Majorka

Majorka

Czy jest to wogóle możliwe? Wszyscy znamy ten scenariusz, 5-6 w skali Beauforta, tato w swoim żywiole orze spot hals za halsem, rodzina na plaży z podziwem dla mistrza ceremonii. Po godzinie głowa puchnie od wiatru, w zębach trzeszczy piach, dzieci chcą do wody a nie mogą, małżonka pomimo porannej toalety ma ponownie proste loki na głowie. Po kilkugodzinnej walce z żywiołem, mistrz ceremoni wraca do domu, zmęczony, skonany i musi jeszcze wysłuchiwać – a nie mówiłam tobie, że to nic dla nas!!!

Niestety większość spotów windsurfingowych oferuje oprócz wiatru i fali niewiele więcej. Żaden problem w końcu jedziemy posurfować. Problem zaczyna się dopiero jeżeli jedziemy z rodziną. Solo wyjazdy z kolegami są dobre ale do czasu. Pasja do deski zbliżyła wielu ludzi, wielu też rozdzieliła. Dlatego bądĽmy ostrożni przy wyborze celu urlopowego wyjezdżając razem z rodziną, w końcu wszyscy czekali na ten moment od roku.

Majorka jest od lat jednym z najbardziej ulubionych celów urlopowych w Europie (7 mln turystów rocznie.) To nie tylko wspaniałe warunki klimatyczne czynią ją tak popularną, ale również różnorodność krajobrazu, bliskość (2-3 h lotu) z prawie każdego miejsca w Europie i doskonale rozbudowana infrastruktura. Świadectwa bogatej i świetnej przeszłości Majorki dostrzegalne są prawie na każdym kroku. Miasta takie jak Palma, Pollenca czy Alcudia przciągają ogromne rzesze turystów.
Sezon na Majorce trwa od początku kwietnia do końca paĽdziernika, temp. w lecie (czerwiec-sierpień) 30 – 35° C, woda 20-25°. Dla osób, które nie lubią wielkich upałów a niższe ceny są miesiące maj, czerwiec bądĽ wrzesień i pazdziernik najlepszym okresem do wyjazdu.

Jednym z ciekawszych regionów Majorki jest okolica Alcudii. Położona około 50 km na pn.- wsch. od lotniska w Palmie oferuje nie tylko słońce i wspaniałe plaże ale również wiele możliwości aktywnego wypoczynku, w tym oczywiście sporty wodne. W Puerto Alcudia znajduje się stacja wodna „Wind & Friends“ oferująca windsurfing i żeglarstwo. Zarówno początkujący jak i zawansowani znajdą tutaj idealne warunki do uprawiania sportów wodnych i wypoczynku. Szeroka i płasko do morza schodząca piaszczysta plaża nadaje sie doskonale do kapieli jak i do uprawiania sportów wodnych. Położona w zatoce stacja, na najdłuższej (11km) i najpiękniejszej plaży na Balearach, chroniona od mocnych wiatrow i fali jest idealnym miejscem do nauki windsurfingu i żeglarstwa (kursy również w języku polskim).Warunki wietrzne są idealne, w lecie wiatry termiczne, przed południem 1-3 w skali Beauf., po południu 3-4 pozwalają na optymalne warunki szkoleniowe. Tym którzy chcą się ślizgać przszły z pomocą nowe formy desek. Krótkie i szerokie deski wchodzą w ślizg już przy 3-4 w skali Beauforta.
Doskonałą alternatywę na slabe wiatry stanowią coraz bardziej wśród deskarzy popularne katamarany. Centrum Sportow Wodnych „Wind & Friends” posiada 4 Top Cats.
Warunki - Stacja:
Szeroka piaszczysta ok. 60m i płasko do wody schodząca plaża. Dno piaszczyste bez kamieni, woda 50 m do brzeg można jeszcze stać. Od maja do sierpnia pewna bryza 2-4 . 1-2 razy w tygodniu 4-5. Zatoka w Pollenca ok. 10 km od Alcudii ma z reguły więcej wiatru ok. 1 Bufort jeżeli wieje z pn. jak Alcudia. W miesiącach wiosennych bądĽ w jesieni więcej wiatru, ale nieregularny. W obu zatokach doskonały spot do kitesurfingu. Sprawa prawna z kitesurfingiem jeszcze nie do końca uregulowana (oficjalnie można kitowac tylko 200 od brzegu).


Spoty
Zatoka Pollenca i Alcudia plaska woda (flat water) . Bardziej na południe w kierunku w Can Picafort więcej fali. Ciekawe spoty na wsch. wybrzeżu to Son Serra- ok. 30 km od Alcudii z falą, oraz Cala Mesquida - fala. Cala Mesquida dziewiczy spoty bez infrastruktury, Son Serra Apartamenty (2 Playas) z knajpą tel. 0034/971/523481 . W zatoce Pollenca i Alcudii szkoły windsurfingowe, w Alcudii z możliwością przechowania sprzętu (5€ dziennie), bądĽ pośrednictwa w znalezieniu noclegu: tel. 0034/971/897364.

Poza sportami wodnymi Alcudia i okolica oferuje wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu: tenis, golf, jeĽdziectwo, paragliding, mountainbike i ciekawe szlaki turystyczne. Niezapomniane widoki czekają na miłośników natury w niedaleko położonym parku narodowym Albufera (mokradła), górach Tramuntana czy w o 20 km oddalonym Cap Formentor. W Puerto Alcudia znajduje się poza tym ogromny Hydropark. Kompleks ślizgawek, zjezdżalni, przeróżnych basenów etc.
W 5 km od Alcudii oddalonym Mal Pas można ponurkować bądĽ wyrobić sobie międzynarodową licencję „Open water diver”.

Dalsze informacje na temat stacji wodnej „Wind & Friends” – oferty, ceny etc. znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.windfriends.com

Ah, i jeszcze jedno. Parawany i swetry możecie Państwo zostawić w domu.

Autor reportazu Marian Beutel zyje na Majorce od 2000 roku.

Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.