Zalew Słup

Polska - Zalew Słup

Zalew powstał w latach 70 na rzece Nysa Szalona. Za sprawą położenia na Przedgórzu Sudeckim można go śmiało zaliczyć do najpiękniejszych akwenów na Dolnym Śląsku. Zbiornik położony jest pomiędzy miastem Jawor i wsią Słup, gdzie znajduje się betonowa tama. Kształtem i charakterem nabrzeża (niewielkie wzgórza po obydwu stronach) przypomina jezioro polodowcowe (460 ha) o długości kilku km i szerokość max ok. 2 km.. Tuż przy tamie zbudowano profesjonalną elektrownię wiatrową i to chyba najlepiej świadczy o panujących w tym rejonie warunkach wiatrowych. Chyba nikt nie inwestuje w elektrownię wiatrową w miejscu, w którym nie ma wiatru!

Najdogodniejsze miejsce do startu znajduje się na brzegu od strony miejscowości Słup w miejscu, gdzie zbiornik jest najszerszy. Dojazd betonową drogą od strony wsi. Przeciwległy brzeg (od strony Jawora) z wyjątkiem zalesionej części także nadaje się do startu.

Zalety spotu

"+" dobre lokalne warunki wiatrowe z uwagi na położenie w małym wąwozie i bliskość Gór Kaczawskich

"+" w miarę czysta woda

"+" piękne położenie

"+" zero motorówek, skuterów, materaców itp.

Pierwotnie na tym terenie planowano zlokalizować ujęcie wody pitnej dla Legnicy i w tym celu wokół zbiornika postanowiono utworzyć strefę ochronną. Ostatecznie ujęcie powstało w innym miejscu, jednak strefa ochronna została utrzymana aż do 1 stycznia 2013 r. Miejscowa grupa deskarzy od jakiegoś czasu zabiegła o możliwość korzystania ze zbiornika. M.in. dzięki ich staraniom od początku 2013 roku uchylono na zbiorniku Słup strfę ochrony bezpośredniej. 

Dzikość tego akwenu, brak jakichkolwiek przybytków typu budka z hot-dogami, czy plaża z milionem naoliwionych ciał to niezaprzeczalne atuty tego miejsca.

Autor:Marek Olech


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.