obu stronach zatoki są dość długie płycizny bardzo przydatne przy nauce dla początkujących. Tłoku nie ma raczej nigdy ponieważ jedyni turyści plażują się tylko w lato i tylko jak nie wieje. Cały rok jest czynny pensjonat Denis, który zorganizowanym windsurferom oferuje możliwość przechowania sprzętu a dla rodziny lub w razie braku wiatru wiele innych atrakcji. W wiosce działa też jeden sklep spożywczy.

Na wodzie - jezioro z dala od szlaków mazurskich więc jest bardzo luźno. Głównie można na nim spotkać nas lub w sezonie letnim kilku przyjezdnych windsurferów. Czasami trzeba uważać na wędkarzy lub samotną żaglówkę. Jedyne miejsce w którym trzeba uważać to pobliże małej wysepki. Czasami zdarzają się tam postawione nieoznczone sieci dlatego też wyspę lepiej omijać w odległości przynajmniej 100m.

Podsumowanie - dobre miejsce do nauki jak również pływania race. Przy najczęściej wiejących tu wiosennych i jesiennych wiatrach z W jedno z najlepszych miejsc w okolicach Ełku.
Panorama spotu

2. Malinówka

Położenie
- wypoczynkowa wieś na południowym brzegu jeziora położona w płytkiej zatoce.

Dojazd - jedzie się tu tak samo jak do Piasek. Po Stradunach na rozjeździe w lesie skręcamy w lewo i za chwilę dojeżdżamy do ośrodka wypoczynkowego i dalej do Malinówki.

Warunki wiatrowe - z racji położenia samej zatoki raczej pływa się tu przy kierunkach N, NW, W. Praktycznie najlepszym jest NW gdyż wiatr wieje wtedy prosto na Malinówkę i da się pływać w samej zatoce. Startuje się wtedy przy hotelu na szerokiej płyciźnie. Wiatr rozpędza się przez całe jezioro i w tym miejscu jest wtedy najsilniejszy. Niestety fala ulega lekkiemu spłyceniu ale za to jest spokojniejsza jazda.

Warunki brzegowe i zaplecze - bardzo dobre miejsce do nauki z powodu dość rozległej płycizny. Można na niej z powodzeniem uczyć się pływania i startu z plaży. Najlepsze zejście do wody jest przy dużym ośrodku wypoczynkowym z hotelem. Mankamentem jest tylko płatny parking (parkowanie na poboczu drogi grozi mandatem) i przeniesienie sprzętu kilkanaście metrów na plażę. Na jezioro jest dość szerokie wyjście chociaż na większej szerokości brzegu jest kilkumetrowy pas trzcin. Trzeba uważać na lewą stronę zatoki czyli wypływ rzeki. Wzdłuż jej koryta na jakieś 100m w jezioro są wbite dobrze widoczne pale na których lepiej się nie zatrzymać gdy zniesie nas tam wiatr. Dobre warunki zakwaterowania daje też były wojskowy ośrodek wypoczynkowy znajdujący się bezpośrednio za rozjazdem dróg. Położony jest w lesie z domkami wśród drzew. Ładne i spokojne miejsce na wypoczynek i pływanie jeśli komuś nie przeszkadzają komary.

Na wodzie - równie luźno jak w Piaskach chociaż coraz częściej pojawiają się tu kajciarze, ponieważ jest to jedno z nielicznych miejsc gdzie bezpiecznie można odpalić latawiec. Częściej można spotkać tu żeglarzy gdyż przy ośrodku jest mała przystań ze szkółką.

Podsumowanie - bardzo dobre miejsce szkoleniowe z racji płycizny i krótkich halsów. Warte polecenia na rodzinny wypoczynek. Dobre również dla początkujących kajciarzy.


Autor:Maciej Olszewski


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.