J. Rybnickie

Polska - J. Rybnickie


Co?

Jezioro Rybnickie zwane też Zalewem Rybnickim to zbiornik wodny zajmujący ok. 550ha powierzchni. Jego główną funkcją jest dostarczanie wody jako „płynu chłodniczego” w procesach technologicznych Elektrowni Rybnik – z tego też względu rybnik nigdy nie zamarza. Funkcja ta była główną do czasu gdy lokalni ludkowie nie zaczęli wodować różnego typu jednostek pływających. Obecnie na naszym jeziorze uprawia się wszelkiego typu sporty wodne od żeglarstwa, przez windsurfing aż po kajakarstwo.

Wielu narzeka na rybnickie, a w szczególności nierówne wiatry, niemniej, my się cieszymy z tego co mamy, bo w końcu nie w każdym mieście jest jezioro. Na dodatek, chyba aż tak źle nie jest, skoro na początku swojej kariery windsurfingowe umiejętności szlifował tutaj olimpijczyk Mirek Małek!

Gdzie?
Jezioro Rybnickie położone jest na Śląsku, 50km od Katowic, 20km od Gliwic i Raciborza. Z północy najlepiej tutaj dojechać autostradą Kraków-Wrocław, w Gliwicach zjeżdżając na Rybnik. Po dojechaniu do Rybnika należy kierować się na Rudy. Ogólnie, jak już dojedziecie do nas, to wystarczy wypatrywać elektrowni – charakterystyczne kominy- kierując się na nie, z pewnością traficie nad zalew, a potem to już rzut beretem.

Jeśli chodzi o miejsca startu, to w zasadzie można startować z dowolnej strony, o ile da się radę otaklować i znieść sprzęt na wodę;-) Tak na serio, trzeba brać pod uwagę następujące spoty:

->>> Ośrodek Sportów Wodnych Chwałęcice/Stodoły (na drodze nr 920 z Rybnika do Rud)
Zgodnie z nazwą i funkcją jest specjalnie przygotowany do przyjmowania żeglarzy i innych windsurferów. Tutaj też, znajdziesz największą liczbę surfmaniaków.

Najlepsze kierunki wiatru: E, N

Zejście do wody: po pierwsze jest gdzie się taklować, po drugie woda jest dosyć płytka a dno równe, bez niespodzianek w stylu nagła płycizna

Problemy: przy kierunku W i WS wiatr może być poszarpany i nierównomierny – to z tytułu ukształtowania terenu

Podsumowanie zalet:
• infrastruktura przygotowana do przyjęcia surferów
• zawsze spora ekipa otwartych surferów w tym nas – www.surfmania.pl
• pole campingowe (jeżeli ktoś zdecyduje się zostać tutaj na dłużej ;-))
• gastronomia – jak się już zgłodnieje


->>> Elektrownia/Basen (przy Elektrowni Rybnik)
Doskonały spot na późną jesień, zimę i wczesną wiosnę z tytułu najcieplejszej wody w zbiorniku.
Miejsce przyjemne niemniej bez specjalnego przygotowania dla surferów. Dodatkowo trzeba prowadzić bój z ochroną basenu bo przeszkadza się wędkarzom ...
Najlepsze kierunki wiatru: W, N

Zejście do wody: dużo miejsca do taklowania, zejście po betonie do wody (tutaj można poniszczyć sprzęt), potem płytko – w sezonie nawet bardzo

Problemy: wędkarze i lokalna ochrona obiektu

Podsumowanie zalet:
• miejsce parkingowe, miejsce do taklowania (przyjemna trawka),
• najwyższa temperatura wody w całym zbiorniku – pod koniec marca 19 stopni!!!


Kiedy?
Pływać można praktycznie cały rok a to za przyczyną niezamarzającej wody. Sezon otwieramy w marcu, choć znamy i tych, którzy na rybniku pływali w styczniu a czasem i grudniu!
Najlepsze w wiatry są miesiące wiosenne i jesienne. Latem bywa gorzej bo nie można u nas mówić o żadnych stałych efektach termicznych tworzących wiatry.


Czym?
Na rybniku jest typowo dla śródlądu. Walczymy na zestawach powyżej 100l i 7.5m żagla. Optymalnie jest zrobić 140l i 7.5-8m, wtedy można popływać. Na deseczkę poniżej 100l wieje może raz, dwa razy w roku ... niestety.


Przydatne linki
www.surfmania.pl– rybnicki (i nie tylko) amatorski serwis windsurfingu
www.ref.rybnik.pl – ośrodek żeglarski Kotwica
www.rybnik.pl – oficjalny portal miasta
www.rybnik.com.pl – komercyjny portal miasta

Wszystkich surfmaniaków zapraszamy na nasz serwis. A w nim galerie fotek, filmy i relacje z akcji w rybnickim spocie i nie tylko.www.Surfmania.pl

Zapraszamy do Rybnika!

Autor
Michał Marcol
www.Surfmania.pl


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.