J. Rożnowskie

Polska - J. Rożnowskie

Rożnów to malowniczy akwen położony w południowej części Polski - 12 km od Nowego Sącza. Zbiornik powstał poprzez zbudowanie zapory na rzece Dunajec w miejscowości Rożnów. Nawigacyjnie akwen ciekawy, chociaż niewątpliwym minusem są cisze występujące w miesiącach letnich. Jest to jednak rekompensowane silnymi wiatrami na wiosnę i jesienią

Jezioro Rożnowskie, zarysem przypominające nieregularne S, liczy od 18 do 20 km długości, zależnie od stanu wody oraz średnio 1 km szerokości. Tylko w niektórych miejscach szerokość osiąga 2km. Cały zbiornik liczy od 16 do 20 km2 powierzchni. Głębokość zbiornika zmienia się w zależności od stanu wody koło zapory ok. 30 m, ale w południowej części (na linii Tęgoborze - Zbyszyce) przy niskich stanach wody tworzą się płycizny i muliska.

W ostatnich latach zmodyfikowano założenia eksploatacyjne zbiornika, dzięki temu poziom wody w miesiącach letnich utrzymywany jest nieco wyżej. Niemniej jednak w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych kiedy zaczynałem moją przygodę z windsurfingiem żeby popływać na desce w okolicach Tęgoborzy należało cały sprzęt umieścić na łodzi wiosłowej i brodząc po kolana (albo głębiej) w mule przepychać się na głębszą wodę. Kiedy można było już włożyć miecz pływaliśmy na deskach mając jednak na uwadze fakt, że przy zbyt gwałtownym upadku lądowało się w mule.

Nieregularny kształt jeziora uwarunkowany jest morfologią doliny Dunajca. Silnie rozwiniętą linię brzegową cechują liczne półwyspy oraz zatoczki znajdujące się u ujścia potoków wpadających do Dunajca.


Tęgoborze


Wieś o charakterze krajobrazowo-wypoczynkowym, położona na lewym

brzegu jeziora przy głównej drodze Kraków - Nowy Sącz - Krynica (do Krakowa ok. 90 km, do Nowego Sącza 10 km). Brzeg w okolicach Tęgoborza jest płaski i porośnięty trawą. Dzięki temu jest łatwy dostęp do wody zwłaszcza dla deskarzy. W miesiącach letnich może być jednak trochę utrudniony, gdyż niskie stany wody powodują tworzenie się łach błotnych i znaczne zmniejszenie głębokości wody.

Zatoka Tęgoborska jest bardzo dobrym miejscem do windsurfingu zwłaszcza na wiosnę i jesienią, praktycznie niezależnie od kierunku wiatru. Usytuowanie tego obszaru pomiędzy szerokimi dolinami powoduje, że wiatr wieje tutaj bez zakłóceń a co za tym idzie trochę mocniej niż w innych miejscach jeziora. Główny ośrodek wypoczynkowy to camping SKS “Start” z placem namiotowym lub możliwością wynajęcia domków.

Adresy:

Ośrodek Sportów Wodnych SKS Start tel.(018) 444-90-37


Zbyszyce

Malowniczo położona wieś na prawym brzegu jeziora Rożnowskiego.Do Zbyszyc można dojechać od strony Nowego Sącza kierując się na Gródek n/d Dunajcem lub od strony Krakowa (malowniczą trasą wzdłuż jeziora), należy wówczas skręcić na drogę na Rożnów. Brzegi pokryte trawą, dno jednak bardzo muliste w miesiącach letnich odsłonięta zostaję wielka łacha mułu w znacznym stopniu ograniczająca obszar pływania.


Znamierowice

Wieś położona na lewym brzegu jeziora. Dojechać do niej można skręcając u podnóża góry. W miejscowości Tęgoborze jest rozjazd obok stacji CPN. Znamirowice to przede wszystkim dwa ośrodki ZNTK Nowy Sącz i Yacht Club PTTK Beskid. Ośrodek YC Beskid stanowi również główną bazę żeglarstwa regatowego nad jeziorem Rożnowskim i jak sądzę centrum windsurfingu.

Ośrodki leżą w zatoce o dość uciążliwych warunkach wietrznych. Wypłynięcie czy powrót do brzegu stanowi czasem problem z uwagi na szkwały i zmienny kierunek wiatru. Zejście do wody po betonowym pirsie lub po kamieniach (stanowiący umocnienie brzegu). Daje to jednak dostęp do największego rozlewiska jeziora niezależnie od stanu wody. Duży obszar pływań to jedna zaleta tego miejsca druga to że wiatr wieje tam z reguły bez zakłóceń. Na korzyść tego właśnie miejsca przemawia również zaplecze socjalno-gastronomiczne. Można tu zjeść i znaleĽć nocleg (chociaż z rozbiciem namiotu może być kłopot).

Adresy:

Ośrodek Żeglarski PTTK Beskid Yacht Club tel. (0-18) 444-91-00

Ośrodek Wypoczynkowy Znamirowice tel.(0-18) 444-90-04

Ośrodek Sportów Wodnych AWF Kraków tel.(0-18) 444-90-36


Sienna

Wieś położona na prawym wschodnim brzegu Jeziora Rożnowskiego. Do Siennej można dojechać zarówno od strony Krakowa (skręt na Rożnów - droga biegnie wzdłuż jeziora) jak i od strony Nowego Sącza (w Dąbrowej trzeba skręcić na Gródek n/d Dunajcem). Nad jezioro można się dostać skręcając przy moście na piaszczysto-mułową plażę. Na niej można rozbić namiot. Pod względem możliwości uprawiania windsurfingu miejsce dobre. Zatoka z plażą umożliwia swobodny dostęp do jeziora.

Adresy

Ośrodek Wypoczynkowy “Wrzos” tel.(0-18) 441-77-90


Tabaszowa

Wieś położona na wzgórzu na lewym brzegu jeziora. U podnóża którego znajduje się pole namiotowe. Zejście do wody po trawie, dno jest piaszczyste. Pomimo, że Tabaszowa znajduje się w zwężeniu jeziora, nie ogranicza to jednak obszaru pływania gdyż leży bardzo blisko do rozlewiska Zbyszyce-Tęgoborze-Znamiowice-Sienna. Praktycznie od Tabaszowej (w kierunku Rożnowa) zaczyna się obszar przeĽroczystej wody, gdyż ze spowolnionych rozlewiskiem wód Dunajca wytrąca się muł.

Adresy

Ośrodek Hotelowo-Wypoczynkowy Uroczysko Sp.z o.o. tel.(0-18) 440-30-20


Gródek nad Dunajcem

Największa miejscowość wypoczynkowa nad Jeziorem Rożnowskim. Znajdują się tutaj ośrodki wczasowe oraz bardzo duże pole namiotowe położone nad samym zbiornikiem.

Do Gródka prowadzi droga z Krakowa - należy skręcić w lewo za miejscowością Wytrzyszczka lub Nowego Sącza - rozjazd w miejscowości Dąbrowa. Dostęp do wody po płaskim i piaszczystym brzegu. Dobre zaplecze socjalno-gastronomiczne powoduje ze w sezonie miejscowość ta jest zapełniona turystami i wczasowiczami. Nie najlepszy obszar nawigacyjny. Wymaga on od amatorów windsurfingu omijania szerokim łukiem wyspy Grodzisko, gdyż zakłóca ona przepływ wiatru. Niemniej jednak za wyspą znajduje się duże

rozlewisko umożliwiające swobodne żeglowanie.


Adresy:

WOPR - posterunek wodny tel.(0-18) 440-10-38

Hotel Gródek-Relaks Sp. Z o.o. tel.(0-18) 440-10-45

Ośrodek Wczasowy KW Policji w Krakowie tel.(0-18) 440-10-03

Ośrodek Wczasowy PPZUKP (Koszarka) tel.(0-18) 440-10-05

Ośrodek Wczasów Letnich ZZPGKiPT tel.(0-18) 440-10-14

Rożnów

Miejscowość od której wzięła nawę zapora i jezioro. Jezioro tworzy tu rozlewisko umożliwiające uprawianie sportów wodnych. Brzegi trawiaste i dno piaszczyste umożliwiają łatwy dostęp do wody. Do Rożnowa prowadzi droga z Krakowa (skrzyżowanie za miejscowością Wytrzyszczka) lub Nowego Sącza przez Gródek nad Dunajcem.

Adresy:

Dom Wypoczynkowy tel.(0-18) 440-30-12

Ośrodek Wczasowy Wujek tel.(0-18) 440-30-67

Rożnowianka - Zakład Energetyczny Kraków S.A tel.(0-18) 440-30-62

Bardziej szczegółowe informacje na temat akwenu znajdziecie na stronie: Dziobaka

Autor:Dziobak


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.