Gargano

Włochy - Gargano


Gargano jest znane jako jeden z najpiękniejszych zakątków Włoch. Tutaj rozpościera się niezwykły krajobraz. Podobne do półwyspu Gargano wystaje z Adrii i podkreśla jeszcze swoją niezwykłość pasmem górskim, które dzieli je od kontynentu. To pasmo górskie jest też przyczyną wiatru termicznego, który w miesiącach letnich jest tu stałym gościem.
Główny kierunek wiatru: przy cieple wiatr przychodzi z NW, sideshore z lewej, nazywa się Maestrale. Lipiec jest najbardziej stałym miesiącem termicznym. Najsilniejszym od Baia Santa Maria do Punta Lunga. W przewlekłych głęboko ciśnieniowych systemach wiatr skręca na SO, sideshore z prawej i nazywa się Scirocco. Ten też przyspiesza często w kierunku północnym do Peschici (Spot:Al Trabucco). Wczesną wiosną i jesienią trzeba częściej się liczyć z Sirocco.

Spoty
Windsurfing ma miejsce głównie w zatokach Santa Maria, Molinella i Punta Lunga. Tam termika pracuje najmocniej. Santa Maria jest największą z trzech zatok (ok. 3 km), następnie Molinella (ok. 500 m) i Punta Lunga (ok. 100 m). Wszystkie trzy posiadają szkółki windsurfingu, kampingi i bungalowy. Zatoki Molinella i Punta Lunga są osłonięte przez występy lądowe, nadają się więc dla początkujących, przy czym zatoka Molinella ze względu na swoją szerokość nadaje się również dla małych desek.
Fale: są głównie wczesną wiosną i jesienią. Krótkie cykle prawie zawsze z wiatrem. Najwyższe fale są przy Tramontanie (dochodzą do 4 m), dla miłośników fal poleca się wszystkie spoty na północ od Vieste. Wiatr z lewej. W Scirocco fale są głównie na plaży południowej Vieste ( plaża Pizzomuno), ale skręcają do zatok Molinella i Punta Lunga. Latem w zatokach jest często płytko i dalej na zewnątrz jest 1-1 ½ m martwej fali do skakania.

Kwalifikacje spotu: Gargano to idealny rewir rodzinny. Dzięki swemu osłoniętemu położeniu przy głównym kierunku wiatru Maestrale przodują przede wszystkim zatoki Molinella i Punta Lunga. Pełny wiatr chwyta żagiel dopiero przed zatoką.

Molinella na południu zatoki oferuje prawie zawsze maksymalny wiatr. Deskarze, którzy najbardziej lubią trenować swoje manewry w pobliżu plaży są w zatoce Santa Maria na właściwym miejscu. Gargano nie jest rewirem silnego wiatru, główny żagiel to 6.0.
Sezon: Właściwie w Gargano można serfować przez cały rok. Najtrwalszy wiatr jest latem podczas gdy zimą osiąga swoje szczyty. Już w marcu może być 30 stopni z wiatrem. Równie dobrze może w Forresta Umbra o tej porze śnieżyć.

Windsurfing Centers We wszystkich zatokach znajdziemy różne centra windsurfingowe.

Zajecia dodatkowe godne zwiedzenia są groty na południe od Vieste, organizowane są wycieczki łódkami, które trwają pół dnia. Cały dzień trzeba jednak poświęcić, gdy chce się zobaczyć wyspę Tremiti. Kryształowo czysta woda, raj dla nurków.

STATYSTYKI


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.