Poraj

Polska - Poraj


to sztuczny zbiornik malowniczo położony na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej, około 15 km od Częstochowy i 10 od Myszkowa. Otoczony jest w przeważającej części sosnowymi lasami. Zalew spiętrza i reguluje wody Warty. Jezioro nazwę zawdzięcza małej miejscowości Poraj leżącej na północnym brzegu, gdzie wybudowano zaporę.

Nad jeziorem znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych i stanic żeglarskich ( Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Vena, Harcerski Ośrodek żeglarski, Ośrodek Międzyklubowy, Hutnicza Radość), gdzie można wynająć łodzie żaglowe i wiosłowe. Na ośrodkach funkcjonują w sezonie letnim baseny i kawiarnie oraz organizowane są liczne imprezy kulturalne.
Pływać na desce z żaglem można praktycznie z każdej strony jeziora. Najczęściej i najliczniej obleganym spotem jest plaża w miejscowości Masłońskie-Natalin o strony wyjazdu na Myszków. Jest to zarazem najszersza piaszczysta plaża wzdłuż której przebiega droga asfaltowa. Geograficznie jest to południowo wschodnia część jeziora. Najlepszy kierunek wiatru to północno zachodni skręcający na południe. Przy kierunku północnym skręcającym na wschód, miejscem godnym do polecenia jest przeciwny brzeg jeziora od strony ośrodków Hutnicza Radość i Osródków Międzyklubowych. Plaże są tam w większości trawiaste.Co roku nad jeziorem są organizowane przez Windsurfing Klub Poraj amatorskie regaty windsurfingowe o Puchar Kacpra, zaliczane do Pucharu Śląska. Cieszą się one coraz większą popularnością wśród deskarzy amatorów. Wszystkie informacje o regatach na stronie www.wkp.end.pl


Autor:Mariusz Wypych


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.