Z. Mietkowski

Polska - Z. Mietkowski

Artykuł nr 1

Położenie

Miejsce dla windurfingowców z Dolnego Śląska. namiary i opis wg "Długiego" mojego przyjaciela z Wrocławia. Dojazd od Wrocławia: albo "autostradą" na zachód, potem przez Mietków do wybranego spotu, albo trasą nr 5 na Świdnicę i w prawo na Maniów, potem do wybranego spotu. Pływać można w okolicy zapory, w Borzygniewie lub Domaniowie, zależy od wiatru.


 

Warunki wietrzne i akwen


Wiatr jak to u nas na śródlądziu - na ogół przy okazji frontu. Jezioro nieosłonięte, więc gdy jest wiatr, to na wodzie jest dobrze. Najlepiej jest, gdy wieje zachodni, bo ludzie rozmieszczają się po wszystkich spotach i nie ma tłoku. Gdy wieje od południa, wszyscy startują z Borzygniewa i jest ciasno (trafia się do 40 aut na parkingu). Jezioro jest płytkie, więc woda jest stosunkowo ciepła.


Ujęcia na wodęAutor - Jacek Olszewski

e-mail: jaca@jaceko.prv.plred hot windsurfing page by yatza - windndsurfing & meteo 4 every1Artykuł nr 2

 Mietków

Zbiornik położony jest u stóp góry Ślęży. Do tej pory nie rozstrzygnięto jakie ma znaczenie bliskość tej góry. Jedni uważają, że Ślęża jest Ľródłem wiatrów inni natomiast twierdzą, że wręcz przeciwnie, stanowi ona poważną przeszkodę, gdy wiatr wieje z kierunku południowego. Jak zwykle w takich wypadkach prawda leży pośrodku: wędkarze cieszą się, że góra zasłania im wiatr, a deskarze błogosławią ją za to że go produkuje.

Zbiornik w Mietkowie jest Mekką wrocławskich deskarzy ze względu na to, że jest położony w niewielkiej odległości od miasta. Akwen osiągalny jest wieloma drogami. Ci którzy podążają „autostradą” A4 powinni zjechać w miejscowości Kostomłoty. Należy wbrew logice przejechać przez wieś i następnym wiaduktem ponownie przejechać nad „autostradą”, kierując się na Sobótkę. Najbardziej popularny jest brzeg od strony miejscowości Bożygniew. Aby się tam dostać w Mietkowie na skrzyżowaniu należy skręcić w kierunku Sobótki, a potem w prawo do Bożygniewu (1,5 km). Wzdłuż betonowej drogi ustawione są znaki w postaci niebieskiej fali i strzałki, które wiodą wprost nad wodę.

Plusy i minusy

"+" jeżeli nie wieje w Mietkowie to na pewno w tym czasie nigdzie na Dolnym Śląsku nie wieje,

"+" akwen ma dużą powierzchnię i nie ma problemu z tłokiem,

"+/-" gdy wieje tworzą się dosyć spore fale jak na akwen tej wielkości,

"+/-" akwen jest niezagospodarowany tj. nie ma takich przybytków jak camping, sklep, typowa plaża itp. Jedni z pewnością uznają to za duży plus, inni natomiast za poważny mankament,

"-" gliniaste dno, które sprawia że start z plaży często kończy się ześlizgnięciem z pokładu,

Marek Olech


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.