Dolsk

Polska - Dolsk50 km na południe od Poznania na Pojezierzu Krzywińskim leży jedno z najmniejszych miast w Polsce: Dolsk (1450 mieszkańców), na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami Dolskim Wielkim i Dolskim Małym. Okolica posiada unikalne dla Wielkopolski warunki terenowe. Powstała w wyniku działania lodowca wysoczyzna morenowa, falista ze wzgórzami do 125m n.p.m., o wysokości bezwzględnej do 41m, duże obszary leśne i co najważniejsze 12 jezior tworzą bardzo atrakcyjny turystycznie zakątek regionu. 28 stycznia 1359 król Kazimierz Wielki nadał osadzie „Dolzco” należącej do arcybiskupów gnieźnieńskich a potem do biskupów poznańskich magdeburskie prawa miejskie. Długa, bogata historia miasta i okolicznych wsi dodatkowo wzbogaca walory turystyczne o piękne zabytki architektury.

Dla windsurfingu najważniejszymi datami w historii było powstanie w 1946 r Ludowego Klubu Sportowego Zawisza Dolsk, otwarcie 1 sierpnia 1964 tzw. Gostyńskiej Plaży dziś podstawowego spotu Sekcji Żeglarskiej działającej w ramach LKS Zawisza.

Gdy wieje.
Jezioro Dolskie Wielkie ma (wg PZW) 192,93 ha powierzchni, charakteryzuje się prostą linią brzegową, ma obły kształt w proporcji długości do szerokości około 4:1. Nie występują tu żadne cyple, zatoki wyspy, które mogłyby wpływać na „wyłączenie” części akwenu z żeglugi. Nie należy, być może, do największych zbiorników, jednak jego otoczenie, występujące unikalne w swej sile suche (to nietypowe dla Wielkopolski) wiatry zachodnie, oraz południowo zachodnie tworzą dobre (bardzo dobre jak na śródlądziu) warunki dla windsurfingu. Jezioro jest objęte strefą ciszy co oznacza, iż nie mogą z niego korzystać ci „wspaniali” muskularni, panowie na swych poprawiających męskość ogierach zamkniętych w formę skutera wodnego, daje to cisze spokój, i poprawia bezpieczeństwo.

Istnieją dwa miejsca do zwodowania:

1. Plaża miejska w Dolsku.
Dojazd tu jest bardzo prosty. Wjeżdżając do Dolska, od strony Śremu, w centrum miasteczka jest rynek, gdzie trzeba skręcić w prawo, dojeżdża się do kościoła, na tyłach którego jest wjazd na parking przy plaży. Jest to dobre miejsce do zejścia gdy wieją wiatry inne niż zachodni i wschodni. Wypłynąć jednak należy wąskim przesmykiem pomiędzy pomostami a trzcinami. Zabudowa miejska, pobliski park dodatkowo utrudniają wyjście na czysty wiatr. Przy kierunku W kolejną trudnością jest to, że na tym wąskim przesmyku trzeba halsować pod wiatr. W ciepłe letnie dni miejsce jest pełne plażowiczów o czym należy pamiętać gdy się jest samemu, a część sprzętu lub inny dobytek pozostaje. Punk ten oferuje dużo miejsca do klarowania sprzętu, ze względu na trudności z wyjściem nie jest właściwy dla osób zaczynających naukę pływania. Zaletą jest dogodne położenie przy wietrze południowym i południowo wschodnim. Na plaży miejskiej jest letni bar, a w wakacyjne soboty wieczorem, często odbywają się wiejskie potupajki przy akompaniamencie gwiazd lokalnej, głównie weselnej estrady.

2. Ośrodek Sportu i Rekreacji .
2 km na zachód od centrum miasta, w połowie długości jeziora. Dojazd także nie jest trudny. Jadąc na południe od Śremu, mijamy rynek i jedziemy prosto jakieś 300 m w kierunku Gostynia, skręcamy się w prawo na kolejnym za rynkiem skrzyżowaniu, są tu tablice kierujące do OSiR, trzeba zwracać na nie uwagę, bo będzie jeszcze jeden zakręt, tym razem w lewo po około 200m. Tu pływa Sekcja Żaglodeskarska Ludowego Klubu Sportowego Zawisza. Tu odbywają się coroczne (w czerwcu) regaty, których historia sięga już kilkunastu lat wstecz. W zawodach tych uczestniczyło setki żeglarzy, między którymi przewijały się takie nazwiska jak Grzegorz Myszkowski (pierwszy reprezentant Polski w klasie Mistral w igrzyskach olimpijskich Seul 1988r – 17 miejsce, zwycięzca Igrzysk Dobrej Woli w 1990, wielokrotny mistrz kraju, oraz Mirek Małek, Rysiek Pikul. Spot jest wymarzony dla przeważających tu silnych wiatrów z zachodu. Rynna w jakiej znajduje się jezioro pomiędzy wzgórzami od południowego i północnego brzegu tworzy dyszę wzmacniającą te kierunki. Dobry jest przy wiatrach z północy i wschodu. Bardzo źle się pływa przy wiejących z kierunków południowych. Las i wzgórza od południa utrudniają żeglowanie przy brzegu, trzeba się mocno oddalić w kierunku przeciwległych szuwarów i tam da się łapać nie równe szkwały ale dające ślizgi wzdłuż osi jeziora (około 3km). Powrót na brzeg jest bardzo trudny przy tym kierunku, a ostatnie kilkaset metrów to istna ekwilibrystyka przy kręcących mocno osłabionych podmuchach odbitych.
Spot dzięki temu, że ma wydzielone zejście dla windsurferów (w Dolsku zwanych „Żaglodeskarzami”), w miarę szerokie i proste wyjście w kierunku środka akwenu nadaje się do nauki zarówno pierwszych kroków jak i kolejnych etapów. Przy spocie znajduje się plaża. Ośrodek jest ogrodzony, a w upalne, tłoczne dni (zwykle soboty i niedziele w lipcu i sierpniu) nie można wjechać na teren ośrodka samochodem, parking przed wjazdem jest płatny (5zł/dobę). Nic to jednak, gdyż problem parkowania dotyczy tylko zwykłych śmiertelników a nie szaleńców, którzy nad prażenie się w słońcu podczas naturalnego wylegiwania, przedkładają bezsensowne wygłupy na desce, takiej jak do prasowania tylko trochę większej... OSiR Dolsk jest „windsurfing friendly”. Utarło się, że deskarze nie tylko nie płacą, ale są wpuszczani z samochodami na teren, gdzie jest specjalne miejsce do parkowania na tyłach hangaru sekcji, przy samym zejściu do wody. Jest sporo trawy na otaklowanie i piknik dla niepływających rodzin windsurferów. Miejsce cechuje swojski klimat, bezpieczeństwo (nie znane są wypadki kradzieży, oby tak było zawsze), gościnni lokalesi służą pomocą, doświadczeniem i takimi drobiazgami jak możliwość zaparzenia herbaty w hangarze, ogrzania się co czasem szczególnie jest cenne, gdyż sezon w Dolsku zaczyna się krótko po tym jak schodzą lody, a kończy gdy woda marznąć zaczyna. Właściwie to trwa on zawsze, bo gdy pokrywa lodowa na to pozwala, zapaleńcy jeżdżą na iceboardach. Pewną uciążliwością a właściwie ograniczeniem są wędki. Brać wędkarska poza sezonem wakacyjnym korzysta z pomostów przy sąsiadującym kąpielisku. Łowią z gruntu węgorze. Ta technika polega na dalekim wyrzuceniu przynęty i haka (40m) w kierunku środka jeziora. Zestaw opada zostawiając na wodzie lub płytko pod jej powierzchnią żyłkę. Ponieważ brania węgorzy są rzadkie i nie trzeba „zacinać”, łowcy zostawiają swoje narzędzia i rozchodzą się do domków letniskowych, sprawdzając wynik połowów raz na kilka godzin. Wędki leżą na pomoście, żyłek nie widać a spławików i wędkarzy nie ma. Istne sidła na deskarzy. Trzeba o tym pamiętać przy halsówce podczas wyjścia i powrotu. Żyłka oczywiście nie zrobi krzywdy, fin ją zerwie, czym sam się nie uszkodzi, ale zniszczy zestaw do łapania ryb. Można by powiedzieć, że taki łowca właściciel zerwanego narzędzia do ryb wyciągania jest sam sobie winien (zgodnie z przepisami PZW nie może odejść od zarzuconych wędek), ale wszystkim chodzi o to by nie wywoływać nikomu nie potrzebnych konfliktów. Tak więc zachowując zasadę: „nie zbliżamy się do pomostów” można pokojowo i w przyjaźni koegzystować na tym samym zbiorniku.

Niezależnie jednak od tego czy wybierzemy zejście 1, czy 2, pewne cechy są wspólne. Stosunkowo płytki zbiornik, a jednocześnie nie duży, nie spełni oczekiwań osób poszukujących innych wyzwań, niż silny wiatr na płaskiej wodzie. Równa rzeźba dna i głębokość nie przekraczająca 3 m powodują, że nawet przy silnym wietrze zafalowanie jest minimalne. Cóż... wave jednak ze śródlądziem się nie kojarzy.
Wadą jest woda, a właściwie jej kolor i brak przejrzystości. Muliste dno, 60ha torfowisk przylegających do lustra wody powodują, że przejrzystość wody to jedynie 30 cm. To „przekleństwo” jest jednocześnie kolejnym atutem jeziora.

Zbiornik wprawdzie nie nadaje się do nurkowania, ale za to dzięki torfowi klimat tu ma właściwości lecznicze, korzystnie wpływa na drogi oddechowe. Napisane zostały na ten temat naukowe opracowania na podstawie badań prowadzonych przez doktorantów Akademii Rolniczej w Poznaniu. Woda jest chemicznie i biologicznie czysta, co stale monitoruje Sanepid, dopuszczając kąpieliska do ogólnego wykorzystania. Na plaży miejskiej oraz na plaży na terenie OSiR w okresie letnim nad bezpieczeństwem kąpiących czuwają ratownicy WOPR.

Gdy nie wieje.
Tak jak było powiedziane na wstępie. Okolice Dolska doskonale się nadają do aktywnego wypoczynku. Lokalne władze zauważyły szanse rozwoju gminy dzięki turystyce. Przygotowały i stale dbają o właściwy stan tras rowerowych, spacerowych wiodących po malowniczych pagórkach, pięknych lasach, pomiędzy licznymi tu, nie wielkimi, dzikimi jeziorami. Szczególnie godne polecenia jest zwiedzanie okolicy rowerem. Można trafić w naprawdę ciekawe miejsca jak np. maleńkie wioski w leśnej głuszy, gdzie ma się wrażenie, że ludzie są jacyś inni... Spokojniejsi, wyluzowani, zadowoleni, jakby ta cała cywilizacja ich niewiele obchodziła. Większość szlaków rowerowych zaczyna się przy interesującym punkcie widokowym z wielokilometrową panoramą.

Okolice Dolska to tereny nie skażone zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi, pełne zieleni, zabytków i pięknych widoków, wymarzone dla odpoczywających aktywnie. Na terenie plaży miejskiej w Dolsku czynna jest wypożyczalnia kajaków (8zł/godzinę).
Na terenie OSiR jest camping, gdzie koszt ustawienia przyczepy to 30zł/dobę, a koszt rozbicia namiotu to 15 zł + 7.50 za każdą osobę powyżej 2 (2 osoby są w cenie namiotu), w obu przypadkach dodatkową opłata jest ta za samochód (podobnie jak na parkingu 5 zł/dobę). Camping nie jest co prawda z najwyższej „gwiazdkowej” półki, ale daje możliwość zasilania przyczepy energia elektryczną, jest węzeł sanitarny, nie piękny ale czysty, łaźnia.


Co więcej potrzeba prócz wiatru? Trochę spokoju... Póki co jest. Oby to się nie zmieniło po publikacji tego tekstu, i nie zaczęli tłumnie przybywać na wypoczynek wspaniali nastolatkowie w swych wspaniałych furach, z jazdą typy umcyumcy wydobywającą się z wysokiej mocy sprzętu car audio.

Dolsk nie jest najlepszym na świecie spotem. Silne wiatry, jak to na śródlądziu nie zdarzają się co dzień. Przy swoich wadach jest jednak jednym z najlepszych, a nielicznych, dobrych miejsc do pływania w Wielkopolsce, oferując jednocześnie spokój wiele innych atrakcji dla aktywnych i dobrą przyjazną atmosferę.


Autor:Tomasz Walczak


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.