Vassiliki - Lefkada

Grecja - Vassiliki - Lefkada

Połozenie

Połączona groblą z lądem grecka wyspa Lefkada na morzu Jońskim. Zatoka na południu wyspy i miejscowość Vassiliki - port, tawerny, sklepy, hotele, stacje i wypożyczalnie windsurfingowe, stacja benzynowa, kilka wypożyczalni samochodów i skuterów, camping, z każdym rokiem więcej domów z pokojami do wynajęcia.Dlaczego Vassiliki

spokojna miejscowość bez tłumów turystów. Plaża kamienista, natomiast dno z bardzo drobnego żwirku. Można pływać bez butów, za to przy taklowaniu nie rolujesz piachu w żagiel. Woda bardzo ciepła, pianka zbędna (nawet shorty). To co najważniejsze: piękny termiczny wiatr codziennie po południu do zmierzchu. Idealne miejsce na wyjazd rodzinny - można popływać i jest co obejrzeć - latarnia morska na przylądku, kilka urokliwych plaż. Polecam szczególnie porto Katsiki - tak właśnie wyobrażam sobie raj. Można popłynąć na wycieczkę stateczkiem np. na Skorpios - prywatną wyspę Onassisa, od niedawna udostępnioną turystom lub na Itakę - ojczyznę Odyseusza.


Warunki na wodzie


Po zachodniej stronie zatoki znajduje się fabryka wiatru - góra, która do południa się nagrzewa, by po południu generować silny wiatr termiczny - przy bezchmurnym niebie wiatr włącza się około godziny 15-17 i duje do 19, czasem do 21. Uwaga: po południu poranny zefirek (ok. 1-2 bft) w ciągu około 2 minut rośnie nawet do szóstki. Wieczorem wiatr słabnie równie szybko, jak się zaczął. Wtedy motorówki ze stacji windsurfingowych ściągają maruderów z wody- powrót o własnych siłach nie wchodzi w grę!

Jest bezpiecznie - mało kąpiących się plażowiczów, na wodzie prawie wyłącznie dechy - w sezonie dużo! nieliczne katamarany. Zatokę lornetują chłopcy ze stacji windsurfingowych. Najlepiej startować z zachodniej części plaży - w Ponti - najlepszy wiatr, wygodny dojazd i nie zepchnie cię do portu (tam nie ma jak wyleĽć na brzeg ze sprzętem).


Pobyt

Można ulokować się z namiotem na campingu lub wynająć apartament/studio w pansion Nefeli (tel. +30 645 31515 w sezonie, +30 61 620 162 poza sezonem). My skorzystaliśmy z gościnności Spyrosa - jego dom jest we wschodniej części Vassiliki, blisko portu, dużo knajpek i sklepów. Dom położony zacisznie wśród drzew, z pięknym ogrodem pełnym egzotycznych roślin. Właściciel bardzo sympatyczny- częstuje Ouzo, urządza wieczorne grillowanie i płynnie mówi po niemiecku. 5-osobowe mieszkanie z dwoma sypialniami, kuchnio-jadalnią, łazienką i balkonem kosztowało nas 75DM/dobę we wrześniu'97. Rezerwować można w Niemczech pod nr tel. +49 89 489 26 22.


Dojazd

Samochodem do Włoch - Triest, Wenecja lub Ankona. Na prom wsiądĽ możliwie najbliżej, nie pchaj się przez Włochy aż do Bari. Po co płacić za autostrady i drogie włoskie paliwo? lepiej pić pifko na pokładzie promu lub w klimatyzowanym barze. Promem płyniesz do Igoumenitsy. Stamtąd jedziesz przez Prevezę na Lefkadę. Przejeżdżasz przez stolicę wyspy, Lefkas, dalej do Vassiliki stroną zachodnią lub wschodnią wyspy. Uwaga: przez wyspę jazda wąskimi serpentynami wśród gór, duże różnice wysokości i wąskie dróżki w miasteczkach

Autor - Jacek Olszewski

e-mail: jaca@jaceko.prv.plred hot windsurfing page by yatza - windndsurfing & meteo 4 every1

RELACJA 2

Zatoka Vassiliki na wyspie Lefkas zaliczana jest przez niektórych do 10 najlepszych spotów windsurfingowych na świecie. Dzięki wysokim górom otaczającym zatokę codziennie w godzinach popołudniowych lokalny bożek ERYK niezawodnie wyczarowuje ciepły wiatr o sile 4-6 B. Poranna bryza o sile 1-2 B w połączeniu z płytkim pasem przybrzeżnym stwarzają przed południem doskonałe warunki dla początkujących.


Muszę przyznać, że błekitna zatoka wypełniona mnóstwem kolorowych żągli ślizgających aż po horyzont robi olbrzymie wrażenie. Wielu z pływających tu surferów próbuje wykonywać różnego typu ewolucje na wodzie, choć brak fal nie sprzyja skokom. Miłym akcenetem podczas mojego pobytu było parę polskich żagli z nadrukami firmy Madex oraz POL 35. Pływający na nich Polacy byli zdecydowanie najlepiej prezentującymi się surferami na zatoce! Tak trzymać!


Panujące tu warunki sprawiły, iż wzdłuż plaży otaczającej zatokę ulokowały się liczne kluby windsurfingowe. Największy z nich Club Vassiliki, zaliczający się jednocześnie do największych w Europie, posiada na wyposażeniu ponad 200 desek i znacznie więcej żagli!


Wszystkie kluby są stosunkowo nowe, większość z nich zostałą zbudowana w ciągu ostatnich 3 lat. Oprócz bazy noclegowej kluby starają się w ciekawy sposób zagospodarować czas swoich gości przed i po windsurfingu. Oczywiście wszystkie dysponują rozwinietymi szkółkami surfingowymi zatrudniającymi angielskich i niemieckich instruktorów.


Zaskakujące było dla mnie, iż na plażach i w knajpkach Lefkas przeważał j. angielski, podczas gdzy podczas moich dotychczasowych wojaży po Europie stykałem się z dominacją j. niemieckiego. Godna poruszenia jest powszechna znajomość j. angielskiego wśród rdzennych mieszkańców wyspy Lefkas! Lepiej lub gorzej, ale po angielsku można było porozumieć się prawie z każdym. Wielka serdeczność i otwartość Greków była dodatkowym czynnkiem podnoszącym walory wakacji na Lefkas.


Wielkim atutem zatoki jest kierunek wiatru zabezpieczający przed wypłynięciem na pełne morze oraz umożliwiający stosunkowo łatwy powrót do brzegu. Bardzo ładnym zwyczajem klubów ulokowanych w Vassilikach jest nadzorowanie całej zatoki i udzielanie pomocy wszystkim potrzebującym niezależnie od przynależności klubowej. Wystarczy usiąśc na desce i pomachać … Pewnego dnia wiatr zdechł w ciągu ok. 5 min! Przez następne 30 min. motrówki zwiozły na brzeg WSZYSTKIE kilkadziesiąt desek znajdujących się na wodzie.


Wieczory w Vassilikach spędzić można w licznych restauracjach rozsianych wzdłóż portu lub jednej z 3 dyskotek. Bardziej wymagający mogą udać sie do odległego o 18 km Nidri. Znajomośi z lokalną młodzieżą pozwalają na odwiedzianie beach party odbywających się od czasu do czasu na dzikich plażach Lefkady.


Dojazd do Lefkady jest stosunkowo prosty, aczkolwiek dość długi. Najszybszą i jednocześnie najdroższą formą transportu jest samolot, w lecie liczne loty czarterowe lądują w odległej o 48 km Prevezie. Dalej taksówka dowiezie nas do Vassiliki.

Inną możliwością jest dojazd samochodem do Wenecji, stąd promem do portów Igoumenitsa lub Patra, a dalej znów samochodem do Vassiliki.

Ostatnią, zdecydownanie najżmudniejszą opcją jest odbycie


Statystyka dni z wiatrem o sile powyżej

Maj 64%

Czerwiec 93%

Lipiec 80 %

Sierpien 77 %

Wrzesień 60%


Autor relacji: Janek Pędras


Wasze komentarze

Dodaj swój komentarz

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Katalog sprzętu

Spoty

Planujesz wyjazd na deskę? W naszej bazie znajdziesz atrakcyjne miejsca.