J. Turawskie

Polska - Jezioro Turawskie



















 
Kompleks jezior turawskich obejmuje jeziora: Duże, Średnie, Małe a także w odległości około 5km jezioro Srebrne(Zielone, Szmaragdowe, Osowiec). Z punktu widzenia uprawiania windsurfingu interesujące jest głownie jezioro Duże. Jest ono sztucznym zbiornikiem retencyjnym o powierzchni około 22 km2. Przepływa przez nie rzeka Mała Panew oraz zasila rzeka Libawka. Maksymalna głębokość sięga 13m. Zarówno od strony północnej jak i południowej znajdują się plaże można więc w łatwy sposób dojść z deską – z obydwu stron dojazd możliwy jest niemal pod samą plażę. Do około 200 m od brzegu plaży jest na tyle płytko że można stanąć na dnie. Na jeziorze zlokalizowane są dwa kluby windsurfingowe – od strony południowej Ekosurf i jeden od strony północnej, obydwa skupiają do około 30 osób. Tuż przy kawiarni przy ośrodku Jowisz (na południu) znajduje się wypożyczalnia (pytać o Lotara) sprzętu wodnego gdzie można wypożyczyć obok sprzętu żeglarskiego także zestawy windsurfingowe dla początkujących. Nad jeziorem nie istnieje jak na razie żadna oficjalna szkółka windsurfingowa choć są szkółki organizowane przez uczelnie dla swoich studentów. Minusami Turawy jest przy silniejszych wiatrach wysoka fala co może stanowić problem dla osób nie robiących startu z wody po upadku. Jezioro Duże jest zbiornikiem retencyjnym i z tego powodu sezonowo woda bywa spuszczana na tyle że wystają korzenie co kompletnie uniemożliwia pływanie. Osoby mające alergię na sinice mogą mieć również problemy gdyż na przełomie lipca / sierpnia zbiornik mocno „zakwita” co przedstawia niezbyt ciekawy widok – dobrą informacją jest to że ostatnio rozpoczęto prace w ramach programu „Odra 2006” mające na znalezienie przyczyn zakwitów i ewentualny sposób likwidacji tego zjawiska.

Lokalizacja i dojazd:
Zbiornik zlokalizowany jest około 20 km na północny-wschód od Opola. Osoby pływające tu to w przeważającej części mieszkańcy Opola i okolic choć zjeżdżają się tu także mieszkańcy pobliskiego Górnego Śląska oraz wrocławianie. Jadąc autostradą A4 zjeżdżamy na węźle Prądy (główny zjazd na Opole) i kierujemy się na Obwodnicę Północną Opola zjeżdżając z niej w kierunku na Kluczbork. W miejscowości Zawada odbijamy w prawo na Turawę i jedziemy cały czas główną drogą. Za Turawą po prawej stronie ukaże się wał zbiornika. Od tablicy końca miejscowości Turawa jedziemy jakieś 3 km wypatrując tablicy ośrodka Borowik. Dalej będziemy jechać wąziutką dróżką asfaltową aż dojedziemy niemal do samego jeziora. Uwaga w sezonie są problemy z parkowaniem. Chcąc dojechać od strony południowej (warto bo przeważają wiatry północne) będąc w miejscowości Kotórz Mały (pierwsza miejscowość za wspomnianą Zawadą) około 500 metrów za przejazdem kolejowym skręcamy w prawo jadąc cały czas prosto. Za Kotorzem Wielkim tym razem po lewej stronie będziemy mijać wał zbiornika. Około 800 m za jeziorem Średnim (z parkingami, polem namiotowym po lewej, za ostrym łukiem w lewo) przed miejscowością Szczedrzyk skręcamy w lewo jak do ośrodka Peters, Jowisz – są odpowiednie tablice informacyjne. Jedziemy betonową drogą na końcu prostej skręcamy w prawo i na wprost widzimy jezioro, jedziemy tak jak do kawiarni Jowisz (jest tabliczka informacyjna) i dojeżdżamy do szerokiej plaży gdzie można zaparkować.

Wiatry:
Przeważają wiatry północne i północno-zachodnie rzadziej wschodnie. Sporadycznie występują wiatry południowe. Najlepsze warunki panują przy wiatrach północnych i północno-zachodnich. W większości dni wiatry są słabe nie przekraczają 3 Bf ale kilka razy w miesiącu zdarzają się „mocne trójki” czasem „czwórki” i „piątki”. Statystyki wiatrowe jeziora turawskiego zamieściłem w linkach.


Rekreacja:
Dla osób przybywających z rodzinami Turawa oferuje dość sporo rozrywek szczególnie po stronie północnej. Znajduje się tu sporo kafejek, barów w ostatnim czasie prezentujących dość wyskoki poziom. Istnieją wypożyczalnie sprzętu wodnego, można popływać na nartach wodnych. W ostatnich latach wokół jeziora znakomicie oznakowano szlaki rowerowe tak więc na wypoczynek warto się wybrać z rowerami w wypadku słabych wiatrów (patrz linki). Wokół jeziora jest sporo ośrodków wypoczynkowych więc osoby zainteresowane znajdą z pewnością coś odpowiedniego dla siebie.


Linki:
http://www.turawa.com.pl/main.html
http://www.windguru.cz/int/index.php?go=1⟨=eng&wj=bft&tj=c&odh=7&doh=20&fhours=180&vs=1&sc=726
http://www.rower.sport.opole.pl/trasy1.htm
http://www.turawa.pl


Opis: Mariusz Pustelnik
Uwaga: zamieszczone zdjęcia pochodzą z serwisu : http://www.turawa.pl



Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.