Czarna Łąka

Polska - Czarna Łąka

Wstęp

Czarna Łąka - wioska położona na wschodnim brzegu jeziora Dąbskiego, czwartego co do wielkości jeziora w Polsce (17 km długości i 2-7,5 km szerokości), jest pierwszym znanym spotem szczecińskich surferów. Już w latach 80-tych, kiedy na naszych akwenach dominowały mieczowe deski z trójkątnymi żaglami, tutaj pierwsi szczęśliwcy próbowali, ucząc się na własnych błędach, poznawać tajniki pływania na krótkiej desce.


Swoją popularność zawdzięcza głównie bliskiej lokalizacji względem Szczecina (od granicy miasta dzieli mniej niż 10 km) oraz znakomitym warunkom do pływania. Położenie na wschodnim brzegu jeziora czyni to miejsce otwartym na dominujące w regionie kierunki wiatrów z zachodu i północy, można więc cieszyć się w miarę równym i silnym wiatrem, żeglując nawet po kilka kilometrów bez utraty ślizgu i nagłych zmian warunków. Z całą pewnością wiatr nie nawiedza nas tutaj z taką częstotliwością jak np. na Wyspach Kanaryjskich, jednak biorąc pod uwagę polskie statystyki, w okolicach jez. Dąbskiego czy Zalewu Szczecińskiego, rejon ten należy pod względem "wietrzności" do ścisłej czołówki.


Plaża

Po przejechaniu wału przeciwpowodziowego od razu lądujemy na małym wyjeżdżonym samochodami placyku, po lewej stronie mając niewielką piaszczystą plażę przechodzącą w trzcinowisko, po prawej kanał po dawnej przystani i drogę prowadzącą na oddaloną o kilkadziesiąt metrów dużą plażę. Z tej drugiej większość z nas rezygnuje z uwagi na problematyczne parkowanie i płyciznę (znakomite miejsce do nauki!). Sprzęt można taklować na trawie osłoniętej od wiatru wysokimi trzcinami, nie ma więc obawy iż coś komuś się zniszczy czy odleci. Aby wypłynąć trzeba przeważnie przejść kilkanaście metrów z małej zatoczki na otwarty teren i startować już bez strachu o stan statecznika - nie ma tu żadnych zdradliwych płycizn czy kamieni.


Warunki na wodzie


Wszystko zależy od kierunku wiatru. Poniżej opiszę generalnie czego można oczekiwać po głównych kierunkach, jednak powierzchnia jeziora potrafi się dość znacznie zmienić nawet przy niewielkiej "odkrętce".


Wschód: najmniej korzystny kierunek, wiatr powiewa szkwaliście od lądu, co wbrew niektórym bywalcom wcale nie uniemożliwia zabawy. Należy wówczas pływać na wysokości pól po lewej stronie, nie ma tam prawie żadnych drzew i wiatr w ciepłe dni potrafi nabrać ogromnej prędkości od nagrzanej torfowej gleby. Znakomite warunki dla kogoś kto uwielbia szybkie slalomowe pływanie, jeśli nie wypuści się zbyt daleko w głąb jeziora, może ślizgać się prawie po gładkiej tafli. Jeśli ktoś nie posiada pewności własnych umiejętności, lepiej aby darował sobie żeglugę przy wschodnim wietrze - brak asekuracji i spychający wiatr na oddalony o parę kilometrów bezludny brzeg może skończyć się mało przyjemnie.


Południe: przeważnie umiarkowany wiatr, mniej równy od zachodniego czy północnego, ale ze szkwałami nawet o kilkukilometrowej szerokości. Mała fala sprzyja slalomowej żegludze z większymi zestawami i szlifowaniu manewrów. Wypuszczając się pod drugi brzeg należ zwrócić uwagę na tor wodny, po którym przemieszczają się od czasu do czasu barki, oraz na rozstawione, oznakowane tyczkami, sieci rybackie.


Zachód: dominujący kierunek, ulubiony przez lokalnych surferów, najbardziej wymagający od sprzętu i ludzi. Wiąże się przeważnie z przechodzeniem aktywnych frontów atmosferycznych, dających często bardzo silny i równy wiatr na całej długości jeziora. Powstają wtedy największe strome fale, pozwalające na wspaniałe skoki, jednak wymagające znacznej kontroli prowadzenia deski. W grę wchodzą wtedy tylko małe zestawy o bardziej waveowym charakterze. Przy słabszym wietrze (3-4B) warunki są znacznie łagodniejsze, bez problemu umożliwiają pływanie mniej zaawansowanym deskarzom na większych deskach. Zaletą jest bezpieczny kierunek pływania wzdłuż brzegu, często w granicach sięgania gruntu i wiatr spychający do lądu. W przypadku awarii w prawie każde miejsce można dojechać samochodem, odpada więc konieczność ciągnięcia sprzętu nawet przez parę kilometrów.

Północ: znakomity kierunek, równy wiatr, tworzą się wysokie i długie fale, brak tzw. kartofliska. Jest mniej wymagający od wiatru zachodniego, jednak pozwala na równie dobrą zabawę. Wychodzenie ułatwia mała fala tuż przy zatoczce, która rośnie w miarę oddalania się od brzegu. Można więc dostosowywać sobie warunki do własnych umiejętności i potrzeb. Podobnie jak w przypadku wiatru z południa, należy uważać na tor wodny i sieci.

Dodatkowe informacje


Jak dojechać: jadąc ze Szczecina po wyjeĽdzie z Dąbia jedziemy jakieś 800 m do skrzyżowania na Załom, skręcamy w lewo i mkniemy sympatyczną krętą drogą ok. 2-3 km do kolejnego zjazdu na Załom, tym razem kierujemy się prosto aż do wioski Pucice, w której na skrzyżowaniu skręcamy ponownie w lewo i po paru minutach wjeżdżamy do Czarnej Łąki.

Kilkadziesiąt metrów po minięciu tablicy z nazwą wioski, po lewej stronie, znajduje się mały sklepik spożywczy, jest to ostatnia szansa by uzupełnić zapasy wody/batonów/bananów czy innych środków niezbędnych do utrzymania formy przez cały dzień. Kolejny etap podróży to już sam wjazd na plażę - jedziemy dalej prosto aż do skrętu drogi w prawo pod kątem 90-ciu stopni, na wprost widać małe domki rekreacyjne, zjeżdżamy z drogi asfaltowej na żwirową prowadzącą w ich kierunku i jedziemy dalej ze 100m aż dotrzemy do wału przeciwpowodziowego.

I tu uwaga! Zjeżdżając z wału należy mocno odbić w prawo, w przeciwnym razie rura wydechowa na 100% zmieni swój kształt. :-)


Nocleg: niestety nie ma żadnych możliwości nocowania pod dachem blisko wody.
Prognoza pogody dla regionu:

www.wetteronline.de/city/12205v.htm


Autor:Krzysztof Mruk


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.